راهکارهای کاهش هزینه های ساخت و ساز | راهکار عملی

کاهش هزینه های ساخت و ساز

اگرچه خواندن این مقاله شاید 10 دقیقه از وقت ارزشمند شما را بگیرد اما مطمئن هستیم با مطالعه و اجرایی کردن بخشی از این مطالب می‌توانید ده ها میلیون شاید صدها میلیون سود کنید.اگر شما نیز مانند بسیاری دیگر از فعالین حوزه ساختمان سازی در جستجوی راهکارهایی برای کاهش هزینه های ساخت و ساز هستید و نتوانستید به پاسخ‌هایی عملی و ملموس برسید، باید گفت که هدف این مقاله دقیقاً کمک به شماست. ما در تلاشیم تا بهترین راهکارهای کاهش هزینه های ساخت و ساز را به شکلی عملی و ملموس برای شما خوانندگان این مقاله شرح داده و به سهم خود در بهبود عملکرد کاری شما مشارکت کنیم. با ما همراه باشید تا گام‌ به‌ گام به سمت تشریح و توضیح این راهکارها گام برداریم.

هدف این مقاله چیست؟

ما در این مقاله در تلاشیم تا بهترین و درعین‌حال ملموس‌ترین راهکارهای کاهش هزینه های ساخت و ساز را برای شما شرح دهیم. ممکن است با مقالات زیادی از این‌ دست روبرو شده باشید اما موضوع این است که راهکارهای کاهش هزینه‌های ساخت و ساز پیشنهادشده در این مقاله یک نقطه تمایز مهم با سایرین دارد؛ قابلیت اجرایی. تمام راهکارهای موجود در اینجا عملی بوده و بدون کوچک‌ترین نارسایی شمارا به هدف مدنظر خود، یعنی کاهش هزینه‌های می‌رسانند.

کاهش هزینه ساخت و ساز - کاهش هزینه ساختمان سازی
کاهش هزینه های ساختمانی

چرا باید از راهکارهای کاهش هزینه های ساخت و ساز اطلاع داشت؟

شاید پاسخ به این پرسش برای بسیاری افراد بدیهی به نظر برسد اما این مسئله پیچیدگی‌های خاص خود دارد.  اکثریت فعالین این حوزه ممکن است درک مناسبی از راهکارهای کاهش هزینه های ساخت و ساز نداشته باشند و هدف درست آن‌ها را درک نکنند.  برخلاف برداشت ظاهری که وجود دارد، هدف راهکارهای کاهش هزینه های کسب‌وکار، تنها کاهش هزینه‌ها نیست بلکه هدف اصلی در اینجا حفظ سطح بالای کیفیت ساخت و ساز در عین کاهش هزینه‌هاست.

تعداد زیادی از افراد شاغل در حوزه ساخت و ساز ممکن است بتوانند هزینه‌ها را به‌سادگی کاهش دهند اما چالش اصلی بر سر حفظ کیفیت در کنار کاهش هزینه‌هاست. پس در خاطر داشته باشید که آشنایی با این راهکارهای کاهش هزینه‌های ساخت و ساز به شما کمک می‌کند تا کیفیت فرآیندها را در بالاترین سطح حفظ کنید و به‌علاوه هزینه‌ها را نیز کاهش دهید.

در این بازار پرالتهاب مصالح ساختمانی، اطلاع از راهکارهای کاهش هزینه ساخت و ساز بسیار حیاتی است. ساخت ساختمان و فروش آن در بازار، اکنون به یک فرآیند تمام رقابتی تبدیل شده و اگر خود را به جدیدترین راهکارهای آن مسلح نکنید، قطعاً در بلندمدت یا کوتاه‌مدت دچار بحران‌های مالی و شکست خواهید شد.

جی اف ار سی نما - بتن جی اف ار سی
کاهش هزینه های ساخت

با یک چشم‌انداز بلندمدت برای کاهش هزینه های ساخت و ساز وارد پروژه شوید

بسیار مهم است که حتی پیش از آغاز پروژه، کاهش هزینه های ساخت و ساز را در نظر داشته باشد. ممکن است بپرسید چطور قبل از آغاز ساخت و ساز؟ پاسخ روشن است؛ از همان مرحله انتخاب پلان و نقشه! بسیار مهم است که در همان طرح ابتدایی خود، تمام جوانب کار را در نظر گرفته و سپس برنامه‌ریزی کنید. دقت داشته باشد که اعمال کاهش هزینه های ساخت و ساز در پروژه‌ای که پرتی و اتلاف به شکل نهادینه‌ای در بطن پروژه جاری است بسیار سخت‌تر خواهد بود. پس از همان ابتدا در حین رسم طرح مشخص خود، اساس چیدمان و ساختارها را بر کاهش هزینه‌ها بگذارید.

نما کامپوزیت ساختمان - نما رومی
مدیریت هزینه ها

از مشاور فنی خبره یا کارشناس کار بلد کمک بگیرید و سعی کنید مصالح لازم برای ساخت هر بخش از پلان را شناسایی کنید. گاهی ممکن است یک طرح در مرحله طراحی بسیار زیبا و مناسب به نظر برسد اما پس از ورود به پروژه متوجه شوید که اجرای آن بشدت هزینه‌زا هست. پس شرط اول کاهش هزینه های ساخت و ساز، داشتن یک طرح و پلان اقتصادی است. یک طرح اقتصادی باید گام‌به‌گام و دقیق نگاشته شود تا اثربخشی لازم را داشته باشد. تمام‌کارهایی که در هر مرحله لازم است را شناسایی و هزینه آن را نیز سعی کنید با درصد تغییرات مقبولی تعیین کنید. این شما را از سردرگمی و اتلاف وقت حین پروژه دور می‌کند و کمک می‌کند تا با دانستن جز به‌جز مراحل کاهش هزینه‌های ساخت و ساز در تمام مراحل را پیگیری کنید.

کاهش هزینه های ساخت و ساز در مدیریت خریدها

خرید بیشتر از آن که به بودجه شما وابسته باشد به سیاست‌های شما در خرید وابسته است. این اصلاً اغراق‌آمیز نیست اگر به‌درستی، سیاست‌های خرید را درک کنید.  برای کاهش هزینه های ساخت و ساز یک بعد مهم کار، کاهش هزینه تهیه مواد اولیه در پروژه است اما این چگونه ممکن خواهد شد؟ درمجموع سیاست خرید امر پیچیده‌ با جزئیات فراوانی است که اکثر آن‌ها زاییده تجربه و بخشی نیز مربوط به علم شماست.  چند راهکار علمی که در این بخش وجود دارند به شرح زیر هستند.

کاهش هزینه های ساخت و ساز
کاهش هزینه های ساخت و ساز

انتخاب مطمئن‌ترین، متعهدترین و مناسب‌ترین پیمانکارها و تأمین‌کننده

خیلی از ساختمان‌سازها برای هر بخش از کار با شرکت‌ها و اکیپ‌های مخصوصی همکاری می‌کنند و چون با آن‌ها قبلاً کارکرده‌اند خیالشان راحت است و برای پروژه بعدی نیز سراغ همان اکیپ قبلی می‌روند. اما شرکتی که مثلاً در پروژه قبلی پنجره‌های شما را تأمین و نصب‌کرده است شاید امروز به هر دلیلی (شلوغی کارها، خرید مواد اولیه گران‌تر، فاصله زیاد با پروژه، نداشتن نصاب و … ) نتواند با قیمت مناسب پنجره‌های ساختمان جدید شما را تهیه و نصب نماید و اتفاقاً شرکتی باشد که به هر دلیلی ( خلوت بودن پروژه‌ها، خرید مواد اولیه ارزان‌تر، پر بودن انبازها، ایجاد رزومه و …) بتواند پروژه شما را باکیفیتی بهتر و قیمتی مناسب اجرا نماید. خبر خوب این است که وب‌سایت ناب ساخت بستری ایجاد کرده است که شما می‌توانید کاملاً رایگان برای پروژه خود مناقصه برگزار کنید تا با ایجاد رقابت سالم بین بهترین مجریان و پیمانکاران به بهترین و مناسب‌ترین گزینه دست‌یابید.

واسطه‌ها را حذف و سراغ توزیع‌کنندگان مادر بروید

خرید از واسطه‌ها شاید در برخی مواقع راحت‌تر و در دسترس تر باشد اما می‌تواند آفتی برای کاهش هزینه‌های ساخت و ساز باشد پس سعی کنید توزیع‌کنندگان اصلی در هر بخش را شناسایی کنید. این کمک می‌کند تا ضمن تهیه مصالح با قیمت کمتر بتوانید گاهاً حتی مصالح بهتری خریداری کنید.

برآورد دقیق مصالح موردنیاز

اگر مصالح یا محصولاتی را کمتر از نیاز تهیه کنید، مجبور می‌شود برای تهیه مقدار کسری وقت و هزینه‌های زیادی صرف کنید. همچنین اگر مصالح بیش از نیاز نیز خریداری کند باعث می‌شود مقداری از مصالح پرت یا دور ریز شود. پس بهتر است قبل از سفارش از متخصص پروژه بخواهید به‌صورت دقیق مصالح موردنیاز را برآورد نماید تا هزینه‌های شما در خرید مصالح کاهش یابد.

