نمای پارامتریک | طراحی نمای پارامتریک

نمای ساختمان پارامتریک

نمای پارامتریک

بیایید به معماری به شکل یک حجم در فضا نگاه کنید، می بینید که معماری همیشه به هندسه و ریاضی برای طراحی نیاز دارد. و درواقع معماری هر دوره ای، به شکلی با هندسه در ارتباط بوده است و بهترین مثال برای اثبات آن، معماری اسلامی می باشد. با نفوذ هرچه بیشتر کامپیوتر در حوزه ی معماری و کمک به خلق فرم های جدید توسط این ابزار، متعلقات علوم کامپیوتر نیز به معماری راه یافت. با کامپیوترها نمای پارامتریک را راحت تر و با دقت و خلاقیت بیشتری می توان طراحی کرد.

نمای پارامتریک | خلاقیت در طراحی نما
نمای ساختمان پارامتریک

نمای پارامتریک چیست ؟

برای طراحی نماهای ساختمانی پیچیده، معماری پارامتریک به عنوان یکی از اصول نوین طراحی نما می تواند مبنا مناسبی برای طراحی این نوع نماها باشد، زیرا در این سیستم طراحی،می توان از اصول صنعتی سازی به عنوان راهکاری برای کاهش پرت مصالح نمای مدرن که معمولا مصالح گران قیمتی هم هستند، استفاده کرد.

درواقع الگوهایی پارامتریک را می توان توسط نرم افزار(گراس هاپرز) به دست آورد،  که البته نباید طراحان ذهنشان بسته به خروجی الگوها از این نرم افزار باشد، بلکه باید استفاده از نرم افزار، آخرین گزینه برای آن ها باشد، علی الخصوص طراحان ایران که از گذشته دارای ذهن خلاقی بوده اند و بدون نرم افزار اقدام به تولید نماهای پارامتریک با آجر می کردند.

 به طور خلاصه می توان گفت، معماری پارامتریک، نوعی طراحی می باشد که وابسته به نرم افزارهای کامپیوتری و الگویابی های هندسی منجر به خلق اثری بدیع و چشم نواز شود.

نمای پارامتریک
نمای پارامتریک

فلسفه معماری پارامتریک نما

در اینجا می خواهیم به یکی از اساسی ترین مزیت های معماری پارامتریک اشاره کنیم:

قابلیت پیش بینی تغییرات، در طرح معماری؛ درواقع این مزیت به کاهش تغییرات اساسی وتکرار مراحل وقت گیر کمک می کند. درواقع ساخت مدلی منطقی و قابل فهم کردن هندسه طرح، یکی از اهداف رویکرد پارامتریک می باشد.

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

 

خلاقیت در طراحی نمای ساختمان
نمای ساختمان مسکونی آجری

ساخت قطعات نمای پارامتریک

یکی از موارد استفاده مدل سازی در نمای پارامتریک، آموزش کارکنان برای نصب قطعات می باشد. همچنین با این مدل می توان سایر فعالیت های ساخت و ساز در محل پروژه را مدیریت کرد.

ساخت مجازی:

خلاقیت در طراحی نمای ساختمان
نمای ساختمان | پارامتریک

درواقع برای پروژه هایی که دارای ساختار پیچیده ای هستند، ساختار غیرمعمول و روش های نصب غیرمتعارف، یکی از موانع جدی برای پروژه می باشند.  که در اینجا هندسه پروژه که با دقت بالا و جزئیات به صورت سه بعدی و پارامتریک مدل شده است، نحوه ی انجام نصب را مشخص می کند.

 

نقشه برداری و برآورد داده ها در نمای پارامتریک :

تعیین مختصات محل هایی که با استفاده از لیزر و در محل پروژه اندازه گیری می شود، که احتمالا با اندازه های آن در تئوری مطابقت ندارد.  و درواقع این عدم تطابق توسط ابزارهای پارامتریک قابل سنجش و مقایسه هستند، که همچنین می توان توسط این ابزارها اصلاحات صورت پذیرد.

.

ساخت نمای پارامتریک با تکنیک های سنتی

در دماوند، گروهی از معماران ایرانی، با الگو گرفتن از تکنیک هایی سنتی آجر چینی ایرانی، موفق به ساخت یک نمای پارامتریک شده اند. همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد، ایران پیشینه ای قوی در ساخت سازه ها و ساختمان های آجری دارد و مصالحی همچون خاک رس و آهک، که مصالح بومی هستند، امکان خلق این آثار را به وجود می آوردند. یک عامل برای خلق همچین اثری، زاویه ی قرارگیری آجرها نسبت به یکدیگر است. که در این اثر با بررسی الگوهای مختلف به الگویی دست یافته اند که زاویه آجرها نسبت به یکدیگر 9تا27 درجه متغییر هستند.

نمای ساختمان پارامتریک
نمای ساختمان تجاری
خلاقیت در طراحی نمای ساختمان | نمای ساختمان
نمای پارامتریک

معماری پارامتریک و معماری سنتی

همان طور که همه ی ما می دانیم، در هر سبک از معماری به ابزارهایی نیازمند هستیم و با اینکه بین ابزارهای ایجاد معماری سنتی و معماری پارامتریک تفاوت ها و فاصله های زیادی وجود دارد، ولی در نوع پاسخ دهی به عوامل، می توانیم شباهت های زیادی را در آن ها پیدا کنیم، که این شباهت ها تحت یک نظام و ساختار هستند. و هر دو سعی در حل نیازهای محیطی دارند.

شباهت این دو سبک را می توان این گونه بیان کرد که در واقع برای خلق یک اثر، مجموعه ای پارامترها توسط طراح به سیستم هوشمند داده می شود و با پردازش سریع و دقیق محصول نهایی در قالب یک خروجی تولید می شود، که در گذشته و درواقع در معماری سنتی، این سیستم هوشمند، مغز انسان است و در معماری پارامتریک، این سیستم هوشمند، کامپیوتر است.

نمای جی اف ار سی (gfrc – grc) به عنوان نمای پارامتریک

جی اف ار سی (gfrc) یا جی ار سی (grc) از جدیدترین متریال های نمای ساختمان می باشد.  این متریال هیچ گونه محدودیتی در تولید قطعات مختلف آن ندارد.  طراحان می توانند هر طرح و شکل خاصی را که مدنظر دارند با متریال جی ار سی (grc) طراحی و اجرا کنند.  انواع طرح های سه بعدی، طرح ها و شکل های خاص و هر گونه شکل و طرحی که مدنظر باشد با جی ار سی قابل اجرا می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

 

نمای ساختمان تجاری | پنل جی ار سی
نمای ساختمان تجاری | پنل جی ار سی
نمای ساختمان پارامتریک
نمای ساختمان تجاری | اداری

نمونه های نمای پارامتریک

برای آن که بیشتر و بهتر با این سبک آشنا شوید و شناخت پیدا کنید، در اینجا چند نمونه از طراحی های نمای پارامتریک را به شما معرفی می کنیم.

معماری مرکز فرهنگی حیدر علی اف – زاها حدید

این بنا که در باکو، پایتخت آذربایجان قرار دارد، توسط معمار برجسته، زاها حدید طراحی شده است، که مرکز فعالیت های گوناگون فرهنگی و هنری می باشد. خلاقیت در طراحی نما باعث شده است که این ساختمان به یک ساختمان خاص و منحصر به فرد تبدیل شده و مورد توجه همگان قرار بگیرد. با نمای پارامتریک می توان طرح هایی منحصر به فرد ایجاد کرد. 

نمای ساختمان مدرن
مرکز فرهنگی حیدر علی اف – زاها حدید

استادیوم آشیانه پرنده پکن

این اثر زیبا و باشکوه که در تصویر میبینید، در چین بنا شده است. که با استفاده از المان های پیچیده ی فولادی ساخته شده است. این استادیوم با توجه به شکل و طرحی دارد کاملا متمایز از سایر استادیوم ها است. مسلما شهرت و نام این ورزشگان به خاطر طرح خاص و نمای منحصر به فردی که دارد بهتر در خاطر افراد باقی می ماند.

نمای ساختمان مدرن
استادیوم آشیانه پرنده پکن

ایجاد شکل مجسمه با نمای پارامتریک

این بنای خلاقانه ای را که در تصویر میبینید توسط بتن و در چین خلق شده است و برای ساخت آن از یک قالب یونولیت استفاده شده است و اگر دقت کنید میبینید که بر روی نما، مائو را به تصویر کشده اند. صفحات جدا از هم و درگیر شده با هم به صورت پیچیده، سطح بیرونی نما را دربر گرفته و از دور که به ساختمان بنگریم، شبیه یک مجسمه شده است. همچنین استفاده از شیشه به سطح بتن استحکام می بخشد که این خود منجر به ورود نور طبیعی به داخل می باشد.

نمای ساختمان مدرن
نمای مجسمه ای خاص در چین

نمای پارامتریک مجموعه ی ورزشی

نمای پارامتریک نمایی است که آن را می توان برای ساختمان های با کاربری ها مختلف به کار برد. با این نمای خارق العاده ساختمان ها ارزش بیشتری می گیرند و بیشتر مورد توجه هستند. همانطور که مشاهده می کنید در شکل زیر نمای پارامتریک برای یک مجموعه تفریحی و ورزشی طراحی و اجرا شده است. این نما ساختمان را کاملا خاص و منحصر به فرد کرده است.

نمای ساختمان مدرن
مجموعه تفریحی ورزشی

معماری هتل شهر رویاها

این ساختمان 40 طبقه که در ماکائو در چین توسط زاها حدید طراحی شده است، از سال 2014 شروع به ساخت شده و از زیبایی چشم گیری برخوردار است. بدون شک این هتل یکی از هتل هایی خواهد شد که سالیانه مسافران زیادی به آن مراجعه خواهند کرد. بسیاری از افراد جذب زیبایی و شکوه این ساختمان می شوند، بدون اینکه از سطح خدمات آن اطلاع چندانی داشته باشند.

نمای ساختمان مدرن
هتل شهر رویاها

انواع  نمای ساختمان

 

 قیمت انواع نمای ساختمان

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید…

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.
یا بار ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

 

همکاری با ایناب
همکاری با ایناب
چرا ایناب
چرا ایناب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *