0 آیتم ها - تومان0.00
0
  • هیچ محصولی در سبد خرید موجود نیست.

معماری اسلامی

 

از ابتدای آفرینش انسان به دنبال زیباسازی محل سکونت خود بوده است. که این امر تقریبا برای بیشتر تمدن های باستانی بشر مشاهده شده است. انسان ها برای تزئینات از نقوش برگرفته از محیط طبیعت مانند گیاهان و حیوانات استفاده می کردند . با وجود اینکه اسلام مسلمان ها را از ترسیم نگاری و مجسمه نگاری نهی کرده است ولی این دلیلی بر عدم گرایش مسلمانان  در هنر و زیبایی نشده بلکه هنرمندان مسلمان با تمرکز بر مفاهیمی مانند هندسه و انتزاع که نماد نظم الهی در خلقت هستی است ، آثاری را خلق کرده اند که با سایر فرهنگ ها متفاوت است که مهمترین تمایز آن  این است که از این هنر برای انتقال مفاهیم الهی استفاده می شود.

می توان گفت که هدف از تزئینات در معماری اسلامی علاوه بر زیبایی، القای مفاهیمی مانند نظم و وحدت وجودی می باشد که در قالب نقشهای هندسی و انتزاعی چون اسلیمی ها ، و کتیبه های قرآنی می باشد.

معماری اسلیمی

نقش و نگارهایی که از خطوط پیچیده منحنی ، دورانی که  و برگرفته از گیاهان و جانوران می باشد را نقوش اسلیمی می گویند که این نقوش در معماری داخلی و خارجی از زمانهای گذشته کاربرد داشته که امروزه تحولاتی در متریال های آن ایجاد شده ولی نقش و نگارهای آن چندان تغییری نداشته است. با پیشرفت تکنولوژی در ایجاد نقوش اسلیمی نیز پیشرفت هایی بوده است که به انواع محصولات نمای ساختمان با نقوش اسلیمی می پردازیم.

نمای ساختمان اسلیمی با سنگ طبیعی

هندسه اسلیمی

امروزه با کمک دستگاهای واتر جت و cnc  به راحتی می توان نقوش اسلیمی را بر روی انواع سنگ ها ایجاد کرد. در نمای اسلیمی می توان ساختمان را با سنگ طبیعی اجرا کرد که در انتخاب سنگ باید دقت بیشتری شود تا شرایط مقاومتی مناسبی داشته و در نصب آن نیز باید از اسکوپ های مخصوص فلزی استفاده شود که خطر سقوط آن کاهش یابد.

نمای ساختمان اسلیمی با ورق کامپوزیت

طراحی نمای ساختمان

ورق های کامپوزیت امروزه استفاده فراوانی در نمای ساختمان دارند که می توان با استفاده از دستگاه های cnc  نقوش اسلیمی را بر روی ورق های کامپوزیت ایجاد کرد و نمای اسلیمی ساختمان را با ورق کامپوزیت اجرا کرد.

فقط مشکلی که وجود دارد این است که معماری اسلیمی با ورق های کامپوزیت که یک محصول فانتزی را ایجاد می کند زیاد سازگار نیست و این مورد پسند خیلی از معماران نمی باشد و انتقادهایی از طرف آن ها بر استفاده از این ورق ها برای نمای اسلیمی می شود.

نمای اسلیمی ساختمان با سنگ اسلبکو

              طراحی نمای ساختمان

نمای  جی اف ار سی

با پیشرفت بشر در علم مواد و کامپوزیت ها امکان ایجاد سنگی بسیار مقاوم میسر شده که می توان تمام نقش های اسلیمی و اسلامی را با ترکیب مجدد سنگ دانه های طبیعی مقاوم ایجاد کرد. از مزیتهای برتر نمای اسلیمی ساختمان  با سنگ اسلبکو می توان به مقاومت در برابر ضربه و شکست ، نصب سریع و آسان، مقاومت در برابر شرایط سخت جوی اشاره کرد.

طراحان و معماران می توانند نماهای اسلیمی و معماری های اسلامی و اسلیمی را با سنگ های اسلبکو با هر اندازه ، رنگ ، طرح و نقشی سفارش دهند.

نمای  جی ار سی

نمای اسلیمی با gfrc یا grc جی ار سی

یکی از نماهای جدید ساختمان که قابلیت تولید و اجرای انواع طرح ها را میسر کرده نمای جی اف ار سی gfrc  می باشد. با توجه به دوام بالا و راحتی ایجاد طرحهای خاص و مقاومت بالا در برابر ضربه، نمای جی اف ار سی برای ایجاد طرح های مشبک اسلیمی توصیه می گردد.

 

جهت مشاوره تلفنی می توانید همین الان عدد 5 را به شماره 09031547100 پیامک کنید تا اولین فرصت با شما تماس گرفته شود.

همچنین می توانید از طریق ایدی @Inab3 توسط تلگرام ارتباط برقرار کنید.

ویا با شماره  05142222550 تماس بگیرید.

>

کلیدواژه خود را وارد کنید