هر آنچه باید درمورد طراحی نما دانست…

هر آنچه باید درمورد طراحی نما دانست…

شاید در گذشته مانند امروز نما از اهمیت بالایی برخوردار نبوده است و چیزی به نام طراح و طراحی نما در بین مردم شنیده نمی شد. اما امروزه با گسترش شهرنشینی طراحی نما به یک کار تخصصی و پر اهمیت تبدیل شده است.

نما چیست؟

به پوسته بیرونی یک ساختمان نما می گویند. قسمتی از ساختمان که از بیرون و در دید عموم قابل مشاهده است. نما بخشی از ساختمان است که به طرف خیابان اصلی، میدان ها و… می باشد.

نمای ساختمان هتل ترکیبی

طرح نمای ساختمان هتل

ایده هایی ناب برای طراحی نمای ساختمان، اینجا کلیک کنید

 

نقش نما در شهر

نمای خارجی یک ساختمان مخصوصا نمایی که در خیابان قابل مشاهده است نقش مهمی در زیبایی و جذابیت یک منطقه ایفا می کند. بنابراین نماها باید به گونه ای طراحی شوند که از مقیاس و ظاهری دلچسب و مصالح عالی برخوردار باشد. در طراحی ساختمان ها باید دقت و توجه به خرج داد تا ساختمان از نمای دور و نزدیک جلوه ی زیبایی داشته باشد.

نمای مدرن | طراحی نمای مدرن

نمای مدرن | طراحی نمای مدرن

کمک طراحی نما برای ایجاد یک محیط جذاب

 1. درب و پنجره های زیاد،واندک فضای خالی در دیوارها.
 2. ساختمان هایی با بر باریک برای داشتن حالتی عمودی تر.
 3. استفاده از نماهای داخلی سرزنده که از بیرون قابل رویت باشند.
 4. ایجاد تورفتگی و پیش آمدگی با استفاده از پنجره های جلو آمده،بالکن و ایوان.
 5. استفاده از مصالح و جزییاتی که نشان دهنده توجه در طراحی است.

نمای ساختمان مدرن، اینجا کلیک کنید

نمای مدرن | طراحی نمای مدرن

طراحی نمای مدرن

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

 

شیوه ی طراحی بهتر

اغلب در مناطق مرکزی شهر،از نماهای ترکیبی استفاده شده است،به همین دلیل است که نمای آن ها نقش مهمی را در زیبایی خیابان ها و به کل شهر ایفا می کند. در واقع چندین مورد دست به دست هم می دهند تا در ایجا ظاهری برجسته، نقش داشته باشند،از جمله:

 • مصالح کیفیت بالا
 • پنجره ها و بالکن های بیرون زده و فرورفته
 • نور

به منظور فراهم آوردن و تامین نور طبیعی باید در طراحی از ویژگی هایی مانند سایبان،سکوهای انعکاس نورو پنجره های جلو آمده استفاده کرد،روش دیگر ایجاد بالکن های بیرون آمده و تو رفته برای کنترل نور خورشید مناسب است که هم نقش سایبان را ایفا می کنند و هم در زیبایی نما تاثیر چشم گیر دارند.

همه چیز در مورد نمای کرتین وال، اینجا کلیک کنید.

نمای ساختمان مسکونی | پنج طبقه

نمای ساختمان مسکونی

در طراحی نما باید به بالکن ها و پنجره ها توجه ویژه ای کرد

می توان برای وصل کردن نماها و بهبود مراقبت انفعالی از بالکن ها و همچنین پنجره های گوشه ای و پنجره های جلو آمده استفاده کرد.

بالکن های تو رفته

و همچنین در جاهایی که امکان استفاده ازبالکن های تو رفته وجود دارد می توان ازآن استفاده کرد،زیرا بالکن های تو رفته به نسبت بالکن های بیرون آمده از حریم خصوصی بهتر،حفاظت بهتر در برابر آب و هوا و ظاهر متناسب تری برخوردار است.

نمای بتن اکسپوز، اینجا کلیک کنید

نمای ساختمان دو طبقه

نمای ساختمان دو طبقه

بالکن های شیشه ای

این بالکن ها متناسب با مکان های خاص هستند،مخصوصا در جاهای که بادهای شدید و سروصدا مشکل زا باشند،بالکن ها باید دارای شرایط زیر باشند:

 1. بالکن ها باید بخشی از منطقه نشیمن داخلی باشند.
 2. پوشش کف باید در برابر آب و هوا مقاوم باشند.
 3. باید بالکن از فضای کافی برای گذاشتن میز و صندلی برخوردار باشند.
 4. اکثر شیشه ها باید کشویی باشند تا امکان بازتر شدن فضا فراهم شود.

درختکاری

موارد دیگری نیز وجود دارد که در طراحی نما نقش بسزایی دارند،از جمله ایجاد فضاهایی در نمای ساختمان برای درختکاری،درختکاری روی دیوارهای خارجی، سبزی و نشاط را به سطوح سخت ساختمان القا می کند.

 

نمای رومی جدید، اینجا کلیک کنید

نمای سبز

ایده نمای ساختمان

قسمت پشتی ساختمان

به قسمت پشتی ساختمان نیز باید توجه کرد،مخصوصا زمانی که ارتفاع ساختمان از ساختمان ها اطراف بلندتر باشد در نتیجه قسمت پشتی ساختمان نیز در معرض دید می باشد. فضای بین بالکن ها که در قسمت پشتی ساختمان وجود دارند باید به گونه ای متناسب تعیین شود که مشکلی بابت اشراف بین آپارتمان ها وجود نداشته باشد. طراحی توری و نرده می تواند به بهبود حریم شخصی کمک کند.

ایده نمای ساختمان

نقاشی در قسمت پشت ساختمان

جدیدترین نماهای ساختمان را بشناسید، اینجا کلیک کنید

ضوابط طراحی نما

در واقع با توجه به نوع کاربری ساختمان و محل قرارگیری ساختمان می توانیم طراحی متفاوتی داشته باشیم و همچنین طراحی نما در هر شهر و منطقه ای از  کشور ضوابط مربوط به خودش را دارد به همین دلیل است که طراح باید به قوانین طراحی آشنایی کامل داشته باشد. در نتیجه باید در انتخاب طراح خود توجه خاصی کنید.

گروه ایناب دارای آتلیه طراحی تخصصی نمای ساختمان می باشد که  پس از معرفی و ورود پروژه به آتلیـه معماری، ابتدا وضعیـت موجـود پـروژه توسط کارشناسان نقشه‌برداری تهیه و جهـت طراحی اولیه به آتلیـه ارائـه می‌گـردد.

مهندسین طراح  این بخـش با تـوجه به عـوامـل گوناگون، همچون قـوانین وآییـن‌نامه‌ها ساختـمانی خصوصـیات مصالح، بـودجـه، کارفـرما، نـوع کاربــری ساختـمان وسلیقــه‌های کارفرما طرحی اولیـه را ارائـه می‌دهنـد وپس ازتاییـد آن ، نقشه‌های معــماری در اختیار کارفرما قـرار می‌گیرد.

در زیر مواردی از اصول طراحی نما را ذکر میکنیم

نما به عنوان یک معرف

طراحی یک نما می تواند معرف شخصیت و فرهنگ مالک خود باشد و یا معرف موقعیت مکانی و نوع کاربری ملک باشد،از طرفی نما را می توان به عنوان چهره ساختمان دانست که در معرض دید عموم قرار می گیرد.علاوه بر اینکه نما معرف شخصیت ساکنان آن ملک و کیفیت آن ملک می باشد معرف شخصیت طراح خود نیز می باشد.

تعمیر نمای ساختمان | نمای جی اف ار سی

نمای جی اف ار سی

جدیدترین نمای ساختمان، نمای جی اف ار سی اینجا کلیک کنید.

 

نما به عنوان معرف شرایط محیطی

درنما در هر ساختمان بسته به محل قرارگیری آن،شرایط آب و هوایی منطقه،زلزله خیز بودن آن(نزدیکی به گسل)،باد و طوفان،آلودگی هوا،میزان آلاینده های موجود در هوا و همچنین مصالح آن می تواند از طراحی متفاوت برخوردار باشد.

و در یک جمله مفهوم را می توان اینگونه رساند که، طراحی یک نما در منطقه ای گرمسیر با نمای یک ساختمان در منطقه ای صنعتی کاملا متفاوت است.

استفاده از نما به عنوان یک رابط بین قسمت های داخلی و خارجی بنا

نمای یک ساختمان باید بتواند رابطی بین محیط بیرون و داخل باشد همانطور که محافظی برای اجزای داخلی یک بنا در برابر محیط بیرون است.

نمای ساختمان تجاری | پاساژ تجاری

نمای ساختمان پاساژ

استفاده از نما به عنوان عایق

همانطور که می دانید ممکن است ساختمان مورد نظر در محیط شلوغی از شهر واقع شده باشد،مثلا در حاشیه بزرگراهی که محل عبورخودروهاست که قطعا مکانی پر سروصداست در نتیجه نما آن ساختمان می تواند عایقی برای آن ساختمان در برابر سر و صداهای شهری باشد.

نما به عنوان عنصری از نمای مجموعه ی شهری

با توجه به این موضوع که نما ساختمان یکی از نماهای موجود در شهر می باشد در نتیجه زشتی و زیبایی آن می تواند بر زیبایی و زشتی کل شهر تاثیر داشته باشد به همین دلیل هم طراحی نما از اهمیتی بالایی برخوردار است.

طرح نمای ساختمان مسکونی

نمای ساختمان سرنبش

ایمنی

سعی کنید ایمنی نما را به حداکثر برسانید.علی الخصوص در ساختمان های بلند ایمنی نما به لحاظ پایداری مصالح از اهمیت بیشتری برخوردار است و ممکن است با سست بودن نما،جان عابری به خطر بیفتد که قابل جبران نباشد. برای این منظور اسکوپ در نمای سنگ باید انجام شود و یا مصالح نما از هر نوعی که هست باید به نما پیچ شود.

در نظر گرفتن هویت بومی

در برخی از شهرهای کشور ضوابط طراحی بر حفظ هویت بومی و منطقه ای تدوین شده است که مهندسین طراح باید بر اساس این ضوابط طراحی کنند و حتی اگر در شهرهایی رعایت ای ضوابط الزامی نباشد باز هم طراحان باید به آن توجه کنند.

نمای جی اف ار سی | زائرسرای مشهد

نمای ساختمان های زائرسراهای مشهد

تناسب نما با محیط

در صورتی که بین محوطه سازی و طراحی نما تناسب وجود نداشته باشد،پس از مدتی باعث آشفتگی ذهن میشود مخصوصا در مورد ساختمان های مسکونی و ویلاها.

هزینه ی طراحی نما

این مورد به عوامل زیادی بستگی دارد:

  • یکی از آن ها تعداد برهای نمای ساختمان است(شمالی،جنوبی،شرقی،غربی)
  • عامل دیگر متراژ می باشد.
  • در صورت طراحی نورپردازی به درخواست کارفرما،هزینه نورپردازی نیز به هزینه طراحی نما اضافه می شود.
  • از همه مهم تر مصالح مورد استفاده می باشد. مصالح اگر از برندهای وارداتی باشد به مراتب هزینه بالا می رود.
طراحی و طرح نمای ساختمان مسکونی

طرح نمای ساختمان مسکونی

برای آشنایی با انواع  نمای ساختمان کلیک کنید…

 

برای اطلاع از قیمت انواع نمای ساختمان کلیک کنید…

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید…

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.
یا بار ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

 

 

محمد اسلام دوست

محمد اسلام دوست هستم.کارشناس عمران. مدیر تولید محتوای وب سایت ایناب. تلاش می کنم محتوایی ارزشمند و مفید برای بازدیدکنندگان وب سایت ایناب تهیه و تولید کنم.از شما تقاضا دارم برای بهبود محتوا نظراتتان را پایین هر مطلب برام ارسال کنید.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط