در این مقاله در مورد شهر قم، نمای ساختمان قم، اهمیت بافت شهری، معماری شهر قم در گذشته  و موضوعاتی از این قبیل توضیحاتی ارائه شده است. امیدوارم مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

نمای ساختمان قم

شهر قم یکی از کلان شهرهای ایران می باشد که در 140 کیلومتری جنوب تهران قرار دارد.  قم دارای جمعیت فراوانی می باشد. بخشی از این جمعیت را مهاجرانی تشکیل می دهند که از شهر های اراک ، زنجان و تبریز به این شهر مهاجرت کرده اند. همچنین با توجه به اینکه قم یکی از مهاجرپذیر ترین شهرهای کشورمان است، تعدادی از اتباع عرب و افغانستانی و پاکستانی نیز در این شهر مهاجر هستند.

این شهر دارای القاب زیادی است که لقب اصلی و مورد اعلام در رسانه ” پایتخت مذهبی ایران و قطب فرهنگی کشور ” است. این شهر مدفن حضرت فاطمه معصومه است که به همین علت زائرین زیادی را در دل خود جای می دهد.  اهمیت مذهبی این شهر اول به علت وجود مرقد حضرت فاطمه معصومه است. سپس به علت وجود مزار های متعدد نوادگان امامان و همچنین وجود مسجد مقدس جمکران است.

نمای جی اف ار سی | پنل جی اف ار سی | gfrc | grc
gfrc – grc

نمای جی اف ار سی gfrc / grc | قم

نمای جی اف ار سی یکی از جدیدترین نماهای ساختمان است که خیلی از افراد در ایران با آن آشنایی ندارند. با جی اف ار سی می توان انواع شکل ها و طرح های مشبک، اسلامی، مدرن، پارامتریک و… را طراحی و اجرا کرد. یکی از مهم ترین ویژگی هایی که جی اف ار سی دارد نیز همین است که محدویت های زیادی را که سایر متریال های نمای ساختمان دارند را بر طرف کرده است.

پنل های جی اف ار سی در ابعاد و اندازه های دلخواه و به صورت سفارشی در رنگ های دلخواه تولید می شوند. این پنل ها را می توان با انواع متریال های دیگر نمای ساختمان به صورت ترکیبی اجرا کرد و نمایی خاص و فوق العاده را طراحی و اجرا کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

پنل مشبک بتنی | ساختمان شورای شهر قدس
نمای ترکیبی سنگ و gfrc

نمای بتن اکسپوز | قم

بتن اکسپوز یا بتن نما به پنل هایی گفته می شود که به عنوان سطح نهایی نما یا دیوار اجرا می شوند و هیچ گونه پوشش دیگری روی آن اجرا نمی شود. پنل های بتن اکسپوز را می توان به صورت سطح صیقلی، سطح متخلخل و… با توجه به درخواست کارفرما تولید و عرضه کرد. بتن اکسپوز یکی از بهترین متریال های مدرن حال حاضر برای انواع ساختمان ها می باشد. پنل های بتن اکسپوز در نمای داخلی نیز طرفداران زیادی دارد.

ایناب پنل های بتن اکسپوز را به دو صورت مسلح و غیر مسلح تولید میکند. پنل های مسلح برای پروژه هایی که قصد اجرای نمای خشک را دارند و پنل ها غیر مسلح برای پروژه هایی که قصد اجرای نمای با ملات را دارند. تایل های بتن اکسپوز هم در ابعاد و اندازه های دلخواه و دررنگ های سفارشی بدون محدودیت تولید می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

بتن اکسپوز
پنل بتن اکسپوز
نمای ساختمان قم
نمای ساختمان قم

اهمیت بافت شهری در قم

در شهرهای گردشگری نظیر اصفهان و شیراز و … و همچنین شهرهای زیارتی مانند قم به علت وجود زائرین متعدد بافت شهری از اهمیت بالاتری برخوردار است قسمتی از این بافت شهری را ساختمان ها تشکیل می دهند.  که چون بیننده در وهله اول با نما  و طراحی بیرونی ساختمان روبه روست از اهمیت نما نیز نمیتوان چشم پوشی کرد. معماران سعی در انتخاب نمایی متناسب با فرهنگ منطقه و همچنین متناسب با ساختمان های دیگر دارند. 

نمای ساختمان قم
نمای ساختمان قم

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

 

معماری ساختمان های قم از قدیم تا امروز

خانه های قدیم قم بازتابی از معماری کهن این سرزمین است.  که معماری اصیل ایرانی را به رخ عالمیان می کشد که گویی انسان با قدم در این خانه ها به 100 سال قبل سفر می کند.  این خانه ها با مساحت بالا ، دارای حیاط هایی بسیار بزرگ اند و داخل خانه ها به صورت چندین اتاق مجزا طراحی شده اند که اکثرا از داخل این اتاق ها می توان وارد اتاق دیگر شد و درهای ورودی این اتاق ها نیز از جنس چوب درخت گردو می باشند و به راحتی تداعی کننده سنت کهن ایران می باشند.