کاهش هزینه های ساخت و ساز
کاهش هزینه های ساخت و ساز

به هر قیمتی ارزان نخرید

حتماً ضرب‌المثل معروف انگلیسی را شنیده‌اید که می‌گوید ” من آن‌قدر پولدار نیستم که جنس ارزان بخرم.” در نگاه کوتاه‌مدت خرید مصالح ارزان ممکن است یک‌راه عالی برای کاهش هزینه قلمداد شود اما در بلندمدت استفاده از مصالح نامرغوب ممکن است باعث صدمه به پروژه شما و ایجاد هزینه‌های جانبی بیشتری شود. حتی خیلی از ساختمان‌سازها به دلیل استفاده از چند محصول بی‌کیفیت اعتبار خود را در بازار از دست داده و به ورشکستی رسیدن؛ اما باید این موضوع را هم در نظر داشته باشید که هر محصول ارزانی بی‌کیفیت نیست.

بخش مهمی از سرمایه خود را به سمت خرید مصالح هدایت کنید

بازار مصالح ساختمانی هم مانند بسیاری از بازارهای دیگر، التهاب و نوسانات زیادی دارد. بسیاری پروژه‌ها به خاطر همین نوسانات دچار شکست می‌شوند و از ادامه کار باز می‌مانند. بخش مهمی از سرمایه خود را به سمت خرید مصالح از همان مراحل ابتدایی هدایت کنید. ضمن اینکه باید جانب تعادل در خرید را رعایت کنید، با خرید زودتر مصالح، از بحران افزایش قیمت گریخته و کاهش هزینه‌های ساخت و ساز را میسر کنید.

پیش‌خرید مصالح و محصولات موردنیاز

معمولاً ساختمان‌سازها پول‌هایی بیکار در بانک دارند که سود اندکی دریافت می‌کنند اما در خیلی از مواقع افزایش قیمت محصولات بسیار شدید است. محصولاتی که باید در آینده خریداری شود بهتر است از شرکت‌های معتبر پیش‌خرید کنید و بخشی از مبلغ را ابتدای قرارداد پرداخت کنید و بخشی را هنگام تحویل محصول که با این کار شما با بند کردن اندکی از سرمایه از افزایش قیمت آن محصول جلوگیری کرده‌اید.

کاهش هزینه های ساخت و ساز
کاهش هزینه های ساخت و ساز

خرید نقدی مصالح و محصولات موردنیاز

بعضی از ساختمان‌سازها علی رقم این که پول نقدی دارند اما در تلاش هستند که مصالح چکی خریداری کنند و این را یک موفقیت برای خود می دانند اما غافل از آن هستند که عده‌ای از تأمین‌کنندگان و بازرگانان محصولات ساختمانی وقتی کالا را به‌صورت چکی می‌فروشند همه هزینه‌های سود بانکی و ریسک پاس نشدن چک را به قیمت محصول اضافه می‌کنند. درنتیجه اگر نقدی خریداری کنید حتماً می‌توانید تخفیف بیشتری دریافت کنید و هزینه‌های ساخت و ساز را کاهش دهید.

با نوسانات بازار مصالح آشنا شوید

سیاست‌های خرید، طیف وسیعی از تجارب را در برمی‌گیرند. مثلاً ممکن است قیمت برخی مصالح بسته به تغییر فصول سال متفاوت باشد. پس سعی کنید بهترین زمان برای خرید هر بخش از مصالح را شناسایی کنید.  این به کاهش هزینه‌های ساخت و ساز کمک شایانی می‌کند.

بررسی قیمت تمام شده مصالح مختلف

یکی از اشتباهات رایح ساختمان سازان در خرید برخی مصالح این است که قیمت را بر اساس مقدار واحد سنجش می‌کنند اما وقتی تمام شده کار را حساب می‌کنند متوجه اشتباه می شوند. مثلاً برای اجرای نمای ساختمان اگر قیمت هر مترمربع نمای سنگ کلاسیک (رومی) و کامپوزیت و نمای gfrc را باهم مقایسه کنیم، در نگاه اول نمای gfrc که یکی از بهترین و جدیدترین نماهای ساختمان است گران‌تر از سایر نماها هست؛ اما واقعیت این است که در نمای کامپوزیت و نمای سنگ رومی به خاطر باکس‌ها و برجستگی‌ها و بیرون رفتگی‌ها حدود 30 الی 50 درصد متراژ بیشتر خواهد شد که در نمای gfrc این اضافه متراژ وجود ندارد.

کاهش هزینه های ساخت و ساز با محصولات فناور

اکثر فعالان این حوزه تجربه کاری و دستاوردهای تجربی را بر دانش نوین برتر دانسته و این یک اشتباه مهلک است. به همان میزان که تجربه اهمیت دارد، دانش نیز مهم و کارساز است. فراموش نکنید که دانش به ما امکان اعتماد به فنّاوری‌های جدید را می‌دهد؛  فنّاوری‌هایی که در کنار تسهیل امور ساخت و ساز، می‌توانند برای کاهش هزینه های ساخت و ساز نیز گره‌گشا باشند. با ورود محصولات پیش‌ساخته و نوین به بازار مصالح ساختمانی، می‌توان سرعت امور را با به‌کارگیری این محصولات بشدت بالا برد. ممکن است تجربه دیدگاه مناسبی در مورد به‌کارگیری چنین مصالحی نداشته باشد پس از دانش دقیق افراد کارشناس کمک بگیرید تا تشخیص دهید که در پروژه شما، این روش باعث کاهش هزینه ساخت و ساز می‌شود یا خیر.

کاهش هزینه ساخت و ساز - کم ترین هزینه ساخت ساختمان
مدیریت هزینه

فنّاوری های جدید در ساخت و ساز منحصر به صرف مصالح پیش‌ساخته نیست. گاهی در نحوه انجام کار نیز نوآوری هایی وجود دارد که باید از آن‌ها برای کاهش هزینه های ساخت و ساز کمک بگیرید. فراموش نکنید که هدف اصلی فنّاوری در هر حیطه راحت کردن انجام کار است. مثلاً سنگ های صنعتی ایناب با داشتن تمام مزایای سنگ های طبیعی بسیار مقاوم‌تر زیباتر و ارزان‌تر هست.

مصالح ترکیبی کلید کاهش هزینه های ساخت و ساز

 برخی از مصالح و متریال های ساختمان گران و به ساختمان ارزش و اعتبار می‌بخشند و برخی مصالح نیز ارزان هستند اما دوام و کیفیت بالایی دارند. سعی کنید با مشورت طراحان و متخصصان از مصالح ترکیبی استفاده کنید تا هم ارزش و اعتبار را حفظ کرده و هم در هزینه‌های ساخت و ساز بدون کاهش کیفیت صرفه‌جویی کنید.

مثلاً نمای gfrc یکی از نماهای بسیار لاکچری و ارزشمند است که فقط ساختمان‌های فوق لوکس از آن استفاده می‌کنند و البته قیمت آن نیز بالاست و شاید برای پروژه‌های معمولی استفاده از آن توجیه نداشته باشد. اما شما می‌توانید از طراح نمای ساختمان بخواهید تا حدود 10 الی 30 درصد از نمای ساختمان شما را از نمای gfrc استفاده کنند و در عوض سایر بخش‌های نما را از متریالی ارزان‌تر مانند سنگ یا آجر یا سنگ صنعتی استفاده کنند. با این روش شما بدون افزایش هزینه نمایی لاکچری، به‌روز و ارزشمندی دارید.

نمای جی اف ار سی | پنل جی اف ار سی | gfrc | grc
gfrc – grc

از یک مهندس صنایع کمک بگیرید

ممکن است به خاطر استفاده از مهندس صنایع در این راهکار دچار تعجب و تردید شده باشید اما اشتباه نکنید، دقیقاً یک مهندس صنایع می‌تواند ناجی شما در کاهش هزینه های ساخت و ساز باشد.  فراموش نکنید که ساخت و ساز نیز همانند هر پروژه دیگری، شامل دو حوزه فنی و انسانی است.  تعیین هزینه‌ها و ابعاد کلی پروژه ساخت و ساز یک تابع چند متغیره و چند مجهولی است که پاسخ دادن به آن کار ساده‌ای نیست و به تخصص بالایی نیاز دارد. یک مهندس صنایع می‌تواند با تکیه‌بر دانش خود بهترین راهکارهای پیش رو در ساخت و ساز را به شما پیشنهاد کند.

او پس از جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات می‌تواند تخمین تمام جوانب را کلید بزند. مثلاً ممکن است حس کنید با افزایش تعداد کارگران ماهر و کاهش طول انجام پروژه کاهش هزینه های ساخت و ساز ممکن باشد اما تصمیم‌گیری در این مورد به این سادگی نیست. یک مهندس صنایع می‌تواند با قطعیت به شما بگوید که آیا به جان خریدن هزینه کارگران بیشتر واقعاً باعث کاهش هزینه های ساخت و ساز می‌شود یا خیر. حتی اگر پاسخ مثبت باشد باید این کار را چگونه انجام دهید.

جی اف ار سی gfrc
جی اف ار سی gfrc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *