نمای سرامیک خشک | سرامیک خشک | نمای ساختمان سرامیک خشک

نمای سرامیک خشک

نمای ساختمان

در انتخاب مصالح برای نمای ساختمان باید به چه نکاتی توجه کرد؟ آیا به نظر شما تنها توجه به زیبایی کافیست؟

هنگام انتخاب متریال برای نمای ساختمان، ایمنی از عوامل مهمی است که باید به آن توجه کرد. در این مقاله توضیحاتی در مورد متریال سرامیک که به صورت خشک اجرا می شود ارائه خواهد شد.

سرامیک خشک و کاربرد آن در نمای ساختمان

ابتدا باید بپردازیم به مفهوم نمای خشک و اصلا چرا نمای خشک به وجود آمد؟

در واقع نمای خشک به نمایی گفته میشود که در ساخت آن دوغاب و ملات سیمانی استفاده نشود.

نخستین بار در دهه 70 میلادی معمارانی در کشور آمریکا تصمیم به نصب سنگ بر روی نمای آسمان خراش های عظیم به روش خشک را گرفتند و در واقع علت طراحی این سیستم مقاومت نمای ساختمان در برابر نیروی شدید باد در ارتفاعات بود و این روش جدید مورد توجه بسیاری از معماران جهان قرار گرفت و درکشور ایران نیز این روش کاربردی در سال 70 شمسی برای اولین بار مورد استفاده معماران قرار گرفت.

نمای سرامیک خشک
نمای سرامیک خشک

حال باید گفت سرامیک خشک چیست؟

چه ویزگی هایی دارد؟

درکجاها استفاده می شود؟

از همه مهم تر چه مزیت هایی دارد؟

و نحوه نصب آن ها به چه صورتی است؟

به طور کلی به مواد کانی غیر فلزی سرامیک می گویند به این مفهوم که علاوه بر این که معدنی هستند در عین حال خواص فلزی ندارند.

در واقع سرامیک های خشک، سرامیک های با ضخامت کم هستند که از موادی نظیر رس، سیلیس، حلال و دیگر مواد ساخته شده اند و معمولا در کف، دیوارها و از همه مهم تر در نمای ساختمان استفاده می شوند.

همانطور که گفتیم این نوع سرامیک ها در کف، دیوارها و نماها کاربرد دارند و برخلاف برخی از مصالح که تنها مختص یک نوع کابری در نمای ساختمان هستند؛ این سرامیک ها را در ساختمان های با کاربری های مختلف می توان به کار برد.

سرامیک خشک مخصوصا برای مناطق پرترافیک زیاد استفاده میشود. با وجود اینکه سرامیک فشرده ای نیست و دوام کمتری دارد اما به دلیل مقاومت بالا در برابر سایش اغلب در ساختمان های تجاری استفاده می شود.

یکی از معایب این نوع سرامیک این است که چون سرامیکی خالص است نسبت به سرامیک لعابی انتخاب رنگ کمتری دارد.

نمای سرامیک خشک
نمای سرامیک خشک

سرامیک های خشک به دو دسته تقسیم می شوند:

  1. سرامیک مجوف پرسلانی
  2. سرامیک توپر پرسلانی

سرامیک خشک مجوف

این نوع سرامیک خاصیت عایق بندی بهتری دارد زیرا در ضخامت خود دارای سوراخ هایی است که باعث این خاصیت می شود. در واقع سوراخ های موجود در بدنه و هوای موجود در این حفره های خالی، از نفوذ هوای سرد و گرم از طریق بدنه سرامیک، جلوگیری می کند و نکته مهم تر آن که به دلیل وجود این حفره های خالی درصد قابل توجهی از حجم سرامیک شامل هوا خواهد بود. در نتیجه این موضوع باعث می شود که وزن این نوع سرامیک کاهش پیدا کند وباعث می شود گزینه ی خوبی برای استفاده در نمای ساختمان باشد به خصوص ساختمان های بلند مرتبه باشد.

سرامیک خشک پرسلانی دارای قطعات مخصوص برای کنج ها و کف پنجره های ساختمان است و هم چنین قابلیت رگلاژ و آب بندی محصول را دارد.

سرامیک خشک توپر

از خاصیت های این سرامیک ها، جذب آب کم می باشد. ابعاد استاندارد آن 120در60 است و قابلیت برشکاری نیز دارد. اکثر دیتیل های اجرایی مربوط به سرامیک خشک مجوف برای این نوع نیز امکان پذیر است.

نمای سرامیک خشک
نمای سرامیک خشک

مزیت های استفاده از سرامیک خشک در نمای ساختمان

سرعت اجرای بالا

این متریال از متریال هایی است که به دلیل اینکه خشک کار می شود، سرعت اجرای بالایی دارد. با توجه به اهمیت زمان اجرای پروژه ها و رابطه مستقیم آن با هزینه های پروژه، سرعت اجرای بالای این نما می تواند به کاهش هزینه های پروژه کمک کند.

کیفیت بالا

انجام محاسبات دقیق در جهت کاهش پرت و هدر رفت مصالح و کاهش خطای انسانی با استفاده از ماشین آلات صنعتی و تولیدی که باعث افزایش کیفیت می شود، از دیگر مزایای اجرای این نوع نما می باشد.

کاهش هزینه بازسازی

کاهش وزن نما و اسکلت نسبت به نمای اجرا شده به روش دوغابی، کاهش هزینه بازسازی به دلیل اجرای مستقل متریال پوششی و زیرسازی در سیستم خشک، عمر مفید بالا و هم چنین امکان بازیافت و استفاده مجدد از کلیه مصالح از دیگر برتری های نمای خشک نسبت به نمای دوغابی می باشد.

مقاومت در برابر زلزله در برابر زلزله

در مواجهه با زلزله و ایجاد تنش ها و تکان های شدید به بدنه ساختمان، به دلیل امکان جابه‌جایی بخش های مختلف نما به طور جداگانه امکان ترک خوردن و جداشدن و ریزش مصالح را در این تکان ها به طور چشم گیری کاهش می دهد.

عایق صوتی و حرارتی

در نصب و اجرای این نوع نمای ساختمان به دلیل ایجاد شبکه ی هوا بین جداره ی اصلی ساختمان و پوسته ی نما و همچنین استفاده از عایق های صوتی و حرارتی در حد فاصل دو پوسته، باعث میشود که این نما عایق صوتی و حرارتی مناسبی باشد.

نمای سرامیک خشک
نمای سرامیک خشک

مراحل و نحوه نصب و اجرا

روش نمایان

در این روش تایل های سرامیک خشک پرسلانی به وسیله قطعات کلیبس استیل لس استیل بر روی ریل های آلومینیومی زیرسازی در فواصل مشخص شده متصل می گردند.رنگ کلیبس ها با رنگ سرامیک انتخابی به وسیله رنگ پلی استر با روش الکتروستاتیکی یکسان می گردد و در محل اتصال سرامیک به ریل لاستیک هایی با کیفیت بالا جهت جلوگیری از لغزش سرامیک ها قرار می گیرند.

سیستم کیل

اتصالات سیستم کیل در حقیقت اتصالات مکانیکی مخفی بدون نیاز به چسب هستند که برای پوشش دادن نما به وسیله انواع مصالح گوناگون به وجود آمده اند.این سیستم در صنعت ساختمان به طور گسترده جهت پوشش نما دیوارهای داخلی و خارجی و حتی سطوح بام استفاده میشود.
در این روش سرامیک خشک پرسلانی از طریق اتصالات آلومینیومی مخصوصی به نام کلمپ بر روی ریل های آلومینیومی افقی مخصوص این سیستم متصل می شوند.

روش سیستم شیاری

در این روش ابتدا در قسمت پشت سرامیک ها توسط دستگاه اتوماتیک شیارزن شیارهایی تعبیه می شود. توسط دستگاه شیارزن شیارهای ویژه ای در دو جهت معکوس ایجاد می شود. سپس کلمپ ها به وسیله برجستگی هایی که دارند توسط چسب مخصوص داخل این شیارها کاملا محکم می شوند. سپس سرامیک ها از طریق کلمپ بر روی ریل مستقر شده و به وسیله پیچی که بر روی کلمپ تعبیه شده است در محل خود رگلاژ می شود.

روش نصب با کلیپس و ریل افقی

در این روش سرامیک خشک پرسلانی مجوف با مقطع مخصوص طراحی شده به صورت شیاردار بر روی ریل های آلومینیومی افقی قرار می گیرند. سپس ریل های افقی بر روی زیر سازی آهنی یا آلومینیومی متصل می شوند. ضخامت سرامیک های مجوف در این سیستم کمتر ودر نتیجه وزن تمام شده نما کمتر خواهد بود . 
نمای سرامیک خشک
نمای سرامیک خشک

سیستم های اجرای نمای سرامیک خشک پرسلانی شاخصه های فنی دارند که اجرای صحیح آن ها بستگی به پارامترهای زیر دارند :

الف) بارهای وارده

اولین بار وارده بار وزن خود اجزای سیستم هستند، بارهای دایمی و بارهای تصادفی

ب) جابه جایی و تغییر شکل دادن

به وسیله فشار باد، بارهای سازه ای، زمین لرزه ها و لرزش های زمین و انبساط حرارتی

ج) انبساط حرارتی

در ساختمان های مدرن که دمای فضای داخلی ثابت باقی می ماند نوسانات دمای فضای بیرون تا 50 درجه سانتی گراد می تواند باشد

د) آب بندی و دفع جمع شدگی رطوبت

با اجرای نمای سرامیک خشک به وسیله ی به وسیله ی ایجاد درزهای باز آب جمع شده در پشت پوشش اصلی نما دفع می شود این موضوع به دلیل وجود تهویه طبیعی و خاصیت دودکشی این سیستم را از سیستمی که درزها پر می شوند مفیدتر می گرداند.

ذ) عایق حرارتی

در اجرای انواع نمای سرامیکی انتقال حرارت به وسیله جریان همرفت ایجاد می شود.

ر) عایق بندی صدا

عایق بندی صدل رابطه مستقیمی با متریال های بکار رفته در نما می باشد.

ز) عایق بندی در برابر آتش

نماهای سرامیکی پرسلانی دارای کلاس 0 در آتش بندی می باشند.

و اکنون به انتخاب شماست که بخواهید این نوع سرامیک با مزایای عالی را جایگزین دیگر مصالح کنید یا خیر هم اکنون ما منتظر شما هستیم.

نمای سرامیک خشک
نمای سرامیک خشک

معرفی نمای جی اف ار سی (gfrc)، جدیدترین محصول نمای ساختمان

نمای جی اف ار سی ( gfrc | grc)  یکی از جدیدترین نماهای ساختمان می باشد که عده کمی با آن آشنایی دارند. ازآنجایی‌که بتن یک ماده ترد و شکننده هست برای تقویت شکنندگی آن تلاش‌های بسیاری شده است. در طی تحقیقات اثر الیاف بر مقاومت خمش بتن بسیار موفقیت‌آمیز بوده و اثر شگفت‌انگیزی داشته است. با استفاده از الیاف شیشه در بتن، محصولی مقاوم به نام بتن تقویت‌شده با الیاف شیشه (Glass Fiber Reinforced Concrete)، که مخفف آن می‌شود GRC  یا GFRC  ایجاد می‌شود. نمای جی اف ار سی یک نوع کامپوزیت هست، که با داشتن تمام مزیت‌های بتن معمولی مقاومت کششی و خمشی بسیار بالایی دارد که… ادامه مطلب

نمای ساختمان gfrc جی اف ار سی
نمای ساختمان gfrc جی اف ار سی

نمای جی اف ار سی
نمای جی اف ار سی

برای آشنایی با انوع  نمای ساختمان کلیک کنید…

 

برای اطلاع از قیمت انواع نمای ساختمان کلیک کنید…

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

یا بار ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

 

همکاری-با-ایناب
همکاری-با-ایناب
چرا ایناب
چرا ایناب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مکالمه با کارشناس فروش
مکالمه در واتساپ
سوالی دارید؟ اینجا بپرسید!