در این مقاله توضیحاتی در مورد شهر شیراز و نمای ساختمان در شیراز، تفاوت معماری گذشته تا کنون در شیراز و… ارائه شده است. امیدوارم این مطلب مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

نمای ساختمان های شیراز

شیراز یکی از پر آوازه ترین شهرهای کهن و کلان شهر های ایران و مرکز استان فارس است. از این شهر می توان به عنوان جاذبه ی گردشگری و توریستی یاد کرد.  به نوعی این شهر برای گردشگران، از طریق جاذبه های تاریخی و کهنی که در دل خود جای داده ، شناخته شده است.  شیراز پنجمین شهر بزرگ کشورمان ایران است.  در این شهر علاوه بر معماری بنا و جاذبه های گردشگری موجود ، ساختمان ها و نمای آن نیز مانند دیگر شهرها بر روی بافت شهری اثرگذاری زیادی داشته اند.

نمای ساختمان شیراز
نمای ساختمان شیراز

نمای جی اف ار سی gfrc / grc | شیراز 

نمای جی اف ار سی یکی از جدیدترین نماهای ساختمان است که خیلی از افراد در ایران با آن آشنایی ندارند. با جی اف ار سی می توان انواع شکل ها و طرح های مشبک، اسلامی، مدرن، پارامتریک و… را طراحی و اجرا کرد. یکی از مهم ترین ویژگی هایی که جی اف ار سی دارد نیز همین است که محدویت های زیادی را که سایر متریال های نمای ساختمان دارند را بر طرف کرده است.

پنل های جی اف ار سی در ابعاد و اندازه های دلخواه و به صورت سفارشی در رنگ های دلخواه تولید می شوند. این پنل ها را می توان با انواع متریال های دیگر نمای ساختمان به صورت ترکیبی اجرا کرد و نمایی خاص و فوق العاده را طراحی و اجرا کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

جی اف ار سی gfrc
نمای جی اف ار سی gfrc

مزایا جی اف آر سی/ جی آر سی (GFRC/GRC) 

– ویژگی مهم این بتن قابلیت های معماری آن می باشد که می تواند در رنگ، سایز، ضخامت و طرح های متنوع ساخته شود.

– به دلیل جایگزینی میلگردهای فولادی با الیاف شیشه از وزن بتن به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می کند که کار جابجایی و نصب آن راآسان تر می کند و نیروی بسیار کمتری به کل سازه وارد خواهد آمد.

– چنانچه گفتیم از ویژگیهای جی ارسی نصب و اجرای ساده تر و سریع تر آن است.

– جی اف آر سی/ جی آر سی (GFRC/GRC) در برابر محیط های خشک و مرطوب، گرم و سرد انطباق پذیر است و می توان در محیط های مختلف و با ماندگاری بالا از آن ها استفاده کرد.

– به علت  وجود عنصر مشترک سیلیس در سیمان و الیاف شیشه چسبندگی جی اف آر سی/ جی آر سی (GFRC/GRC) بالا می باشد و کمتر دچار ترک های سطحی می شود.

– ویژگی دیگر جی اف آر سی/ جی آر سی (GFRC/GRC) ایمنی بالاتر آن در برابربه بتن معمولی  می باشد. از جمله مقاومت و ماندگاری بیشتر آن در برابر احتراق و آتش سوزی می باشد.

– یکی دیگر از مزایا جی اف آر سی دوست دار محیط زیست بودن آن می باشد که بسیاربا اهمیت می باشد.

– جی اف آر سی/ جی آر سی (GFRC/GRC) در برابر خوردگی و سایش مقاوم تر از بتن معمولی  می باشد.

جی اف ار سی ایناب | نمای ترکیبی با سنگ
جی اف ار سی gfrc | نمای ترکیبی با سنگ

نمای بتن اکسپوز | شیراز

بتن اکسپوز یا بتن نما به پنل هایی گفته می شود که به عنوان سطح نهایی نما یا دیوار اجرا می شوند و هیچ گونه پوشش دیگری روی آن اجرا نمی شود. پنل های بتن اکسپوز را می توان به صورت سطح صیقلی، سطح متخلخل و… با توجه به درخواست کارفرما تولید و عرضه کرد. بتن اکسپوز یکی از بهترین متریال های مدرن حال حاضر برای انواع ساختمان ها می باشد. پنل های بتن اکسپوز در نمای داخلی نیز طرفداران زیادی دارد.

ایناب پنل های بتن اکسپوز را به دو صورت مسلح و غیر مسلح تولید میکند. پنل های مسلح برای پروژه هایی که قصد اجرای نمای خشک را دارند و پنل ها غیر مسلح برای پروژه هایی که قصد اجرای نمای با ملات را دارند. تایل های بتن اکسپوز هم در ابعاد و اندازه های دلخواه و دررنگ های سفارشی بدون محدودیت تولید می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

نمای ساختمان آقای رستمی در کیش | نمای بتن اکسپوز
بتن اکسپوز ایناب – کیش

مزایا بتن اکسپوز

دارای ماندگاری و مقاومت بسیار زیادی می باشد.

با شرایط  جوی مختلف سازگارمی باشد.

درمقابل رطوبت، آب و یخ‌زدگی بسیار مقاوم می باشد.

زیبایی خاصی  به وجود می آورد.

درسایز و طرح‌هایگوناگونی تولید و اجرا می‌شود

در مقابل تمام مصالح ساختمانی وزن پایین تری دارد.

هزینه‌ها بسیار پایین می شود.

 ترک و منافذ مختلف در سطح نهایی بتن اکسپوز وجود ندارد.

درمقابل خوردگی، ساییدگی، ضربه و فشار بسیار مقاوم است.

 

بتن اکسپوز در نمای داخلی
پنل اکسپوز
نمای بتن اکسپوز
پنل بتن اکسپوز

تفاوت معماری از گذشته تا کنون در معماری شیراز  

در گذشته ساختمان ها و بنا ها و نمای آنها در عین سادگی زیبایی خاصی داشتند. تزئینات در این سبک ساختمان ها به صورت عمارت بوده و در داخل این عمارت ها یا در سردر ورودی، طاق هایی دیده می شد که به صورت مربع، دایره، قوسی و… بوده و از پنجره های به شکل ارسی با استفاده از شیشه های رنگی استفاده می شد. جهت ساخت دیوار های داخلی و هم چنین دیوار های بیرونی و اجرای نما اغلب از سنگ یا خشت خام با رو کش کاه گل و یا گل استفاده می شد.  اما امروزه متریال های قدیمی جای خود را به متریال های جدید داده اند.

با ساخت ساختمان های مدرن دیگر شاهد استفاده از گل و کاه گل در ساخت این ساختمان ها و طراحی نما نیستیم.  چراکه دیگر فرهنگ مردم استفاده از این متریال ها را نمی پسندد. اگر معماران نیز از متریال های قدیمی استفاده کنند در بازار رقابت از دیگر رقیبان خود عقب میمانند و به هدف مدنظر خود که فروش بیشتر است دست نمی یابند. از آنجایی که نمای ساختمان اولین قسمت از ساختمان است که مورد قضاوت عموم قرار می گیرد و هویت اصلی و اساسی ساختمان است ، شناخت متریال های مناسب و همچنین به کارگیری آن متریال ها و ابزارها به علت انکه فلسفه وجودی ساختمان توسط آن شناخته می شود امری ضروری ست.  هر بنا و نمایی دارای ویژگی های خاصی است تا مورد استفاده قرار گیرد.

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

 

نمای ساختمان شیراز
نمای ساختمان شیراز

ویژگی های برتر نمای ساختمان

حفاظت

این ویژگی در قدیم نیز مورد توجه بوده است و یکی از علل ساخت خانه ها در قدیم حفاظت از جان و مال انسان در برابر حیوانات درنده بوده است. امروزه نیز ساختمان ها محافظ انسان از محیط بیرون هستند.

استحکام بالا

نمای ساختمان ها باید از متریال های مستحکم ساخته شود که در برابر حوادث خارجی و طبیعی مانند سیل و زلزله مقاوم باشد تا موجب ورود خسارت به ساکنین ساختمان و افراد دیگر نباشد.

