معماري سنتي

معماري سنتي

معماری اسلامی

معماري سنتي از ابتدای آفرینش انسان به دنبال زیباسازی محل سکونت خود بوده است. که این امر تقریبا برای بیشتر تمدن های باستانی بشر مشاهده شده است. انسان ها برای تزئینات از نقوش برگرفته از محیط طبیعت مانند گیاهان و حیوانات استفاده می کردند . با وجود اینکه اسلام مسلمان ها را از ترسیم نگاری و مجسمه نگاری نهی کرده است ولی این دلیلی بر عدم گرایش مسلمانان  در هنر و زیبایی نشده بلکه هنرمندان مسلمان با تمرکز بر مفاهیمی مانند هندسه و انتزاع که نماد نظم الهی در خلقت هستی است ، آثاری را خلق کرده اند که با سایر فرهنگ ها متفاوت است که مهمترین تمایز آن  این است که از این هنر برای انتقال مفاهیم الهی استفاده می شود.

می توان گفت که هدف از تزئینات در معماری اسلامی علاوه بر زیبایی، القای مفاهیمی مانند نظم و وحدت وجودی می باشد که در قالب نقشهای هندسی و انتزاعی چون اسلیمی ها ، و کتیبه های قرآنی می باشد.

معماری اسلیمی

نقش و نگارهایی که از خطوط پیچیده منحنی ، دورانی که  و برگرفته از گیاهان و جانوران می باشد را نقوش اسلیمی می گویند که این نقوش در معماری داخلی و خارجی از زمانهای گذشته کاربرد داشته که امروزه تحولاتی در متریال های آن ایجاد شده ولی نقش و نگارهای آن چندان تغییری نداشته است. با پیشرفت تکنولوژی در ایجاد نقوش اسلیمی نیز پیشرفت هایی بوده است که به انواع محصولات نمای ساختمان با نقوش اسلیمی می پردازیم.

نمای اسلیمی ساختمان با سنگ اسلبکو

نمای جی ار سی

طراحی و تولید و اجرای نمای جی اف ار سی با پیشرفت بشر در علم مواد و کامپوزیت ها امکان ایجاد سنگی بسیار مقاوم میسر شده که می توان تمام نقش های اسلیمی و اسلامی را با ترکیب مجدد سنگ دانه های طبیعی مقاوم ایجاد کرد. از مزیتهای برتر نمای اسلیمی ساختمان  با سنگ اسلبکو می توان به مقاومت در برابر ضربه و شکست ، نصب سریع و آسان، مقاومت در برابر شرایط سخت جوی اشاره کرد.

طراحان و معماران می توانند نماهای اسلیمی و معماری های اسلامی و اسلیمی را با سنگ های اسلبکو با هر اندازه ، رنگ ، طرح و نقشی سفارش دهند

نمای ساختمان اسلیمی با ورق کامپوزیت

كامپوزيت cnc

كامپوزيت cncورق های کامپوزیت امروزه استفاده فراوانی در نمای ساختمان دارند که می توان با استفاده از دستگاه های cnc  نقوش اسلیمی را بر روی ورق های کامپوزیت ایجاد کرد و نمای اسلیمی ساختمان را با ورق کامپوزیت اجرا کرد.

فقط مشکلی که وجود دارد این است که معماری اسلیمی با ورق های کامپوزیت که یک محصول فانتزی را ایجاد می کند زیاد سازگار نیست و این مورد پسند خیلی از معماران نمی باشد و انتقادهایی از طرف آن ها بر استفاده از این ورق ها برای نمای اسلیمی می شود.

د

نمای اسلیمی با gfrc یا grc جی ار سی

سنگ اسلبكوgfrc

سنگ اسلبكوgfrc

یکی از نماهای جدید ساختمان که قابلیت تولید و اجرای انواع طرح ها را میسر کرده نمای جی اف ار سی gfrc  می باشد. با توجه به دوام بالا و راحتی ایجاد طرحهای خاص و مقاومت بالا در برابر ضربه، نمای جی اف ار سی برای ایجاد طرح های مشبک اسلیمی توصیه می گردد.

اگر نیاز به مشاوره رایگان درزمینهٔ نمای ساختمان دارید به شماره 05142222550و یا 09913377500در ساعات 8 تا 20 تماس حاصل نمایید.

و یا بار ارسال عدد 5 به شماره 09913377500همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهد گرفت.

همچنین می توانید از طریق ایدی @Inabinfo توسط تلگرام ارتباط برقرار کنید.