نمای لامل

نمای لامل یا می توان گفت همان نمای کرتین وال، از جدیدترین سیستم های نمای ساختمان است که سازه آن به صورت خود ایستا عمل می کند. به این معنی که هیچ وزنی از نمای ساختمان، به سازه اصلی ساختمان وارد نمی شود. در این سیستم وزن حاصل از شیشه های نما بر روی سازه ی لامل یا همان شاسی کشی های نما می باشد و بار توسط سازه لامل منتقل می شود.

نمای کرتین وال شیشه به نوعی می توان گفت بهترین نمای شیشه ای ساختمان است. این نما مشکلات کمتری در زمینه مسائل سازه ای در ارتفاع دارد. از آنجایی که نمای لامل باربری خاصی ندارد، می توان آن را با مصالح سبکی همچون آلومینیوم طراحی و اجرا کرد. نمای کرتین وال معمولا با ترکیب آلومینیوم و شیشه طراحی و اجرا می شود.

https://www.instagram.com/namasaz1/
نمای کرتین وال

همه چیز در مورد نمای کرتین وال، اینجا کلیک کنید.

لامل به چه معناست

در نمای کرتین وال یک زیرسازی توسط پروفیل های آلومینیومی جهت سوار شدن شیشه بر روی آنها بایستی انجام شود. به این زیرسازی انجام شده توسط پروفیل های آلومینیومی لامل گفته می شود. زیرسازی نمای کرتین وال یا همان لامل نمای کرتین وال به صورت شبکه ای از اعضای عمودی (مولیون) و افقی (ترنسم) اجرا و ایجاد می شود.

در اجرای لامل های نمای کرتین وال معمولا لامل های افقی از طول کمتری نسبت به لامل های عمودی برخوردار هستند اما عرض آنها با هم برابر است. دلیل اینکه لامل های افقی و عمودی در طول با هم اختلاف دارند این است که بیشت بار و وزن شیشه بر روی لامل های عمودی می باشد. قابل ذکر است که برخی از طراحان به جهت زیبایی بیشتر لامل های افقی و عمودی را هم اندازه در نظر می گیرند.

https://www.instagram.com/namasaz1/
نمای کرتین وال
اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

 

انواع لامل های نمای کرتین وال

 1. لامل آلومینیومی
 2. لامل فولادی
 3. لامل چوبی

عایق بندی لامل ها به چه صورت است؟

طراحی نمای لامل به گونه ای انجام شده است که بتوان آن را در برابر شرایط محیطی و نیروهای جوی کاملا عایق نمود. به همین دلیل در طراحی و اجرای سازه لامل شیارهایی در نظر گرفته شده است که بتوان با استفاده از لاستیک های مخصوص عایق بندی (EPDM)، یک عایق حرارتی یا به اصطلاح ترمال بریک ایجاد کرد. با این کار هیچ گونه تبادل حرارتی بین داخل و خارج ساختمان رخ نمی دهد و این باعث می شود که در مصرف انرژی صرفه جویی شود. در برخی سیستم های اجرای نمای لامل از لاستیک های پلی آمید نیز استفاده می شود.

برای مطالعه ی مقاله نمای کرتین وال شیشه ای اینجا کلیک کنید

https://www.instagram.com/namasaz1/
نمای کرتین وال

مزایا و ویژگی های نمای کرتین وال

 • جلوگیری از نفوذ آب به داخل ساختمان
 • جلوگیری از هدر رفتن گرما و تبادل حرارتی بین داخل و خارج ساختمان
 • کیفیت بالای ساخت
 • سرعت اجرای بالا
 • کاهش مصرف انرژی
 • سبک بودن و کم کردن بار مرده ساختمان
 • حداکثر استفاده از روشنایی طبیعی روز
 • کاهش هزینه نگهداری و مراقبت
 • به آسانی ترکیب شدن با سایر پوشش های نما
 • اماکن نصب انواع بازشو بر روی آن
 • امکان استفاده از شیشه های چند جداره در سازه
 • امکان استفاده از درپوش های متفاوت
 • امکان عایق کردن سطح نما
 • نصب آسان و سریع و کاربردی
 • قابل استفاده به صورت المان سازه
 • امکان ساخت به صورت ترمال بریک، دوکی، ساده و…
 • امکان استفاده از مقاطع و ابعاد مختلف با توجه به نیاز پروژه
 • مجهز بودن به سیستم تخلیه هوا و آب باران

برای مطالعه ی مقاله نمای کرتین وال دو پوسته اینجا کلیک کنید

https://www.instagram.com/namasaz1/
نمای کرتین وال

روش های اجرای نمای کرتین وال  

روش استیک

روش استیک به نوعی یک روش کارگاهی می باشد. در این روش بخش عمده ای از کار در محل پروژه و کارگاه ساختمانی صورت می گیرد. در روش استیک کلیه اتصالات، من جمله اتصال پروفیل های آلومینیومی عمودی به سازه اصلی ساختمان و نصب پروفیل های افقی بر روی آن در طرح کرتین وال، توسط براکت های گالوانیزه و ضدزنگ انجام می شود. تمامی اتصالات در این روش بایستی به صورت همسان و هم ردیف و همچنین به صورت متناوب، انجام شود. روش استیک زمان اجرای بیشتری را نیازمند است.

اجرای نمای شیشه ای نمای کرتین وال وابسته به دو عامل استحکام و خطوط نمایان نما می باشد.

https://www.instagram.com/namasaz1/
نمای کرتین وال

سیستم درپوش دار

زیرسازی در این سیستم توسط پروفیل های افقی و عمودی که به ترانسوم (transoms) و مولیون (mullions) معروف هستند انجام می شود. در این روش شیشه ها به صورت مستقیم بر روی سازه ی لامل قرار گرفته و توسط یک درپوش فشاری، شیشه را از بیرون بر روی لامل آلومینیومی محکم می کنند. مقاوم کردن این سازه برای مقابله با شرایط آب و هوایی مختلف با استفاده از لاستیک های آب بندی EPDM انجام می شود. به جهت زیبایی کار، می توان از درپوش های متنوعی با عرض  سانتی متر و طول و طرح های مختلف بر روی لامل ها استفاده کرد.

https://www.instagram.com/namasaz1/
نمای کرتین وال

نمای رومی جدید، کلیک کنید

 

سیستم نیمه قابدار

در این سیستم یکی از عضو های عمودی یا افقی به صورت دلخواه حذف می شود و از چسب های پایه سیلیکونی مخصوص و لاستیک های عایق استفاده می شود.

سیستم بدون قاب (فریم لس)

این سیستم همانطور که از اسمش پیداست قاب دور شیشه موجود نمی باشد و از بیرون فقط سطح شیشه و درز کوچک ما بین شیشه ها دیده می شود. این سیستم بدین صورت است که هر یک از دهانه های شیشه در پشت خود دارای فریمی است که مانند قاب شیشه را نگه داشته است. این فریم توسط لقمه های مخصوص آلومینیومی بر روی لامل نصب شده است. با این وجود سطح شیشه در نما کاملا یکدست خواهد بود.

نمای شیشه ای
نمای فریم لس

البته قابل ذکر است که سیستم فریم لس یا بدون قاب به دو روش اجرا می شود:

روش فریم لس U-Channel

در این روش اسپیسر های شیشه (فاصله نگهدار) در شکل U در می آیند. این باعث می شود که توسط لقمه های مخصوص فلزی نگهداره شیشه بر روی وادار های آلومینیومی لامل فیکس و نصب شوند. فاصله ی خالی باقی مانده بین شیشه ها، توسط چسب های سیلیکونی مخصوص پر می شوند. این روش جزء روش های مقرون به صرفه می باشد. البته اجرای این روش با توجه به نوع اتصال شیشه و میزان تحمل بار برای ساختمان های مرتفع توصیه نمی شود.

https://www.instagram.com/namasaz1/
نمای فریم لس
روش فریم دار

در این سیستم شیشه ها در کارخانه ی تولید شیشه بر روی فریم های آلومینیومی آماده نصب می شوند. این فریم ها که شیشه ها روی آنها نصب شده است، به صورت پنل های آماده در محل پروژه بر روی سازه تشکیل شده توسط لامل های افقی و عمودی نصب می شوند. این سیستم به عنوان یک سیستم اجرای با استحکام بالا شناخته شده است. همچنین این سیستم از سرعت اجرای بالایی برخوردار است.

https://www.instagram.com/namasaz1/
نمای فریم لس

برای آشنایی با انواع  نمای ساختمان کلیک کنید…

 

برای اطلاع از قیمت انواع نمای ساختمان کلیک کنید…

 

شرکت ایناب را در اینستاگرام دنبال کنید.

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.
یا بار ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

 

همکاری-با-ایناب
همکاری-با-ایناب
چرا ایناب
چرا ایناب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *