نمای پیش ساخته – نمای پیش ساخته بتنی – جی اف ار سی gfrc – بتن اکسپوز

نمای پیش ساخته جی اف ار سی GFRC و بتن اکسپوز - ایناب

نمای پیش ساخته چیست؟

نماهای پیش ساخته به نوعی از نما می گوییم که قطعات سفارشی از قبل به تولید رسیده است و آماده اجرا در نمای محل پروژه می باشد این نوع نماها از مزایایی از قبیل؛

 • سرعت اجرای بالا
 • کاهش هزینه ها
 • عایق حرارتی صوتی
 • تنوع طرح و رنگ
 • مقاومت بالا
 • کاهش نخاله های ساختمانی

برخوردار است.

نمای پیش ساخته - gfrc
قطعات سفارشی GFRC ایناب

بتن اکسپوز پیش ساخته چیست؟

 بتن اکسپوز پیش ساخته به بتنی گفته می شود که سطح نمایان نهایی کار صاف و صیقلی باشد. این به این معنا می باشد که بر روی سطح بتنی پوششی دیگر اجرا نخواهد گردید.به این منظور در این نوع بتن ها، کیفیت ظاهری و سطحی بتن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. این امر بویژه در سازه های عمومی، بنا ها و سازه های معماری نقش خود را بیشتر نمایان می نماید.
بنابراین بتن اکسپوز پیش ساخته با حفظ ویژگی های ذکر شده، امکان تولید با سلیقه هاو ایده های طراحان و معماران را دارد. به این معنی که ساخت قطعات بتنی مسلح با طرح و اندازه مورد نظر در محیط کارخانه امکان پذیر می باشد بتن اکسپوز پیش ساخته یا بتن نما برای نماکاری داخلی و خارجی ساختمان به کار می رود. این پنل های پیش ساخته را می توان در ابعاد مختلف تولیدکرد و درهمه فصل های سال مورد استفاده قرار داد.

بتن اکسپوز | داخلی
نمای داخلی مدرن
پنل مشبک سیمانی - grc ایناب
پنل مشبک grc ایناب

به دلیل عدم استفاده از سایر مصالح بر روی این نوع بتن، زیبایی و کیفیت سطح آن اهمیت فوق العاده ای دارد به طوری که وجود تخلخل و برآمدگی در سطح بتن از زیبایی ظاهری آن می کاهد.تایل هایی که برای نمای خارجی ساختمان به کار می روند باید از مقاومت لازم در برابر شرایط متغیر آب و هوایی برخوردار باشند و مانع از ورود آب به لایه های زیرین سازه شود.

اما در نمای داخلی زیبایی اهمیت بالاتری دارد زیرا سطح کار باید یکپارچه و بدون تخلخل بوده تا قابلیت رنگ آمیزی و انجام کارهای مربوط به دکوراسیون داخلی را داشته باشد.نمای پیش ساخته در صنعت ساختمان با ورود تکنولوژی و فناوری های جدید روز به روز در حال پیشرفت می باشد. شاید اگر بخواهیم ازپیشرفت ساخت و تولید نمای پیش ساخته  و گستردگی آن صحبت کنیم باید تومار ها مقاله و تحقیقات رو بررسی کنیم تا شاید بتوانیم ذره ای از وسعت این بحث را پوشش دهیم.

همه ما این حس رو تجربه کردیم که با قدم زدن در خیابان ها و دیدن نما های عجیب و غریب از خود بپرسیم واقعا نمیشد که این ساختمان ها به گونه ای دیگر تعریف می شدند ؟ نمای آنها از تکرار سنگ های عجیب و غریب و ساختن یک بافت بی هویت دوری می کردند و با انتخاب متریال های امروزی با هزینه های زمانی و مالی بهتر سعی در حسی بهتر به بافت یک منطقه کنند.

پیشنهاد مطالعه: بتن اکسپوز چیست؟
بتن اکسپوز ایناب
بتن اکسپوز درجا

شاید بازار کار ساختمان با اجرای نما های رومی امروزی با انواع سنگ های گران قیمت برای سازندگان راضی کننده باشد. شاید عدم شناخت کافی سازندگان از متریال ها و حفظ کردن دستور العمل قدیمی بجای خرج کردن جرات و دست بردن در نحوه نما سازی های سنتی ، برای امروز کافی باشد. اما اینها دلیل بر این نیست که شما به عنوان یک سازنده از شناخت متریال های نوین که با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا آماده می شوند غافل شوید.

ما در این مقاله ی کوتاه سعی بر این داریم تا شما را با دو نمونه متریال نمای پیش ساخته بتنی و مدرن آشنا کنیم. نمای پیش ساخته جی اف ار سی (GFRC)  و نمای بتن اکسپوز. ابتدا خلاصه ای از معرفی این دو متریال و دلایل استفاده از آنها خواهیم داشت و در ادامه به بررسی مزایا و معایب و همچنین کاربری های گسترده آنها خواهیم پرداخت و در انتها به یک جمع بندی خواهیم رسید.

نمای پیش ساخته
نمای جی اف ار سی ایناب – تهران
نمای جی اف ار سی - پنل جی اف ار سی - gfrc - grc
gfrc – grc – نمای پیش ساخته بتنی
نمای پیش ساخته ساختمان
نمای ساختمان مسکونی با جی اف ار سی ایناب

کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با شماره 05191007707 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

نمای پیش ساخته
تولید قطعات پیش ساخته gfrc

تاریخچه نمای پیش ساخته جی ار سی (GRC) – پیش ساخته بتنی جی ار سی (GRC)

تاریخچه شکل گیری نمای پیش ساخته جی اف ار سی (GFRC) و استفاده از بتن اکسپوز به دهه 40 میلادی و پس از جنگ جهانی برمیگردد. آمریکایی ها با استفاده از تایل های بتنی ، نمای ساختمان خود را پوشش می دادند و با ورود صنعت به ساختمان سازی ، تایل های از پیش ساخته بتن اکسپوز ، به دلیل بهینه سازی در ساخت و مصرف مواد اولیه و اطمینان از کیفیت ساخت و همچنین صرفه جویی در زمان بسیار مورد توجه معماران بزرگ برای پوشش نمای بیرونی ساختمان ها قرار گرفت. همچنین متریال بتن متریال نوینی تلقی می شد که با قرار گرفتن کنار سایر متریال ها مانند چوب ، شیشه و … ، حس های مختلفی را به فضای داخلی القا می کرد.

پنل مشبک بتنی | ساختمان شورای شهر قدس
نمای ترکیبی سنگ و gfrc
نمای جی ار سی - شورای شهر قدس تهران
پنل پیش ساخته جی ار سی gfrc
نمای ساختمان پیش ساخته
نمای جی اف ار سی ایناب – دزفول
پنل مشبک بتنی - جی ار سی Grc
پنل grc ترکیبی فوق‌العاده برای نمای کامپوزیت
قطعات پیش ساخته
تولید قطعات پیش ساخته gfrc

داستان برای جی اف ار سی (GFRC) به شکلی دیگر رقم خورد. روس ها بتن های مصرفی خود را با اضافه کردن الیاف بازالت مسلح می کردند اما پس از پایان جنگ جهانی و نبود الیاف بازالت مجبور به استفاده از الیاف شیشه شدند که نتیجه آن پدید آمدن متریال جی اف ار سی (GFRC) بود. ابتدا به صورت جهانی برای دکوراسیون های داخلی از آن استفاده شد. اما با گذشت زمانی کوتاه اکثرا کشور های در حال توسعه و مسلمان آن زمان به دلیل بهینه سازی هزینه ها و همچنین امکان ایجاد طرح هایی با هویت معماری اسلامی رو به استفاده از جی اف ار سی (GFRC) در نما سازی آوردند.

پیشنهاد مطالعه: نمای GFRC چیست؟
نمای پیش ساخته بتنی
هتل امام رضا مشهد با قطعات پیش ساخته ایناب

مزایای به کارگیری بتن پیش ساخته

مزایای پیش ساختگی که پژوهشگران عنوان کرده اند:

 • در مرحله اول بتن پیش ساخته طراحی می شود برای به کار بردن بهتر پیش ساختگی
 • کیفیت محصولات پیش ساخته بالاتر می باشد.
 • هزینه های ساخت کاهش می یابد.
 • مدت زمان اجرا کم تر می شود.
 • ضایعات کاهش می یابند بدلیل استفاده از پیش ساختگی 
 • یکپارچگی طراحی و اجرا وموارد زیبایی ساختمان.
 • مزایای استفاده  پیش ساختگی دارای ارزش‌های زیادی برای ساخت و ساز می باشند و مهمترین تأکید پرسشنامه، تعیین میزان اهمیت و ارزشگذاری آنهاست.
طراحی نمای محوطه با بتن اکسپوز
طراحی محوطه با بتن اکسپوز
پنل بتنی پیش ساخته
پنل بتن اکسپوز ایناب

بتن اکسپوز به دو صورت زیر تهیه می شود:

تایل های پیش ساخته
بتن پیش ساخته با استفاده از قالب های از قبل آماده شده در کارخانه های تولید بتن تولید می شوند. این کارخانه ها با استفاده از قالب های پرکاربرد اقدام به آماده سازی بتن ها بر اساس استاندارهای لازم می کنند. در استفاده از بتن های پیش ساخته اکسپوز نکات زیر باید استفاده شود:
• تراز کردن و شاقول گذاری بلوک ها به روش صحیح انجام شود.
• بلوک ها و تایل های شکسته و ترک خورده مورد استفاده قرار نگیرند.
• شرایط مورد نیاز برای چسباندن بتن های اکسپوز به سطح انجام شود.
• با توجه به ابعاد و حجم بتن ها از روش های مناسب برای نصب آنها استفاده شود.
اجرا در محل پروژه
این روش در اصل برای پروژه هایی مانند ساخت پل های بزرگ و ساختمان ها به کار می رود و مراحل تولید و بتن ریزی در محل پروژه انجام می شود. در برخی از پروژه های بزرگ استفاده از بتن های پیش ساخته هزینه بسیاری دارد, به همین دلیل پیمانکاران ترجیح می دهند عملیات آماده سازی و قالب گذاری بتن اکسپوز در محل اجرای پروژه انجام شود.

کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با شماره 05191007707 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

مزایای نمای پیش ساخته ی بتنی

مدرن بودن و رو به جلو حرکت کردن برای تمام مهندسین صنعت ساختمان بسیار مهم می باشد. متریال های نمای پیش ساخته بتنی جی اف ار سی (GFRC) و بتن اکسپوز از متریال های مهمی هستند که به دلیل داشتن مزایای بیشمار هر مهندس یا سازنده ای باید با آنها آشنا باشد.

سبک سازی :

در صنعت ساختمان ، همواره بحث سبک سازی سازه مطرح بوده و همچنان هم مطرح می باشد. سبک سازی ساختمان ها از جهات مختلفی مورد توجه مهندسین عمران و معماران و همچنین سازندگان آزاد قرار دارد. محاسبات مهندسین برای طراحی و ساخت یک ساختمان ، بر اساس معیار های متفاوتی انجام می شود که از همان ابتدای ساخت باید به آن توجه شود.

به عنوان مثال ،حجم بتن مصرفی برای اسکلت یک ساختمان با اسکلت بتنی که سنگینی نمای سنگ را باید تحمل کند بسیار بیشتر از بتن مصرفی در یک ساختمان با نمای بتن اکسپوز یا جی اف ار سی (GFRC)  می باشد. این خود صرفه جویی در هزینه ها را به دنبال دارد.

فرم :

فرم یکی از مهم ترین عناصر طراحی یک ساختمان به حساب می آید. نمای پیش ساخته بتن اکسپوز یا جی اف ار سی (GFRC)  به شکل پیش ساخته و یا قالب گذاری در محل پروژه ، امکان ایجاد هر نوع فرمی را دارد. ساخت هرگونه فرم با ابعاد و اندازه های متفاوت به کمک بتن اکسپوز یا جی اف ار سی (GFRC) دست طراحان را در طراحی بسیار باز گذاشته است. جی اف ار سی (GFRC) ها حتی فرم و طرح پذیری بیشتری دارند و در صورت نیاز میتوان آنها را رنگ آمیزی کرد.

تایل مشبک بتنی - پنل مشبک سیمانی
تعدادی از پنل های پیش ساخته gfrc  ایناب

نصب آسان و سریع :

پنل ها و تایل های پیش ساخته بتن اکسپوز و gfrc را می توان به روش های مختلفی برای اجرا آماده کرد. یعنی با توجه به شرایط پروژه امکان اینکه روش اجرا متفاوت باشد وجود دارد. اما در هر صورت پنل های پیش ساخته بتنی با سرعت بالا و آسان قابل اجرا هستند.

پیشنهاد مطالعه: اجرای نمای جی اف ار سی
اجرای نمای جی اف ار سی gfrc - موزه دفاع مقدس مشهد
اجرای نمای جی اف ار سی gfrc
نمای ساختمان پیش ساخته
نمای جی اف آر سی ایناب
قطعات پیش ساخته - نمای پیش ساخته
اجرای نمای GFRC – ابوموسی

مقاومت آب و هوایی : 

نمای پیش ساخته جی اف ار سی (GFRC) و بتن اکسپوز در برابر تغییرات آب و هوایی شدید ( سرما و گرما که عموما باعث منبسط و منقبض شدن متریال ها می گردد ) و رطوبت بسیار مقاوم هستند.

کاربرد های گسترده :

کاربردی بودن نمای پیش ساخته جی اف ار سی (GFRC) و بتن اکسپوز از نکات دیگر قابل توجه این متریال ها می باشد. نمای ساختمان یکی از این موارد است. بتن اکسپوز به دلیل داشتن سطحی صاف و بدون حفره در برابر نفوذ پذیری آب مقاوم است و می توان از بلوک های پیش ساخته آن در راه ها ، پیاده رو ها ، فضا های سبز و حتی در استخر ها استفاده کرد.

جی اف ار سی (GFRC) به طور گسترده در نمای ساختمان های متفاوتی استفاده می شود. اما تزئینات شهری از دیگر کاربرد های آنهاست. تزئینات مکان هایی مثل پل ها ، زیرگذر ها ، اتوبان ها ، ایستگاه های اتوبوس ، پارک ها و سایر عناصر شهری که میتواند یک هویت منحصر به فرد برای شهر به همراه داشته باشد.

اما از کاربرد هر دو متریال بتن اکسپوز و جی اف ار سی (GFRC) در طراحی داخلی نباید غافل شد. امروزه طراحان داخلی با استفاده از این متریال ها برای هر فضایی اعم از اداری ، آموزشی ، مسکونی و نمای برج … هویت مستقل ایجاد میکنند تا منحصر به فرد بودن فضا را بهتر نشان بدهند.

پیشنهاد مطالعه: اجرای نمای بتن اکسپوز

دوست دار محیط زیست :

نمای پیش ساخته جی اف ار سی (GFRC) و بتن اکسپوز دوست دار محیط زیست بوده و از عایق صوتی و حرارتی بسیار خوبی رو ایجاد میکنند. همچنین در برابر خوردگی ، سایش و حریق از مقاومت بالایی برخوردارند.

معایب نمای پیش ساخته

شاید تنها ایرادی که به بتن های اکسپوز بتوان وارد کرد ، رنگ سرد آنهاست که مورد پسند همگان نیست ، اما می توان با ترکیب این متریال در کنار سایر متریال ها مانند چوب ، شیشه و … از سردی و بی روحی آن کم کرد و حتی باعث شد تا بتن اکسپوز گرم تر به نظر برسد.

قیمت نمای پیش ساخته جی اف ار سی gfrc

جی اف ار سی ذاتا متریالی است که به صورت سفارشی تولید و عرضه می شود. یعنی طراح و کارفرما در هر پروژه متناسب با نیاز خود پنل های مورد نطر با ابعاد و طرح های خاص خود را سفارش می دهند. به همین دلیل بایستی سفارش تولید توسط تیم فنی گروه تولید کننده بررسی شود و سپس قیمت نهایی اعلام شود.

البته شرکت های تولیدکننده پنل های پیش ساخته جی اف ار سی قالب های مختلف با طرح ها و ابعاد مختلفی را نیز به صورت آماده دارند که قیمت این پنل ها مشخص است و کارفرمایان می توانند از همین پنل ها که قیمت مناسب تری دارند برای پروژه های خود استفاده کنند.برای مطالعه دقیق تر درباره ی نمای جی اف ار سی پیشنهاد میکنیم مقاله ی قیمت نمای GFRC را مطالعه کنید.

قیمت نمای پیش ساخته بتن اکسپوز

تایل های پیش ساخته بتن اکسپوز نیز مانند gfrc به صورت سفارشی تولید می شوند. قالب های معمول بتن اکسپوز ابعاد 50*50 ، 50*100 ، 50*90 ، 120*60 ، 30*90 ، 60*60 ، 40*80 هستند و در بیشتر پروژه ها از همین ابعاد استفاده می شود. در هر صورت امکان تولید تایل ها با هر ابعادی وجود دارد.برای مشاهده قیمت روز پنل های بتن اکسپوز پیشنهاد میکنیم مقاله ی قیمت بتن اکسپوز را مطالعه کنید

نکات قابل توجه در آماده سازی بتن اکسپوز

• قالب ها به صورت استاندارد درزبندی گردند.
• قالب ها با استفاده از بولت و رامکا مهار شوند.
• از فوق روان کننده یا افزودنی های متراکم کننده استفاده شود.
• در قالب گیری بتن از قالب های سالم و نو استفاده شود.
• نهایت دقت دربالانس بودن قالب ها به کار برده شود.
• مناسب ترین روغن قالب به کار برده شود.
• برای خارج شدن حباب های هوا از بتن خصوصاً در کنار قالب ها فرایند ویبره انجام شود.

موارد استفاده از بتن اکسپوز

بتن اکسپوز در موارد زیر بیشترین کاربرد را دارد.

•    فضاهای جمعی
•   مکان های رفت و آمد
•    کف
•    زیر ساخت
•    محوطه سازی
•   مکان های تفریحی در فضای باز
•    پارک ها و باغ ها
•    راه ها و پیاده روها
•    در پیرامون  استخر
•    پوشش های جاده ای و حمل و نقل
•    دیوارهای داخلی و بیرونی

نمای پیش ساخته بتنی
نمای بتن اکسپوز ایناب – سنگان

جمع بندی

متاسفانه عدم ریسک پذیری و نداشتن شناخت کافی از نمای پیش ساخته جی اف ار سی (GFRC) و بتن اکسپوز باعث شده تا شهر های امروز کشورمان به شکل تکه ای گمشده از روم باستان آراسته شوند. اما هر مهندس یا  و سازنده ای که حتی شناخت کمی هم از جی اف ار سی (GFRC) و بتن اکسپوز داشته باشد میداند که استفاده از این متریال ها هم صرفه جویی مالی و زمانی را به دنبال دارد و هم میتواند با استفاده از جی اف ار سی (GFRC) و بتن اکسپوز یک حس تازه به پروژه های خود وارد کند تا پروژه های وی منحصر به فرد تر جلوه کند.

نمای پیش ساخته - رستوران عنبران مشهد
رستوران خاطره عنبران

ویژگی های بتن اکسپوز

•    سطح  آن براق و نیمه صیقلی  می باشد.
•    می توان به صورت خشتی، حصیری و ساده آرایش داد.
•    در سه رنگ کمرنگ، میانه و پررنگ  وجود دارد.

نمای ساختمان مناسب
بتن اکسپوز درجا

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان با شماره 05191007707 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *