نمای مشبک – grc- gfrc – نمای ساختمان مشبک

نمای مشبک

هنر معماری ریشه در تاریخ هر کشوری دارد. با بررسی معماری سنتی ایرانی و وجود سایه انداز و سایه بان ها می توان گفت نقوش هندسی جایگاه ویژه ای در معماری ایرانی دارند. وجود نمای مشبک در گذشته علاوه بر زیبایی ساختمان، به عنوان یک حفاظ جهت شکستن نور و سرعت باد مورد استفاده قرار می گرفته است. امروزه طراحان به دنبال خلق طراح هایی جدید با مزیتهایی معماری می باشند که نماهای مشبک بیشتر از سایر نماها مورد توجه قرار گرفته است. نماهای مشبک را با متریال های مختلف می توان ایجاد کرد که به مختصر به آن می پردازیم.

 

gfrc - grc- جی اف ار سی
نمای جی اف ار سی ایناب – دزفول
جی اف ار سی
نمای جی اف ار سی ایناب
تایل جی ار سی
پنل بتنی طرح استار-GRC ایناب

نمای مشبک gfrc – بلوک مشبک بتنی جی اف ار سی gfrc

جی اف ار سی یک نوع سنگ صنعتی می باشد که از ترکیب مجدد سنگ دانه های طبیعی مقاوم با الیاف های شیشه و فلز  و مواد مختلف تولید شده است که مقاومت فوق العاده ای در برابر ضربه و شکست دارد. این محصول  تقریبا تمام مشکلات و کاستی هایی که سایر نماهای مشبک داشت را مرتفع کرده و از gfrc می توان به عنوان یک نمای مشبک ایده آل یاد کرد. ایجاد طرح های مشبک در سنگ های جی اف ار سی  بسیار آسان بوده و این سنگ مقاومت بالایی در برابر یخبندانهای شدید، نور خورشید ، زلزله و حریق دارد. با نماهای مشبک جی اف ار سی می توان طرح های معماری اسلامی ، معماری ایرانی ، معماری مدرن و معماری های کلاسیک را تولید و اجرا نمود.

از مزایای جی اف ار سی می توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • مقاومت بالا
  • ارزش آفرینی ساختمان
  • سبک بودن
  • تنوع در طرح
  • جذب آب پایین
  • مقاومت بالا در برابر زلزله
  • غیر قابل احتراق
  • سرعت بالای اجرا
  • مقاومت بالا در برابر یخبندان
  • تعمیر و تغییر آسان
پیشنهاد مطالعه؛ جهت اطلاعات جامع از نمای جی اف ار سی کلیک کنید.

 

نمای جی اف ار سی - نمای مشبک
پروژه اداری فرابرد – تهران
جی اف ار سی - نمای مسجد
نمای مسجد فدائیان اسلام مشهد
نمای جی اف ار سی - نمای مشبک
نمای جی اف ار سی ایناب

نماهای مشبک چوبی

قدیمی ترین نمای مشبک از نوع چوب بوده است زیرا چوب به عنوان یک ماده اولیه از قدیم در دسترس انسان بوده است. از نمونه نماهای مشبک چوبی می توان به ارسی ها (پنجره های مشبک قدیمی) اشاره کرد که هنوز هم در برخی بناهای قدیمی ایرانی  به چشم می خورد. ولی امروزه به پیشترفت تکنولوژی و جایگزین شدن متریال های جدیدتر و مقاومتر کمتر از نماهای مشبک چوبی استفاده می گردد.

تایل جی ار سی grc
پنل بتنی طرح سیرکل-GFRC ایناب

نمای مشبک فلزی

هنر مشبک کاری فلزی از زمان سلجوقیان بر روی کالاهای تزیینی رواج پیدا کرده است. امروزه با وجود دستگاهای سی ان سی عمل مشبک کردن فلز آسان شده است و معماران در نماهای ساختمان به عنوان نمای مشبک سبک  استفاده می کنند. ولی قیمت تمام شده بالا و عدم حجم دار بودن طرح ها و دوام پایین رنگ نماهای مشبک فلزی، باعث شده کمتر استقبال گردد.

نمای مشبک با ورق کامپوزیت

یکی از متریال های پر کاربرد نمای ساختمان ورق های کامپوزیت می باشد که تشکیل شده از دو لایه ورق آلومینیوم که وسط آنها با مواد پلی اتیلین پر شده است. می توان با دستگاه سی ان سی هر طرح مشبکی را بر روی ورق کامپوزیت ایجاد کرد و به عنوان نمای مشبک استفاده کرد. با توجه به این که در عمل مشبک کاری بخش زیادی از ورق حذف می گردد استقامت آن کاهش پیدا کرده و در قطعات بزرگ نمی توان از آن به عنوان نمای مشبک ماندگار استفاده کرد.

پیشنهاد مطالعه: جهت اطلاعات جامع درباره نمای کامپوزیت  کلیک کنید.

نمای مشبک با سنگ های ساختمان

با پیشرفت صنعت و به وجود آمدن دستگاهای واتر جت می توان سنگ های طبیعی ساختمان را به راحتی مشبک کرد و به عنوان سنگ مشبک برای نما استفاده کرد فقط موضوعی که باید مد نظر قرار داد باید سنگ بسیار مقاومی برای این کار انتخاب کرد که مقاومت کافی داشته و در اثر شکستن از ارتفاع سقوط نکند همچنین روش نصب این نوع سنگ ها یراق آلات خاصی نیاز دارد که هزینه های نصب آن را بالا می برد. در نتیجه خطر شکستن و هزینه های بالای واتر جت و یراق آلات گران قیمت نصب باعث شده کمتر از این روش استقبال شود.

پیشنهاد مطالعه:سنگ های طرح دار ایناب  مقاوتی بسیار بالاتر از سنگ های طبیعی

نمای مشبک جی ار سی grc - خوزستان
نمای مشبک gfrc – ماهشهر خوزستان

تعدادی نمای مشبک با پنل های جی اف ار سی gfrc

تعدادی از تایل های مشبک بتنی – سیمانی

جی اف ار سی - تایل بتنی نما
gfrc 
پنل بتنی پیش ساخته
پنل بتن اکسپوز ایناب

نمای مشبک آجری 

نمای مشبک آجری هم اخیرا با آجر های جدید قابل اجرای می باشد ولی با آجر امکان ایجاد طرح های متنوع وجود ندارد و نمی توان مانند نمای جی اف ار سی طرح های خاص با طرح های دلخواه ایجاد کرد.

نمای ساختمان آجری
نمای ساختمان آجری

ایناب با بیش از 15 سال سابقه در زمینه طراحی و اجرای نماهای نوین ساختمان
مشاوره رایگان طراحی و اجرای نمای برج:  09913367500  05191007707