در ساخت خانه ها و نمای آنها نیز از مصالحی نظیر سنگ ، خشت ، چوب ، آجر و گچ استقاده می شد.  اما امروزه ساخت خانه  تغییر کرده و خانه ها به صورت جدیدتر و همچنین با مصالح مدرن تر ساخته می شود. که البته گرایش به سمت ساخت خانه هایی به سبک رومی نیز در این شهر افزایش زیادی یافته است.  در محله های مرفه تر قم یکنواختی ساخت ساختمان ها به سبک قدیم روم کمی توی ذوق می زند.

نمای ساختمان قم
نمای ساختمان قم

برای آشنایی با انوع  نمای ساختمان کلیک کنید…

اهمیت نمای ساختمان در قم

شهر قم یک شهر مقدس مذهبی است که زائران زیادی را به خود جذب می کند.  علاوه بر مردم خود شهر ، این زائران نیز نیازمند هتل و یا ساختمان هایی هستند که برای مدتی در انجا به استراحت بپردازند.  یکی از عواملی که افراد را در ابتدای کار جذب هتل ها یا ساختمان ها می کند نمای آن هتل یا ساختمان است.  نما اولین راه ارتباطی افراد با درون ساختمان است و همچنین معرف طراحی داخلی ساختمان هم هست.  همین دو مورد ، کافی بوده است که معماران به نما بیشتر از پیش توجه کنند. علاوه بر جذب افراد به ساختمان ها همخوانی ساختمان ها با یکدیگر هم میتواند دلیل اهمیت نما در این شهر باشد.  هم خوانی ساختمان ها با یکدیگر و با فرهنگ منطقه ، تاثیرگذاری زیادی بر بافت شهری دارد .

نمای ساختمان قم
نمای ساختمان قم

ویژگی های برتر نمای ساختما ن های شهر قم :

هر سبک نما  و هر متریال دارای ویژگی های منحصر به خود است ، که انتخاب این سبک ها و متریال ها نیازمند شناخت دقیق این ویژگی هاست. بهتر است در نما از متریال هایی استفاده شود که در برابر شرایط جوی، حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله ، همچنین آتش سوزی و … مقاوم باشند. برای مثال این شهر در بیشتر طول سال از نور مستقیم و شدید خورشید بهره مند است. دارای آب و هوای گرم و خشک کویری است. به همین دلیل باید با توجه به شرایط آب و هوایی آن از متریال هایی استفاده شود که در برابر آب و هوای منطقه مقاوم باشند و طول عمر بالاتری داشته باشند.

همچنین نما باید عایقی برای صوت و حرارت باشد که از ورود صدا و یا گرما و سرما به داخل ساختمان جلوگیری کند. امروزه علاوه بر کیفیت افراد به زیبایی نما نیز توجه خاصی دارند و معمارانی که به زیبایی در ساخت هم اهمیت می دهند در بازار رقابت با دیگر معماران پیروز ترند.

نمای ساختمان قم
نمای ساختمان قم

عوامل تاثیر گذار در انتخاب نما :

  • بودجه کارفرما
  • مقاومت
  • کیفیت
  • شرایط آب وهوایی
  • سبک ساختمان
  • فرهنگ منطقه
  • متریال های موجود در دسترس

 

نمای ساختمان قم
نمای ساختمان قم

معرفی نمای کامپوزیت

ورق آلومینیوم کامپوزیت پنل  (Aluminum Composite Panel)، که مخفف آن می شود  ACP . متشکل از دولایه ترکیبی آلومینیوم  و پلی اتیلن یا مواد معدنی  می باشد.  مزایای برتر  این متریال باعث شد که در مدت کوتاهی مورد توجه طراحان و کارفرمایان  قرار بگیرد و در مدت زمان اندکی استفاده از آن در نمای ساختمان افزایش یابد.  تنوع در طرح و رنگ، شکل پذیری، سبک بودن ، سرعت در نصب و قیمت نسبتا پایین از مزایای برتر ورق کامپوزیت می باشد. مهمترین مزیت…. ادامه مطلب

نمای کامپوزیت
نمای کامپوزیت

 

برای اطلاع از قیمت انواع نمای ساختمان کلیک کنید…

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.
یا بار ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

 

همکاری-با-ایناب
همکاری-با-ایناب
چرا ایناب
چرا ایناب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *