نماهای خشک ساختمان :

استفاده از نماهای خشک در ساختمان ها برای اولین بار به دهه ی 70 میلادی برمی گردد ، درست زمانی که آمریکایی ها بر روی آسمان خراش های عظیم به نصب سنگ به روش خشک اقدام کردند ، در ایران نیز برای اولین بار در دهه ی 70 شمسی استفاده از نماهای خشک مورد استقبال قرار گرفت .

در نماهای خشک ، متریال نمای ساختمان به کمک زیر سازه های فلزی و بدون استفاده از ملات  بر روی سازه اصلی نصب می شود که این کار باعث سرعت و ایمنی و کیفیت  و طول عمر نما خواهد شد.

با نصب نماهای خشک بر روی ساختمان ، ساختمان دو پوسته خواهد شد که در محفظه خالی بین نما و ساختمان می توان روی سازه عایقی برای محافظت از ساختمان در برابر شرایط جوی ، آلودگی های صوتی و سایر مزاحمت هایی که ساکنین با آن درگیر هستند ، اقداماتی را انجام داد زیرا محفظه ی هوا بین دیوار سازه و نما ، از ورود هوای خارجی به داخل ساختمان و بالعکس جلوگیری می کند ، همچنین شکل جریان هوای داخل این محفظه نیز با توجه به شرایط اقلیمی متفاوت ، بسته به نیاز آن منطقه قابل تغییر خواهد بود .

 

 به طور مثال برای شرایط اقلیمی گرم و مرطوب ، این فضای خالی به گونه ای طراحی می شود که هوای داخل آن قابل تهویه باشد، اما برای شرایط اقلیمی سرد ، گرم و خشک ، نماهای خشک به گونه ای طراحی خواهند شد که هوای داخل فضای خالی محبوس شود که این امر  ضریب عایق شدگی ساختمان را نسبت به هوای خارج افزایش خواهد داد .

نماهای خشک قابل بازیافت هستند ، بدین ترتیب می توان پس از نصب آن ها بر روی نمای ساختمان ، آن ها را جمع آوری کرده و مجددا مورد استفاده قرار داد که این کار موجب کاهش حجم ضایعات ساختمانی خواهد شد .

مواد و مصالح زیادی نظیر ؛ سنگ اسلبکو ، سرامیک ، کاشی ، سفالینه ، کرتین وال ، صفحات آلومینیوم کامپوزیت و … برای ساخت نماهای خشک مورد استفاده قرار می گیرند که در میان این مواد ، سنگ اسلبکو به علت دارا بودن مزیت های سنگ های طبیعی و مصنوعی موجود در بازار ایران ،بیش از دیگر مواد مورد توجه قرار دارد .

سنگ اسلبکو :

سنگ اسلبکو دارای مقاومت بسیار بالایی می باشد و از جمله متریال هایی است که به زودی به علت مزیت های فراوان آن ، سهم بالایی در اجرای نماهای خشک به خود اختصاص خواهد داد  .

مدل هاي سنگ اسلبكو:

ویژگی های سنگ اسلبکو به عنوان یک نمای خشک :

امکان ایجاد طرح های مشبک و خاص بر روی سنگ اسلبکو
مقاومت بالای سنگ اسلبکو در برابر ضربه و شکستگی
امکان نصب ایمن و سریع این نوع نما
کاهش وزن ساختمان با سبک سازی آن
در برابر زلزله بسیار مقاوم خواهد بود
مقاومت و ماندگاری رنگ سنگ
وجود تنوع در رنگ و نقش سنگ اسلبکو
قابلیت تهیه سنگ اسلبکو در اندازه و اشکال مختلف