نمای مشبک | نمای مشبک grc 

هنر معماری ریشه در تاریخ هر کشوری دارد. با بررسی معماری سنتی ایرانی و وجود سایه انداز و سایه بان ها می توان گفت نقوش هندسی جایگاه ویژه ای در معماری ایرانی دارند.

وجود نمای مشبک در گذشته علاوه بر زیبایی ساختمان، به عنوان یک حفاظ جهت شکستن نور و سرعت باد مورد استفاده قرار می گرفته است.

امروزه طراحان به دنبال خلق طراح هایی جدید با مزیتهایی معماری می باشند که نماهای مشبک بیشتر از سایر نماها مورد توجه قرار گرفته است.

نماهای مشبک را با متریال های مختلف می توان ایجاد کرد که به مختصر به آن می پردازیم.

 

اگر نیاز به مشاوره رایگان دارید می توانید با شماره 09913377500 یا 05142222550 تماس بگیرید.

نمای مشبک چوبی

نماهای مشبک چوبی

قدیمی ترین نمای مشبک از نوع چوب بوده است زیرا چوب به عنوان یک ماده اولیه از قدیم در دسترس انسان بوده است. از نمونه نماهای مشبک چوبی می توان به ارسی ها (پنجره های مشبک قدیمی) اشاره کرد که هنوز هم در برخی بناهای قدیمی ایرانی  به چشم می خورد. ولی امروزه به پیشترفت تکنولوژی و جایگزین شدن متریال های جدیدتر و مقاومتر کمتر از نماهای مشبک چوبی استفاده می گردد.

نمای استرچ متال | نمای ساختمان

نمای مشبک فلزی

نمای مشبک فلزی

هنر مشبک کاری فلزی از زمان سلجوقیان بر روی کالاهای تزیینی رواج پیدا کرده است. امروزه با وجود دستگاهای سی ان سی عمل مشبک کردن فلز آسان شده است و معماران در نماهای ساختمان به عنوان نمای مشبک سبک  استفاده می کنند. ولی قیمت تمام شده بالا و عدم حجم دار بودن طرح ها و دوام پایین رنگ نماهای مشبک فلزی، باعث شده کمتر استقبال گردد.

 

نمای مشبک با ورق کامپوزیت

یکی از متریال های پر کاربرد نمای ساختمان ورق های کامپوزیت می باشد که تشکیل شده از دو لایه ورق آلومینیوم که وسط آنها با مواد پلی اتیلین پر شده است. می توان با دستگاه سی ان سی هر طرح مشبکی را بر روی ورق کامپوزیت ایجاد کرد و به عنوان نمای مشبک استفاده کرد. با توجه به این که در عمل مشبک کاری بخش زیادی از ورق حذف می گردد استقامت آن کاهش پیدا کرده و در قطعات بزرگ نمی توان از آن به عنوان نمای مشبک ماندگار استفاده کرد.

نمای ساختمان سنگ

نمای مشبک با سنگ

نمای مشبک با سنگ های ساختمان

با پیشرفت صنعت و به وجود امدن دستگاهای واتر جت می توان سنگ های طبیعی ساختمان را به راحتی مشبک کرد و به عنوان سنگ مشبک برای نما استفاده کرد فقط موضوعی که باید مد نظر قرار داد باید سنگ بسیار مقاومی برای این کار انتخاب کرد که مقاومت کافی داشته و در اثر شکستن از ارتفاع سقوط نکند همچنین روش نصب این نوع سنگ ها یراق آلات خاصی نیاز دارد که هزینه های نصب آن را بالا می برد. در نتیجه خطر شکستن و هزینه های بالای واتر جت و یراق آلات گران قیمت نصب باعث شده کمتر از روش استقبال شود.

 

نمای مشبک جی اف ار سی

نمای مشبک جی اف ار سی

نمای مشبک gfrc

جی اف ار سی یک نوع سنگ صنعتی می باشد که از ترکیب مجدد سنگ دانه های طبیعی مقاوم با الیاف های شیشه و فلز  و مواد مختلف تولید شده است که مقاومت فوق العاده ای در برابر ضربه و شکست دارد. این محصول  تقریبا تمام مشکلات و کاستی هایی که سایر نماهای مشبک داشت را مرتفع کرده و از اسلبکو می توان به عنوان یک نمای مشبک ایده آل یاد کرد.ایجاد طرح های مشبک در سنگ اسلبکو بسیار آسان بوده و این سنگ مقاومت بالایی در برابر یخبندانهای شدید، نور خورشید ، زلزله و حریق دارد. با نماهای مشبک اسلبکو می توان طرح های معماری اسلامی ایرانی ، معماری مدرن و معماریهای کلاسیک را تولید و اجرا نمود.

نمای ساختمان آجری

نمای ساختمان آجری

نمای مشبک آجری 

نمای مشبک آجری هم اخیرا با آجر های جدید قابل اجرای می باشد ولی با آجر امکان ایجاد طرح های متنوع وجود ندارد و نمی توان مانند نمای جی اف ار سی طرح های خاص با طرح های دلخواه ایجاد کرد.

 

 

اگر نیاز به مشاوره رایگان درزمینهٔ نمای ساختمان دارید به شماره 05142222550و یا 09913377500در ساعات 8 تا 20 تماس حاصل نمایید.

و یا بار ارسال عدد 5 به شماره 09913377500همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهد گرفت.

همچنین می توانید از طریق ایدی @Inabinfo توسط تلگرام ارتباط برقرار کنید.