زیبایی

همانطور که می دانید نمای ساختمان معرف فرهنگ و عقیده طراح و سازنده آن است. زیبایی نما بحثی است که امروزه به علت به فروش بالاتر و تاثیرات ان در بافت شهری بسیار مورد توجه معماران و مالکان قرار گرفته است.

عایقی برای صوت

با توجه به ساخت و ساز زیاد در کناره های خیابان های اصلی استفاده از متریال هایی که باعث جلوگیری از ورود سرو صدا به خانه شود بسیار کاربردی است و یکی از حسن های نمای ساختمان به حساب می آید.

عایقی برای گرما و سرما

نمای ساختمان در اصل  به عنوان پوست بیرونی ساختمان شناخته می شود.  مصالح مختلف عملکرد های متفاوتی نسبت به نفوذ سرما و گرما به درون ساختمان دارند. یکی از وظایف اساسی نما جلوگیری از گرما و سرما به درون ساختمان می باشد.  با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه باید در انتخاب متریال دقت شود.

ضدحریق بودن

یکی از موارد بسیار مهم که توجه به آن توسط معماران و طراحان نما ضروری ست ضدحریق بودن متریال مورد استفاده است.

نمای ساختمان شیراز
نمای ساختمان شیراز

اهمیت نمای ساختمان در شیراز

در شهر شیراز نیز مانند دیگر شهرها به علت آنکه چشم ببینده در وهله اول به نمای ساختمان می افتد و نما راه ارتباطی مردم با ساختمان است. همچنین با اهمیت والای آن در ترکیب بافت شهری ( این طراحی ساختمان ها و نمای آنهاست که موجب زشتی یا زیبایی بافت شهری می گردد ) نمی توان از اهمیت نمای ساختمان ها چشم پوشی کرد. شهر شیراز با توجه به اینکه به عنوان یک جاذبه توریستی شناخته شده است و توریست ها نیز درصدد تهیه یک مکان زیبا و راحت هستند تا جهت رفع خستگی از آن استفاده کنند و همانطور که گفته شد اولین راه ارتباطی این توریستان و مردمان با ساختمان از طریق نما صورت می گیرد گرایش آنها بیشتر به سمت ساختمان ها و هتل هایی هست که نمای مدرن تری دارند که همین مورد را می توان یکی از علل مدرن شدن ساختمان های شیراز دانست.

متریال های مورد استفاده در ساخت نمای ساختمانهای شیراز در قدیم

 • کاه گل
 • اجرهای معمولی و تزئینی
 • سنگ
 • سنگ و سرامیک های نقش دار
نمای ساختمان شیراز
نمای ساختمان شیراز

عوامل موثر در انتخاب نما

 • سلیقه کارفرما
 • بودجه
 • فرهنگ منطقه
 • در دسترس بودن متریال ها
 • موقعیت مکانی
 • شرایط آب و هوایی
 • سبک ساختمان

معرفی نمای کامپوزیت

ورق آلومینیوم کامپوزیت پنل  (Aluminum Composite Panel)، که مخفف آن می شود  ACP . متشکل از دولایه ترکیبی آلومینیوم  و پلی اتیلن یا مواد معدنی  می باشد.  مزایای برتر  این متریال باعث شد که در مدت کوتاهی مورد توجه طراحان و کارفرمایان  قرار بگیرد و در مدت زمان اندکی استفاده از آن در نمای ساختمان افزایش یابد.  تنوع در طرح و رنگ، شکل پذیری، سبک بودن ، سرعت در نصب و قیمت نسبتا پایین از مزایای برتر ورق کامپوزیت می باشد. مهمترین مزیت…. ادامه مطلب

 

نمای کامپوزیت
نمای کامپوزیت

مزایا نمای کامپوزیت

 • بسیار وزن سبکی دارد.
 • شکل پذیر می باشد.
 •  دارای خواص آکوستیک می باشد.
 • تنوع رنگ زیادی دارد.
 • در برابر آتش سوزی مقاوم است.

برای آشنایی با انوع  نمای ساختمان کلیک کنید…

 

برای اطلاع از قیمت انواع نمای ساختمان کلیک کنید…

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.
همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

 

همکاری با ایناب
همکاری با ایناب
چرا ایناب
چرا ایناب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *