بتن نما چیست؟ – بتن اکسپوز نما – مزایا و معایب

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

استفاده از بتن نما امروزه در کشور ما روند رو به رشدی را طی می کند. این در حالی است که معماران و سازندگان در سراسر جهان سالهاست با این متریال و قابلیت های آن آشنا هستند و پروژه های خوبی را هر ساله طراحی و اجرا می کنند. در واقع بتن متریالی بود که به دلیل شکل پذیری بسیار بالا ابتدا به عنوان پوشش نما در صنعت ساختمان معرفی شد ، و در ادامه با تحقیقات و بررسی های به عمل اومد با مسلح کردن آن ، استفاده از آن در اسکلت بنا نیز رواج پیدا کرد.

بتن نما همواره مورد توجه معماران بوده ، به طوری که از همان ابتدا تمام معماران علاقه بسیاری به استفاده از این متریال هم در درون و هم در بیرون بنای خود داشتند. شاید اگر معماران ، سازندگان و صنعت ساختمان کشور ما نیز به شکل صحیح با این متریال و ویژگی های آن آشنا باشند ، هنر ساخت در کشورمان دست از تکرار در درون خود بردارد و چند قدم رو به جلو با دنیای مدرن و امروزی حرکت کند.

در این مقاله تلاش داریم تا به بررسی ویژگی های بتن نما یا همان بتن اکسپوز بپردازیم.

بتن نمایان | پانل بتنی مسلح
طراحی نمای داخلی با پنل های بتنی
پنل بتنی پیش ساخته
پنل بتن اکسپوز ایناب

چرا بتن نما؟

استفاده از بتن برای سالیان بسیاری است که در صنعت ساختمان رواج یافته و روز به روز این متریال با ورود تکنولوژی و فناوری در سطوح مختلف آکادمیک و صنعتی در حال تکامل می باشد. اکنون بیش از 120 سال از ساخت نخستین بنا با اسکلت و متریال تمام بتنی می گذرد و همچنان مهندسین طراح و سازه در سراسر دنیا به دنبال کشف قابلیت های جدیدی با استفاده از این متریال هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با شماره 05191007707 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

بتن نما یا همان بتن اکسپوز اما ماجرایی جدا از بتن سازه ای یا اسکلت های بتنی را طی نمود. بتن با قابلیت روان بودن و شکل پذیری با کمک قالب های متفاوت ، همواره یکی از گزینه های مهم در طراحی نما به حساب می آید. بتن اکسپوز با داشتن سطحی صاف ، صیقل یافته و بدون تخلخل خود یک ظاهر منحصر به فرد را دارا می باشد که همواره امکان اجرای انحصاری یا در کنار شیشه ، چوب و یا سایر متریال ها را دارد.

این قابلیت بالای ترکیب با سایر متریال هاست که باعث جذابیت انتخاب بتن به عنوان متریال اصلی طراحی نما می شود. شما نیز به عنوان یک مهندس طراح و سازه و یا حتی یک علاقه مند به صنعت ساختمان هرگز نباید از شناخت و تجربه استفاده از متریال هایی با این درجه از اهمیت غافل شوید.

پیشنهاد مطالعه: بتن اکسپوز چیست؟؛ بتن اکسپوز در نمای ساختمان
بتن اکسپوز | نمای بتن اکسپوز
پنل بتن اکسپوز

پنل های بتن اکسپوز ایناب برای نمای ساختمان و کفسازی

گروه ایناب در حال حاضر ابعاد 30*60، 50*50، 60*60، 50*90 و 60*120 را تولید می کند. البته لازم به ذکر است که با توجه به نیاز پروژه هر پنلی با هر ابعادی قابل تولید می باشد. همچنین پنل های بتن نما را می توان با سطح کاملا صیقلی و یا سطح متخلخل و شبیه به بتن معمولی به کار برد.

کاربردهای بتن نما

در دنیای امروز و در بحث طراحی ، همان عنصر گمشده این روز های صنعت ساختمان کشورمان ، یک مهندس طراح تنها با در نظر داشتن نیاز های کارفرما نمی تواند طراحی خود را به سرانجام برساند. گاهی یک مهندس طراح با شناخت کافی نسبت به انواع متریال ها ، کارایی آنها و همچنین شناخت انواع فضا با نوآوری های خود باعث ارتقا سطح کیفی زندگی افراد می شود.

در گستردگی استفاده از بتن نما یا همان بتن اکسپوز بسته به سلیقه طراحان شکی نیست ، ما نیز در اینجا چند نمونه از کاربرد های ثابت شده بتن نما را نام خواهیم برد تا شاید کمکی هر چند کوچک به شناخت هر چه بهتر این متریال و قابلیت هایش باشد.

نما سازی :

بتن نما یا همان بتن اکسپوز نام این متریال هست که از همین کاربرد گسترده آن می آید. استفاده از بتن نما به دو روش انجام می پذیرد. اجرای تایل های نمای از پیش ساخته و یا قالب بندی در محل اجرای پروژه. سطح صاف و صیقل یافته بتن نما و همچنین شکل پذیر و رنگ پذیر بودن آن امکان اجرای انواع نما های مدرن را به دنبال دارد.

بتن اکسپوز | نمای خارجی
تایل بتنی نما | پانل بتنی پیش ساخته
تایل بتنی پیش ساخته
پنل بتنی اکسپوز ایناب

طراحی داخلی :

در بحث طراحی داخلی و استفاده از بتن اکسپوز ، ترجیح اکثر طراحان استفاده از تایل های پیش ساخته می باشد که از آنها می توان به عنوان کف پوش ، دیوار پوش و یا حتی پوشش سقف در تمام فضاهای داخلی استفاده نمود. همچنین طراحی راه پله های داخلی با سنگ پله بتنی نیز این روز ها طرفداران بسیاری دارد.  امکان ساخت مبلمان با کمک بتن اکسپوز و استفاده از آن در طراحی داخلی نیز از دیگر کاربرد های بتن اکسپوز می باشد.

بتن اکسپوز | بتن اکسپوز داخلی
طراحی نمای بتن اکسپوز داخلی

طراحی منظر :

منظر سازی با کمک بتن اکسپوز از دیگر کاربرد های این متریال می باشد. بعنوان مثال طراحی مسیر پیاده در فضای باز و باغ ها ، طراحی فضای اطراف و کف استخر ها به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت ، استفاده در فضاهای عمومی و تعریف مسیر ها به کمک آن کاربرد بسیاری دارد.

بتن اکسپوز کف | کفپوش بتنی
بتن اکسپوز کف | کفپوش بتنی

مزایای بتن اکسپوز | نما

 • زیبایی
 • بسیار سبک
 • دوام بالا
 • استحکام بسیار زیاد
 • دوست دار محیط زیست
 • سازگاری با شرایط آب و هوایی مختلف
 • مقاوم در برابر رطوبت
 • تولید تایل های پیش ساخته در ابعاد استاندارد و سفارشی
 • مقرون به صرفه
 • رنگ پذیر
 • امکان ساخت با طرح و بافت های متفاوت
 • ضد سایش
اکسپوز | نمای بتن اکسپوز
نمای ساختمان ویلا | بتن اکسپوز
بتن اکسپوز |مشهد ، قاسم آباد ، چهارراه ورزش
تابلوی مغازه با استفاده از بتن اکسپوز | مشهد چهارراه ورزش

معایب پنل های بتنی نما

شاید بتوان به سردی رنگ بتن های اکسپوز به عنوان تنها عیب آن نام برد. بتن اکسپوز در کنار تمام مزایای خود ، به هنگام استفاده در نمای خارجی یا طراحی داخلی اگر ترکیب متریال های دیگر یا رنگ های دیگر به شکل صحیح با آن انجام نشود ، حس سرد و خشکی را ایجاد می کند. البته با کمک یک طراح کاردان و ترکیب رنگ و متریال های مختلفی مانند چوب و شیشه نه تنها می توان از بی روح بودن چنین فضاهایی  کم کرد ، بلکه به ایجاد حس گرمای هر چه بیشتر در طراحی رسید.

بتن اکسپوز در نمای داخلی
بتن اکسپوز مشهد

قیمت تایل های بتنی نما | قیمت بتن اکسپوز

پنل های پیش ساخته بتن نما در ابعاد دلخواه و سفارشی تولید و عرضه می شوند. با توجه به ابعاد و متراژ سفارش شفارشی قیمت ها متغیر است. ایناب تعدادی قالب با ابعاد معمول و پرکاربرد را داشته و با قیمت بسیار مناسب عرضه می کند.

پیشنهاد مطالعه: قیمت پنل های بتن اکسپوز ایناب

روش های اجرای بتن نما | پنل های پیش ساخته

اجرا به روش خشک 

اجرای پنل های پیش ساخته بتن نما به روش خشک با استفاده از پیچ و جوش با توجه به درخواست پروژه انجام می شود. اجرای پنل ها با استفاده از پیچ نیز می تواند به دو روش باشد. به این صورت که تایل های بتنی نما از رو پیچ شوند یا اینکه از بغل و با استفاده از اسکوپ های فلزی به زیرسازی نما پیچ شوند. 

در صورتی هم که نیاز به جوشکاری باشد، در پشت یا کنار پنل ها لقمه های فلزی قرارداده می شود که با استفاده از آنها می توان پانل های بتنی را به زیرسازی نما جوش کرد.

اجرای بتن نما | روش و نحوه اجرای بتن نما
اجرای بتن نما | روش و نحوه اجرای بتن نما

اجرا با ملات 

در صورتی که پروژه کوچک باشد و بار زیاد ملات نما برای سازه اهمیت چندانی نداشته باشد می توان پنل های بتنی نما را با استفاده از ملات اجرا کرد. اجرای با ملات دقیقا مانند اجرای سنگ بر روی نما انجام می شود.

راهنمای خرید بتن اکسپوز :

 

1 –اندازه تایل بتن اکسپوز 

 اندازه تایل های بتن اکسپوز به دو دسته مربع و مستطیل تقسیم بندی می شوند، با توجه به زیبایی طرح مورد نظر،با در نظر گرفتن مکانی که داریم باید طرح مورد نظر را انتخاب کنیم ،  با توجه به بیرون زدگی تایل ها از نمای اصلی و شکست های  که در نما است .باید از قطعه های  سفارشی ال شکل و یو شکل برای این که درز بوجود نیاید استفاده شود.

2 –  کیفیت تایل بتن اکسپوز 

با کیفیت بودن تایل های بتن اکسپوز در زمان خرید بسیار مهم می باشد  به این دلیل که کیفیت تایل ها در دوام و ماندگاری، تابیدگی و ناترازی،  و زیبا بودن طرح پنل ،و آسان بودن نصب تایل های بتن اکسپوز  موارد تاثیر گذار می باشند.

3 – روش نصب تایل بتن اکسپوز 

در زمانی که ما قصد خرید بتن اکسپوز را داریم باید اطلاعات کافی در مورد نصب این پنل را بدانیم  وبعد تصمیم به خریداری کنیم. انتخاب روش  نصب تایل ها به مواردمختلفی بستگی دارد،بعضی از این موارد شامل این ها می باشند : جنس دیوار، محدودیت های فضای نصب، اندازه دیوار و …

4 –  قیمت تایل بتن اکسپوز 

از موارد مهم خرید بتن اکسپوز ،قیمت آن می باشد، با رعایت اصول اجرایی و حرفه ای در تولید، مواردی مانند روش‌های مختلف ساخت تایل بتن اکسپوز، نوع قالب برای قالب گیری بتن و نیز کیورینگ مناسب، این موارد عوامل اثر گذار در قیمت این محصول رادارند.

بتن اکسپوز در طراحی نمای ساختمان
بتن اکسپوز در طراحی نما | مدرن و شیک

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با شماره 05191007707 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.
یا بار ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

 

همکاری با ایناب
همکاری با ایناب
چرا ایناب
چرا ایناب
جی اف ار سی gfrc
جی اف ار سی gfrc

4 دیدگاه برای “بتن نما چیست؟ – بتن اکسپوز نما – مزایا و معایب

  • محمد اسلام دوست گفته:

   سلام وقت بخیر
   پنل های بتن اکسپوز معمولا در طیف رنگی تیره تا روشن در رنگ بتن تولید می شوند.
   البته بعد از تولید و نصب می توانید پنل ها را رنگ پوششی بزنید، پنل های بتن اکسپوز رنگ پذیر هستند.

 1. الهام خدابخشی گفته:

  از این بتن اکسپوز ها میشه برای نمای داخلی هم استفاده کنیم؟

  • محمد اسلام دوست گفته:

   سلام وقت بخیر
   بله یکی از اصلی ترین کاربرد های بتن اکسپوز استفاده در معماری و نمای داخلی در سبک طراحی مدرن هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *