نمای ساختمان مسجد | بهترین نمای ساختمان مسجد در حال حاضر

نمای ساختمان مسجد | مساجد مدرن

تاریخچه مسجد

مسجد به عنوان نیایشگاه و محل گردهمایی مسلمانان شناخته می شود. طبق آیات قرآن، کعبه اولین مسجد روی زمین است. جدا از کعبه، اولین مسجدی که ایجاد شده، توسط پیامبر بعد از هجرت به مدینه بود. پس از فروپاشی و از بین رفتن ساسانیان، ساخت مسجد در ایران شروع شد. از نظر معماری مساجد مهم ترین بناها پس از ورود اسلام به ایران هستند. پس همانطور که به طراحی داخلی مساجد اهمیت ویژه ای داشت، نمای خارجی ساختمان مسجد هم از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.

شاخص ترین بناهای مربوط به هر دوره در ایران را پس از ورود اسلام می توان در مساجد دید. در قرون نخست ورود حکومت اسلامی به ایران، مساجد به شیوه های بسیار ساده مساجد را می ساختند. اولین نمونه های معماری اسلامی ایران در خراسان ساخته شد. به همین دلیل به نحوه ساخت این بناها، خراسانی می گویند.

ساختمان مسجد | جدیدترین نما
ساختمان مسجد | جدیدترین نما

جایگاه مسجد در بین مسلمانان و اسلام

مسجد در بن مسلمانان و در دین اسلام از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار است. به طوری که در بین مسلمانان بعد از کعبه مقدس ترین مکان است. این اهمیت و فضیلت مسجد در بین مسلمانان باعث حفظ و تعمیر مساجد در طول زمان های زیاد شده است. مسجد علاوه بر اینکه مکانی برای نیایش و پرستش خدا محسوی می شود، برای اهداف دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. از نقش های مسجد می توان مرکز ارشاد و تبلی اسلامی و کانون رعایت قوانین خاص، جمع آوری نذروات و کمک های خیرین در مسجد، آموزش رشته های مذهبی در مسجد و… را نام برد.

 

ساختمان مسجد | جدیدترین نما
ساختمان مسجد | جدیدترین نما

نمای مسجد

در گذشته بیشتر به معماری و نمای داخلی مساجد اهمیت داده می شده است. اما با گذشت زمان و بالاتر رفتن اهمیت و جایگاه مساجد در بین مسلمانان باعث شد که به نمای خارجی ساختمان مسجد نیز اهمیت بیشتری داده شود. واقعا هم همین طور است و بایستی به همان اندازه که به معماری داخلی مساجد توجه می شود به نمای خارجی ساختمان مسجد نیز توجه شود. زیرا می توان گفت که مساجد به عنوان نمادی برای دین اسلام و مسلمانان است. افرادی که مسلمان نیستند و مساجد را از خارج ساختمان مشاهده می کنند، مهم است که ارزش و اهمیت مسجدی را که می بینند درک کنند.

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

 

ساختمان مسجد | جدیدترین نما
ساختمان مسجد | جدیدترین نما

نمای مشبک مسجد

نمای مسجد به مسجد اعتبار و ارزش بیشتری می دهد و این امری طبیعی است. به همین دلیل است که نمای ساختمان های مسجد، همیشه خاص و منحصر به فرد بوده است. به عنوان مثال استفاده از نمای مشبک را در مساجد و فرهنگ اسلامی به وفور میتوان دید. نمای مشبک همیشه جزء نماهای خاص و منحصر به فرد بوده است. نماهای مشبک اسلامی همچنان از بهترین نماها برای مساجد هستند. با نمای مشبک حس اسلامی بودن و جایگاه بالای مسجد حفظ می شود.

ساختمان مسجد | جدیدترین نما
ساختمان مسجد | جدیدترین نما

متریال مورد استفاده در نمای مسجد در گذشته

با توجه به اهمیت بالای مسجد در اسلام، مسلمانان در همه دوره ها سعی داشته اند که از به روز ترین متریال برای نمای ساختمان مسجد استفاده کنند. به عنوان مثال در زمان هایی که آجر جزء متریال های به روز بود، بیشتر نماهای ساختمان های مساجد از آجر استفاده می کردند. و یا بعد از ورود کاشی هایی که طرح و نقش های اسلامی داشتند، از آنها برای نمای ساختمان مسجد استفاده می شده است.

ساختمان مسجد | جدیدترین نما
ساختمان مسجد

متریال مورد استفاده در نمای مسجد در حال حاضر

همانطور که بیان شد مسلمانان همیشه بهترین و به روز ترین متریال ها را برای نماهای ساختمان مساجد استفاده می کرده اند. امروزه نیز با استفاده از جدیدترین متریال نماهای خاصی برای ساختمان مساجد ایجاد کرده اند. یکی از بروز ترین نماهایی که سازگاری بسیاز خوبی با طرح های اسلامی دارد، نمای جی اف ار سی (gfrc | grc ) می باشد. از ویژگیهای نمای جی اف ار سی (gfrc | grc ) این است که هر طرح و نقشی که مد نظر باشد، قابل اجرا می باشد و هیچگونه محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. مساجد معروفی در دنیا هستند که با استفاده از این متریال نمایی بسیار زیبا و منحصر به فرد را برای مساجد ایجاد کرده اند. در بسیاری از مساجد دنیا از نمای جی اف ار سی (gfrc | grc ) برای ایجاد نمایی مشبک در ساختمان مسجد استفاده کرده اند.

ساختمان مسجد | جدیدترین نما
ساختمان مسجد | جدیدترین نما

اهمیت نمای مسجد

مسجد در دین اسلام و برای مسلمانان مهم ترین مکان به حساب می آید. از طرفی مسلمانان در همه جای دنیا حضور دارند و مساجدی برای خود ایجاد کرده اند. از آنجایی که افراد غیر مسلمان، مساجد و اهمیت آن برای مسلمانان را می بینند، مهم است که با دیدن ساختمان مسجد چه برداشتی از آن مکان داشته باشند. نمای ساختمان به همه ی ساختمان ها اعم از مسکونی، تجاری و… اعتبار و ارزش می بخشد. نما جزء اصلی ترین قسمت های هر ساختمان است که باید به آن توجه شود. برای ساختمان مسجد هم به همین صورت است. نما اعتبار و ارزش ساختمان مسجد را از نظر افراد غیر مسلمان بالاتر می برد (البته قابل ذکر است که اعتبار و ارزش مسجد در بین مسلمانان به زیبایی و قشنگی آن نیست).

ساختمان مسجد | جدیدترین نما
ساختمان مسجد | جدیدترین نما

در هر صورت مسلمانان هم دوست دارند نمای مسجدی که در آن خدای خود را مورد پرستش و ستایش قرار می دهند، زیبا و منحصر به فرد باشد. زیبایی همه دوست دارند و خواستار آن هستند. حال نمای ساختمان مسجد چنانجه اسلامی تر باشد، خب مسلماً بهتر و جذاب تر است. نماهای اسلامی معمولا به صورت مشبک هستند که در سال های اخیر با استفاده از متریال های جی اف ار سی (gfrc | grc )، نماهای مشبک بسیار زیبا و منحصر به فردی تولید و اجرا شده است.

ساختمان مسجد | جدیدترین نما
ساختمان مسجد | جدیدترین نما

نمای بیرونی مسجد

هر ساله مسجدهای زیادی در سراسر دنیا احداث می‌شوند و در کمتر از یک ماه مورد توجه قرار می‌گیرند.یکی از اصلی‌ترین دلایلی که این مساجد را زیباترمی‌کند نمای بیرونی آن هست.احتمالا برایتان جالب باشد اما امروزه نمای بیرونی مساجد بسیار بیشتر از نمای داخلی مورد اهمیت قرار گرفته است .ادیان مختلفی در سراسر دنیا وجود دارند که هر کدام مکان خاصی را برای عبادت دارند مانند کلیساها و کنیسه ها.
از این رو مسلمانان به  این فکر افتادند که با طراحی جذاب نمای مسجد بتوانند آن را به دیگر انسان‌ها با ادیان‌های مختلف نیز معرفی کنند و باعث جذب آن‌ها شوند.
 نمای بیرونی مسجد تاثیر زیادی بر نوع دید و تفکر مردم از آن دارد اما فراموش نکنید که طراحی و اجرای نمای بیرونی مسجد کار هر کسی نمی باشد.

نمای مشبک | نمای ساختمان مسجد
پنل جی اف ار سی | gfrc | grc

طراحی نمای مسجد

مساجد به دلیل قواعدی که از نظر اسلامی باید در آن رعایت شود ممکن است که در بعضی مواقع دچار پیچیدگی در ساخت باشند.از این رو طراحی نمای مسجد یکی از سخت‌ترین نماهایی است که هر طراحی از پس آن برنمی‌آید.طراحی نمای مسجد اصول و ضوابطی دارد که هر کسی به دنبال آن نمی‌رود.تنها گروه اندکی هستند که از این اصول و ضوابط مطلع بوده و می‌توانند نمای مسجد را به درستی طراجی کنند.
پس اگر از ما می‌شنوید به جای پرداخت هزینه زیادی بابت طراحی به دنبال طراحی برودید که با هزینه‌ای بهینه، بهترین و اصولی‌ترین نما را به شما تحویل دهند.

 

بهترین و جدیدترین متریال نمای ساختمان مسجد

همانطور که اشاره شد، جی اف ار سی (gfrc | grc ) جدیدترین نمایی است که با استفاده از آن می توان بهترین و زیبا ترین نماها را برای مساجد ایجاد کرد. جی اف ار سی (gfrc | grc ) محدودیتی در طرح و شکل و رنگ و ابعاد از نظر تولید ندارد و می توان هر طرحی با شکل و شمایلی را ایجاد کرد. از آنجایی که نماهای اسلامی برای مساجد نماهایی مشبک با طرح و شکل های خاص هستند، جی اف ار سی (gfrc | grc ) بهترین متریال و نمای پیشنهادی برای ساختمان مسجد است. با جی اف ار سی (gfrc | grc ) دیگر نگران طراحی نماهای خاص نیستیم با خیالی راحت زیباترین نماها را برای مساجد که در شأن این مکان مقدس باشد، طراحی و اجرا می کنیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تکمیلی در مورد نمای جی اف ار سی (gfrc | grc ) کلیک کنید.

 

برای آشنایی با انواع  نمای ساختمان کلیک کنید…

 

برای اطلاع از قیمت انواع نمای ساختمان کلیک کنید…

 

پیج اینستاگرام شرکت ایناب

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.
یا بار ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

 

همکاری-با-ایناب
همکاری-با-ایناب
چرا ایناب
چرا ایناب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *