آجر سنتی کف – اطلاعات کامل در مورد انواع آجرهای سنتی کف

کف پوش آجری

با ما در اینستاگرام همراه باشید

آجر سنتی کف

آجر جزء مصالحی است که در بناهای تاریخی به وفور از آن استفاده شده است.  به همین دلیل است که وقتی ما امروزه بنایی را میبینیم که در نمای داخلی یا خارجی آن از آجر سنتی استفاده شده و یا در کف حیاط از آجر سنتی کف استفاده کرده اند. با دیدن این ساختمان ها به گذشته برمیگردیم و روزهایی را که در خانه های کاهگلی و آجری پدر و مادرمان و یا پدر بزرگ و مادر بزرگ هایمان گذراندیم را مرور می کنیم.

 

امروزه با وجود خانه های مدرن و شکیل، برای برخی از افراد در تمامی سنین، حتی کسانی که سنشان به خاطرات خانه های کاهگلی و آجری  قد نمی دهد، گذراندن در این نوع خانه ها لذت بخش و شیرین است. هنوز هم افرادی هستند که برای ساخت خانه هایشان و حتی محل کارشان، با وجود همه ی سبک های مدرن و جدید هنوز هم به دنبال گذشته هستند و از سبک سنتی استقبال بیشتری می کنند.

آجر سنگی کف | آجر سنتی کف
آجر سنگی کف

و در سبک سنتی بهتری مصالحی که می توان از آن استفاده کرد، آجر است، البته نه آجری که به شیوه سنتی ساخته می شده، بلکه آجر به شیوه ی جدید. امروزه نیز از آجر می توان در نماهای داخلی و خارجی و حتی کف بنا، که می تواند هم جنبه ی تزئینی داشته باشند هم کاربردی استفاده کرد. که ما در این مقاله می خواهیم شما را با آجر سنتی کف آشنا کنیم.

مزایای آجرکف

 • استحکام و مقاومت بالا
 • مقاوم دربرابر حرارت بالا
 • قیمت ارزان
 • ماندگار یو دوام بالا
 • تنوع در طرح و اندازه
 • شست و شوی آسان
 • ضد لغزش
 • مقاوم در برابر شرایط جوی

انواع آجرسنتی کف

آجر سنتی کف ایناب 

این نوع آجر های سنگی  با هدف دارا بودن مزیت های برتر نسبت به آجر های سنتی البته با حفظ ظاهر توسط گروه ایناب طراحی شده اند. و در سال 1394 به دنبال سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران برای حفاظت و احیای بناها و بافت های قدیمی، گروه ایناب موفق به تولید این نوع سنگ شدند.

آجر سنگی کف | آجر سنتی کف
آجر سنگی کف

این آجر با مقاومت خمشی بیش از 6 مگاپاسکال و سایش کمتراز 23 میلیمتربا نشان استاندارد ملی ایران به شماره  755-2 و حفظ شباهت ظاهری با آجر های سنتی با قابلیت تنوع درابعاد و رنگ با توجه به دوره های مختلف تاریخی قابل تولید و عرضه می باشد. این نوع آجر کف دارای مقاومت در برابر اسید و باز، عایق بودن نسبت به گرما، سرما و صدا و همچنین دارای مقاومت دربرابر آتش می باشند.

آجر سنگی کف - آجر سنتی - موزاییک
آجر سنگی کف

علاوه بر این ها این محصول دارای ویژگی هایی و مزیت های زیر می باشد:

 • بهره گیری ازفناوری روز
 • استفاده ازمصالح بوم آورد
 • مقاوم درمقابل سایش و پوسته شدن سطح ( کمتراز 23 میلیمتر)
 • مقاومت خمشی بیش از 6 مگاپاسکال
 • کاهش نفوذپذیری سطح آن آب، باران، برف و… (جذب آب کمتراز 0/3 درصد)
 • مقاومت فشاری وساختاری بالانسبت به آجر
 • حفظ شباهت ظاهری با آجرسنتی
 • توجه به اصل همخوانی با بنای تاریخی
 • رفع آسیب هایی ازجمله حفره ویا آلوئک که درآجرها قابل مشاهده بود.
آجر سنگی کف - آجر سنتی - موزاییک
آجر سنتی کف
نرده مشبک بالکن
تایل بتنی طرح آجر – GFRC ایناب

قیمت آجر سنتی کف ایناب 

آجرهای سنگی ایناب در مقابل تمام خصوصیات و ویژگی های منحصر به فردی که دارند قیمت بسیار مناسبی به خصوص نسبت به آجر های قزاقی دارند. به صورت کلی قیمت هر متر مربع آجرهای سنتی ایناب 235 هزار تومان می باشد. البته لازم به ذکر است که ابعاد و اندازه های دلخواه و سفارشی نیز در رنگ های سفارشی و دلخواه تولید و عرضه می شود.

آجر سنتی کف ایناب
آجر سنتی کف ایناب

آجرهای نسوز

نوعی دیگر از آجر کف می باشد.  آجر نسوز در اصل ساختاری از آجر می باشد، که مقاومت دمایی بالایی داشته و یکی از کاربردهای قدیمی آن، استفاده در صنعت و کوره های ذوب می باشد. آجر های نسوز نوعی چینی هستند که از خاک های نسوز تهیه می شوند.چینی هم نوعی سرامیک مرغوب است که دارای ساختاری متراکم تر و ظریف تر از سفال است.

مواد تشکیل دهنده آجرنسوز

کانی های معدنی خیلی خاص از جمله کائولین و شیل،مواد پایه تشکیل دهنده آجر نسوز می باشند. مقدار کمی منگنز، باریم و سایر مواد افزودنی در ترکیب با رس برای تولید انواع مختلف آجر مخلوط می شود و مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین کربنات باریم برای بهبود مقاومت شیمیایی آجر استفاده می شود.

آجر کف نسوز
آجر سنگی کف
 • کائولین

به یک نوع سنگ رسوبی سفید اشاره میکند، که در ذخایر سراسر جهان یافت می شود. دارای نقطه ی ذوب بسیار بالایی است و هنگامی که در ساخت آجر استفاده می شود در دما 1000 تا 1200 درجه سانتی گراد مقاومت می کند.

 • شیل

شیل نوعی سنگ رسوبی است که 55 درصد کل سنگ های رسوبی سیاره را تشکیل می دهد که در صنعت ساخت آجر بکار می رود.

 • مواد نسوز

به مواد سرامیکی و غیرفلزی معمولا مواد نسوز می گویند که مواد اولیه تشکیل دهنده آجر نسوز است. مواد نسوز باید قابلیت حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مورد نظر را در درجه حرارت های بالا داشته باشد.

آجر کف نسوز
آجر سنگی کف

برای انتخاب یک آجر نسوز مناسب باید به نکات زیر دقت کرد:

 1. آجر به هیچ عنوان نباید لب پریدگی داشته باشد.
 2. مزیت مقاومت در برابر یخ زدگی، رطوبت و دمای بالا را داشته باشد.
 3. در آجر نسوز، میزان جذب آب باید کمتر از 2 درصد باشد.
 4. نمک های محلول در آجر نسوز باید کمتر از 1 درصد باشد.
 5. تقعر و تحدب در آجر نسوز نباید دارای پیچیدگی باشد.
 6. به سایز آن باید دقت کنید که از سایز استانداردی برخوردار باشد.

آجر سنتی قزاقی

آجر قزاقی نوعی آجر سنتی می باشد که با دست ساخته می شود و به صورت مکعب مستطیل و توپر با ابعاد 5.5 در 20 و در ضخامت های 10 ،5.5 ،3.5 سانتی متر تولید می شود. آجر های قزاقی دارای استحکام بسیار بالایی می باشند و در اکثر بناهای تاریخی از این نوع آجر استفاده کرده اند.

در گذشته آجر قزاقی از تنوع بالایی برخوردار نبوده است ولی امروز در طرح های مختلفی نظیر، آجر قزاقی کف فرش، آجر قزاقی کامل، آجر قزاقی آل، آجر قزاقی طرح دار، آجر قزاقی دور ستون، آجر قزاقی پلاک و در رنگ هایی مختلفی نظیر، قرمز، اخرایی، زرد، گلبهی تولید و عرضه می شود که در گذشته تنها در رنگ زرد موجود بوده است.

مزایای استفاده از آجر قزاقی کف

شاید این سوال در ذهن شما شکل گرفته باشد که آجر چهار گوش چه برتری نسبت به دیگر آجرهای مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز دارد؟

یکی از مهم ترین ویژگی این آجر ها ضخامت آن ها می باشد که تقریبا 2 برابر دیگر آجر های تولید شده است. این کار باعث بیشترشدن مقاومت آن در برابر فشار و وزن بالا می باشد.

ویژگی دیگر این آجر مقاومت آن است، چون در داخل خودآهک ندارد از مقاومت زیادی برخوردارند که می تواند ویژگی بسیار مهمی باشد.

این آجر ها در برابر تغییرات جوی، ضربه و آب بسیار مقاوم هستند  واحتیاجی به رنگ آمیزی برای حفظ کیفیت و زیبایی ندارند.

این آجر می تواند کفپوش بسیار خوبی برای محل های عبور و مرور عابران پیاده باشد; زیرا مقاومت بالای آن مانع از خرابی کفپوش در رفت و آمد زیاد عابران پیاده می شود.

ظاهر زیبا و سنتی آجر کف یکی دیگر از دلایل استقبال زیاد این محصول است. استفاده از آجر سنتی کف در زیبا سازی فضای باغ بسیار موثر است. زیرا تضاد رنگ سبز گیاهان در کنار رنگ قرمز یا قهوه ای این آجر ها زیبایی چشم نوازی را ایجاد می کند.

آجر قزاقی سنتی کف فرش پس از نصب در برابر شوره مقاوم است و همین امر باعث می شود تا ظاهر تمیز و زیبای آن بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

شاید بتوان یکی از مهم ترین مزیت های آجر سنتی کف را قیمت بسیار مناسب آن دانست. البته از این نکته نیز نباید چشم پوشی کرد که این آجر با معماری ایرانی مطابقت دارد و باعث می شود انتخاب بسیار مناسبی برای زیباسازی فضاهای سنتی باشد.

آجر کف - موزاییک کف
آجر کف

قیمت آجر قزاقی 

قیمت آجر های سنتی قزاقی به عواملی مثل کیفیت، طرح، ابعاد، ضخامت، رنگ و… بستگی دارد. با توجه به همین عوامل قیمت آجرهای قزاقی از حداقل عددی 3000 تومن برای قالب 20*20 شروع و تا قیمت هر عدد 7000 برای قالب 25*25  موجود می باشد. لازم به ذکر است که قیمت آجرهای طرح دار چیزی در حدود هر عدد قالب 4500 تومان می باشد.

آجر سنتی کف
آجر سنتی کف

آجر سنتی گناباد 

آجرهای سنتی گناباد آجرهای طبیعی هستند که در کوره های آجر پزی تولید و عرضه می شوند. این آجر ها به دلیل طبیعی بودن طرفدارهای خاص خود را دارند.

مزایای آجر سنتی گناباد

 • قیمت مناسب
 • طبیعی بودن آجر

معایب آجر سنتی گناباد

 • ساییده شدن با گذر زمان
 • گود شدن بعد از گذر زمان
 • عدم مقاومت در برابر شرایط جوی از قبیل سرما و یخ زدگی
 • مقاومت نه چندان خوب

قیمت آجر سنتی گناباد 

آجرهای سنتی گناباد قیمت های مناسبی دارد چون به صورت طبیعی و از مواد اولیه طبیعی برای تولید این آجرها استفاده می شود. این آجرها قیمتی حدود هر عدد 3000 تا 7000 تومان برای قالب های 20*20 دارند.

آجر سنتی کف گناباد
آجر کف

رنگ آجرسنتی کف

رنگ طبیعی آجر به نوبه خود از زیبایی خاصی برخوردار است، ولی باز هم قابلیت رنگ شدن را دارد که رنگ طبیعی آن بسته به خاک رسی که در آن بکار می رود و پروسه ی تهیه و تولید آن است. طیف رنگی آجراز سفید تا خاکستری و از قرمز روشن تا قرمز تیره و آجر قزاقی بنفش را شامل می شود. و جالب است بدانید که در رنگ مصنوعی تغییر رنگ آجر فقط در بدنه آن اتفاق می افتد و رنگ داخلی آن طبیعی باقی می ماند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 05191007707 و یا 09913377500 و 09913367500 تماس بگیرید.
همچنین می توانید از طریق تلگرام و واتساپ با همین شماره ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *