لوگوی بارگذاری
آجر سنتی کف | اطلاعات کامل در مورد انواع اجرهای سنتی کف

آجر سنتی کف | اطلاعات کامل در مورد انواع اجرهای سنتی کف

آجر سنتی کف

آجر جزء مصالحی است که در بناهای تاریخی به وفور از آن استفاده شده است.  به همین دلیل است که وقتی ما امروزه بنایی را میبینیم که در نمای داخلی یا خارجی آن از آجر سنتی استفاده شده و یا در کف حیاط از آجر سنتی کف استفاده کرده اند. با دیدن این ساختمان ها به گذشته برمیگردیم و روزهایی را که در خانه های کاهگلی و آجری پدر و مادرمان و یا پدر بزرگ و مادر بزرگ هایمان گذراندیم را مرور می کنیم.

آجر سنگی کف | آجر سنتی کف

آجر سنگی کف

 

امروزه با وجود خانه های مدرن و شکیل، برای برخی از افراد در تمامی سنین، حتی کسانی که سنشان به خاطرات خانه های کاهگلی و آجری  قد نمی دهد، گذراندن در این نوع خانه ها لذت بخش و شیرین است. هنوز هم افرادی هستند که برای ساخت خانه هایشان و حتی محل کارشان، با وجود همه ی سبک های مدرن و جدید هنوز هم به دنبال گذشته هستند و از سبک سنتی استقبال بیشتری می کنند.

آجر سنگی کف | آجر سنتی کف

آجر سنگی کف

 

و در سبک سنتی بهتری مصالحی که می توان از آن استفاده کرد، آجر است، البته نه آجری که به شیوه سنتی ساخته می شده، بلکه آجر به شیوه ی جدید. امروزه نیز از آجر می توان در نماهای داخلی و خارجی و حتی کف بنا، که می تواند هم جنبه ی تزئینی داشته باشند هم کاربردی استفاده کرد. که ما در این مقاله می خواهیم شما را با آجر سنتی کف آشنا کنیم.

انواع آجرسنتی کف

آجر های سنگی

این نوع آجر های سنگی  با هدف دارا بودن مزیت های برتر نسبت به آجر های سنتی البته با حفظ ظاهر توسط گروه ایناب طراحی شده اند. و در سال 1394 به دنبال سیاست های نظام جمهوری اسلامی ایران برای حفاظت و احیای بناها و بافت های قدیمی، گروه ایناب موفق به تولید این نوع سنگ شدند.

آجر سنگی کف | آجر سنتی کف

آجر سنگی کف

 

این آجر با مقاومت خمشی بیش از 6 مگاپاسکال و سایش کمتراز 23 میلیمتربا نشان استاندارد ملی ایران به شماره  755-2 و حفظ شباهت ظاهری با آجر های سنتی با قابلیت تنوع درابعاد و رنگ با توجه به دوره های مختلف تاریخی قابل تولید و عرضه می باشد. این نوع آجر کف دارای مقاومت در برابر اسید و باز، عایق بودن نسبت به گرما، سرما و صدا و همچنین دارای مقاومت دربرابر آتش می باشند.

آجر سنگی کف | آجر سنتی | موزاییک

آجر سنگی کف

علاوه بر این ها این محصول دارای ویژگی هایی و مزیت های زیر می باشد:

   • بهره گیری ازفناوری روز
   • استفاده ازمصالح بوم آورد
   • مقاوم درمقابل سایش و پوسته شدن سطح ( کمتراز 23 میلیمتر)
   • مقاومت خمشی بیش از 6 مگاپاسکال
   • کاهش نفوذپذیری سطح آن آب، باران، برف و… (جذب آب کمتراز 3/0 درصد)
   • مقاومت فشاری وساختاری بالانسبت به آجر
   • حفظ شباهت ظاهری با آجرسنتی
   • توجه به اصل همخوانی با بنای تاریخی
   • رفع آسیب هایی ازجمله حفره ویا آلوئک که درآجرها قابل مشاهده بود.
آجر سنگی کف | آجر سنتی | موزاییک

آجر سنتی کف

آجرهای نسوز

نوعی دیگر از آجر کف می باشد.  آجر نسوز در اصل ساختاری از آجر می باشد، که مقاومت دمایی بالایی داشته و یکی از کاربردهای قدیمی آن، استفاده در صنعت و کوره های ذوب می باشد. آجر های نسوز نوعی چینی هستند که از خاک های نسوز تهیه می شوند.چینی هم نوعی سرامیک مرغوب است که دارای ساختاری متراکم تر و ظریف تر از سفال است.

آجر کف نسوز

آجر سنگی کف

مواد تشکیل دهنده آجرنسوز

کانی های معدنی خیلی خاص از جمله کائولین و شیل،مواد پایه تشکیل دهنده آجر نسوز می باشند. مقدار کمی منگنز، باریم و سایر مواد افزودنی در ترکیب با رس برای تولید انواع مختلف آجر مخلوط می شود و مورد استفاده قرار میگیرد و همچنین کربنات باریم برای بهبود مقاومت شیمیایی آجر استفاده می شود.

آجر کف نسوز

آجر سنگی کف

کائولین

به یک نوع سنگ رسوبی سفید اشاره میکند، که در ذخایر سراسر جهان یافت می شود. دارای نقطه ی ذوب بسیار بالایی است و هنگامی که در ساخت آجر استفاده می شود در دما 1000 تا 1200 درجه سانتی گراد مقاومت می کند.

شیل

شیل نوعی سنگ رسوبی است که 55 درصد کل سنگ های رسوبی سیاره را تشکیل می دهد که در صنعت ساخت آجر بکار می رود.

مواد نسوز

به مواد سرامیکی و غیرفلزی معمولا مواد نسوز می گویند که مواد اولیه تشکیل دهنده آجر نسوز است. مواد نسوز باید قابلیت حفظ خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مورد نظر را در درجه حرارت های بالا داشته باشد.

آجر کف نسوز

آجر سنگی کف

برای انتخاب یک آجر نسوز مناسب باید به نکات زیر دقت کرد:

  1. آجر به هیچ عنوان نباید لب پریدگی داشته باشد.
  2. مزیت مقاومت در برابر یخ زدگی، رطوبت و دمای بالا را داشته باشد.
  3. در آجر نسوز، میزان جذب آب باید کمتر از 2 درصد باشد.
  4. نمک های محلول در آجر نسوز باید کمتر از 1 درصد باشد.
  5. تقعر و تحدب در آجر نسوز نباید دارای پیچیدگی باشد.
  6. به سایز آن باید دقت کنید که از سایز استانداردی برخوردار باشد.
آجر سنگی کف

آجر سنگی کف

آجرسنتی و طبیعی

در ایران باستان از خشت های دست ساز برای ساخت خانه ها و بناها استفاده می کردند که در آن زمان با گذاشتن این خشت ها در برابر آفتاب باعث خشک شدن آن ها می شدند که با پیشترفت علم، برای خشک کردن، آن ها را در کوره ها می پختند تا استحکام آن ها در برابر عوامل محیطی بیشتر شده تا بتوانند فشار بیشتری را تحمل کنند.

مزایا:

دسترسی آسان و در نتیجه قیمت مناسب، نیاز نداشتن به تجهیزات و ابزار خاص، مناسب برای همه ی شرایط آب و هوایی، تغییر رنگ ندادن در مقابل تابش نور خورشید، دارای مقاومت بالا در برابر آتش و ضربه و در نتیجه دارای طول عمر بالا می باشد.

آجر سنگی کف | آجر سنتی | موزاییک

آجر سنتی کف

آجر قزاقی

آجر قزاقی نوعی آجر سنتی می باشد که با دست ساخته می شود و به صورت مکعب مستطیل و توپر با ابعاد 5.5 در 20 و در ضخامت های 10 ،5.5 ،3.5 سانتی متر تولید می شود. آجر های قزاقی دارای استحکام بسیار بالایی می باشند و در اکثر بناهای تاریخی از این نوع آجر استفاده کرده اند.

آجر سنگی کف | آجر سنتی | موزاییک

آجر سنگی کف

 

در گذشته آجر قزاقی از تنوع بالایی برخوردار نبوده است ولی امروز در طرح های مختلفی نظیر، آجر قزاقی کف فرش، آجر قزاقی کامل، آجر قزاقی آل، آجر قزاقی طرح دار، آجر قزاقی دور ستون، آجر قزاقی پلاک و در رنگ هایی مختلفی نظیر، قرمز، اخرایی، زرد، گلبهی تولید و عرضه می شود که در گذشته تنها در رنگ زرد موجود بوده است.

آجر کف | موزاییک کف

آجر سنتی کف

رنگ آجرسنتی کف

رنگ طبیعی آجر به نوبه خود از زیبایی خاصی برخوردار است، ولی باز هم قابلیت رنگ شدن را دارد که رنگ طبیعی آن بسته به خاک رسی که در آن بکار می رود و پروسه ی تهیه و تولید آن است. طیف رنگی آجراز سفید تا خاکستری و از قرمز روشن تا قرمز تیره و آجر قزاقی بنفش را شامل می شود. و جالب است بدانید که در رنگ مصنوعی تغییر رنگ آجر فقط در بدنه آن اتفاق می افتد و رنگ داخلی آن طبیعی باقی می ماند.

برای آشنایی با انواع  نمای ساختمان کلیک کنید…

 

برای اطلاع از قیمت انواع نمای ساختمان کلیک کنید…

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید…

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.
یا بار ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

 

 

محمد اسلام دوست

محمد اسلام دوست هستم.کارشناس عمران. مدیر تولید محتوای وب سایت ایناب. تلاش می کنم محتوایی ارزشمند و مفید برای بازدیدکنندگان وب سایت ایناب تهیه و تولید کنم.از شما تقاضا دارم برای بهبود محتوا نظراتتان را پایین هر مطلب برام ارسال کنید.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید