نورپردازی نمای ساختمان مسکونی | اصول و اهمیت نور پردازی نمای ساختمان

نورپردازی نمای ساختمان | خلاقیت در طراحی نمای ساختمان

ارزش و اهمیت نورپردازی نمای ساختمان مسکونی

در عصر تکنولوژی امروز، نور پردازی نمای ساختمان و کیفیت این سیستم پخش نور از اهمیت و ارزش فوق العاده بالایی برخوردار می باشد. اخیرا از پروژکتورهای ال ای دی در پروژه های نورپردازی نمای ساختمان مسکونی استفاده می شود. ساختار بسیار مقاوم و پایدار این پروژکتورها، از جمله مهمترین مزیت های آن می باشد.  از دلایل این استحکام و مقاومت می توان به استفاده از پاور ال ای دی های فوق العاده مرغوب در ساخت آن اشاره کرد.  بازدهی الکتریکی بالا، حجم نور خروجی مطلوب، قابلیت تنظیم گستره ی پخش نور و مصرف بسیار پایین انرژی برق، همه و همه از مزایای پروژکتورهای ال ای دی جهت نور پردازی نمای ساختمان مسکونی محسوب می شوند.

نمای ساختمان مسکونی | نورپردازی نمای ساختمان
نور پردازی نمای ساختمان

معرفی بهترین روش های نورپردازی نمای ساختمان مسکونی

در چند سال اخیر نور پردازی نمای ساختمان مسکونی روز به روز افزایش یافته است و طرفداران و علاقه مندان بسیار زیادی را  در داخل و خارج از ایران به خود جذب کرده است. دلیل آن این است که مردم، همه دوست دارند نمای شهر محل زندگی شان با ساختمان ها و برج های آسمان خراش نور پردازی شده، در اوج زیبایی و روشنی بدرخشد. اما با توجه به تغییر و تحولات ایجاد شده در دنیای معماری و تکنولوژی ییوسته شاهد راهکارها و شیوه های نورپردازی نمای ساختمان با متد های جدید هستیم.

مصرف برق در نورپردازی نما

از جمله اصلی ترین مباحث در حیطه نور پردازی نمای ساختمان مسکونی ، موضوع مصرف برق است. طبیعی است که تمامی سیستم های نور پردازی  نمای ساختمان هزینه کلی انرژی الکتریکی مصرفی ساختمان را افزایش خواهند داد.  لذا لازم است که اصولی ترین و مقرون به صرفه ترین روش را برای نورپردازی نمای ساختمان مسکونی خود انتخاب نماییم.

نمای ساختمان رستوران در شب
نمای تالار رستوران
اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

نورپردازی اصولی نما

نکته قابل ذکر دیگری که وجود دارد چگونگی استفاده صحیح  و هدایت اصولی نور جهت نورپردازی نمای ساختمان است.  زیرا اگر نور پردازی نمای ساختمان به شکل غیر حرفه ای پیاده سازی شود، نتیجه عکس داشته و ظاهر ساختمان را نامناسب جلوه می دهد.  از بهترین راهکارهای نور پردازی نمای ساختمان همراه با کاهش مصرف برق، نور پردازی قسمتی از نمای ساختمان مسکونی به جای همه  بخش های نما با چراغ های سیستم روشنایی می باشد.  درست است که با نورپردازی کل نما شاید نمای ساختمانتان در میان سایر ساختمان درخشش بیشتری داشته باشد اما متقابلا بایستی هزینه های بسیار زیادی را برای این کار پرداخت کنید.

نمای ساختمان در شب
نمای متجمع مسکونی

کاهش هزینه های مصرف برق در نورپردازی

 اما در صورتی که فقط بخش های خاصی از نمای ساختمان نورپردازی شود علاوه بر زیبایی منحصر به فردی که به ساختمان شما اعطا می کند، می تواند بدون صرف هزینه های گزاف مصرف برق انجام پذیرد. از طرفی هزینه های تعمیر و نگهداری چراغ های مربوط به سیستم نورپردازی نیز به حداقل خواهد رسید. در ضمن نصب و جاسازی کلیدی به منظور روشن و خاموش کردن همه یا برخی از چراغ های نما در مواقع غیرضروری، امری کاملا الزامی می باشد.

نمای رومی | نمای ساختمان
نمای رومی | نمای ساختمان

انتخاب نحوه ی نورپردازی نمای ساختمان متناسب با معماری آن

استفاده از نوارهای ال ای دی (LED) به صورت مخفی

انتخاب نحوه نورپردازی نمای ساختمان بسیار وابسته به معماری نما می باشد.  چنانچه ساختمان شما، پنجره هایی معمولی دارد از جمله روش های به صرفه شدن هزینه نورپردازی نمای ساختمان، استفاده از نوارهای ال ای دی مخفی می باشد که در بخش های بالا و پایین پنجره ها تعبیه می شود.  این راهکار به ویژه برای ساختمان هایی که نمایی کاملا معمولی دارند و یا ساختمان هایی که مجوز استفاده از نورپردازی نمای ساختمان نگرفته اند می تواند بسیار پرکاربرد و موثر واقع گردد.  شهرداری نیز مانعی نسبت به این نوع نورپردازی نخواهد داشت، زیرا اینگونه است که ظاهر نمای ساختمان کلا تاریک بوده و تنها الگوی مشخصی از خطوط و اشکال روشن دیده می شود.

طرح نمای ساختمان
نمای جی اف ار سی

استفاده از پروژکتورهای ال ای دی (LED)

در صورتی که می خواهید جلوه و نورپردازی نمای ساختمان و محوطه های بزرگتان، زیبا و خیره کننده و در عین حال مقرون به صرفه و اقتصادی باشد، ما به شما استفاده از پروژکتورهای ال ای دی را توصیه می کنیم. این نوع پروژکتورها به دلیل قابلیت ضد آب خود می توانند سالیان سال زیر بارش برف و باران های شدید مقاومت نموده و عمر طولانی داشته باشند.

دقت داشته باشید که پروژکتورهای ال ای دی به دلیل مصرف انرژی کمتر و در عین حال درصد نور خروجی بیشتر جایگزین بسیار مناسبی برای پروژکتورهای نوع متال هالید و سدیم هستند و نوری مطلوبی را نیز تولید می کنند. این پروژکتورها به گونه ای ساخته شده اند که به سهولت بر روی سطوح سیمانی، چوبی و گچی قابل نصب بوده و علاوه بر نصب بر روی نمای ساختمان و دیوارها، بر بالای تیر روشنایی نیز قابل نصب می باشند.

پنل مشبک بتنی | gfrc
اجرای نمای هتل آکام آزادشهر با جی اف ار سی

لامپ های سیستم نورپردازی نمای ساختمان

در این قسمت از مقاله قصد داریم به بررسی نکاتی در رابطه با تعویض لامپ سیستم نورپردازی نمای ساختمان بپردازیم.  گاها پیش می آید که  لامپ ‌های استفاده شده در نور پردازی نمای ساختمان پس از گذشت مدت زمانی سوخته و نیازمند تعویض می شوند.  از آنجا که در مبحث نور پردازی نمای ساختمان موضوع مصرف انرژی الکتریکی و هزینه های برق در نور پردازی نماها بسیار حائز اهمیت است، بهترین و مناسبترین راهکار جهت صرفه جویی انرژی در نورپردازی نمای ساختمان به کارگیری لامپ‌هایی است که بازدهی و نور خروجی بالایی داشته باشند، در حقیقت منظورمان این است که لامپ‌ها در جاهای مناسبی تعبیه شوند.

عدم استفاده بیش از حد از لامپ ها در نور پردازی نمای ساختمان

چنانچه نور پردازی نمای ساختمان با شمار زیادی از لامپ‌ ها اجرا گردد اما این لامپ ها در جاهای مناسب خود تعبیه نشده باشند، با اینکه سبب میشود که ساختمان شما در میان دیگر ساختمان‌ها درخشش و زیبایی بیشتری داشته باشد اما بدون تردید مورد پسند و رضابت بیننده واقع نخواهد شد. با کمی دقت و توجه می توان با حداقل تعداد لامپ یک نورپردازی نمای ساختمان زیبا و بسیار لوسی را مهیا نمود و درخشش و جذابیت نما را بیش از پیش کرد. قابل ذکر است که تعبیه لامپ ها‌ در نمای ساختمان تا حد زیادی به نوع معماری و ساخت آن ساختمان بستگی دارد.

تعویض لامپ های نورپردازی نما

نکته اساسی در نورپردازی نمای ساختمان و تعویض چراغ های نما  عملیات مربوط به عوض کردن مناسب و حرفه ای این لامپ ها می باشد که عمدتا این کار را با استفاده از طناب انجام می دهند. شایان ذکر است که  در آن دسته از نماهایی که نیازی به شدت نور پردازی بالا نیست، با استفاده از نوارهای ال ای دی در کنار پنجره ها می توان شدت نور را در نمای ساختمان پخش کرده و از تابش مستقیم نور ممانعت به عمل می آورند و زیبایی مطلوبی را به نمای ساختمان می بخشند.

نمای جی اف ار سی | نور پردازی نما
نمای جی اف ار سی

نمونه نمای با نورپردازی 

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.
همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

 

همکاری-با-ایناب
همکاری-با-ایناب
چرا ایناب
چرا ایناب

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *