نمای ترمووود | نمای ساختمان ترمووود | نمای چوب

نمای ترمووود | نمای ساختمان ترمووود | نمای چوب

نمای ترمووود

با پیشرفت تکنولوژی، احساس و نیاز مدرن زندگی کردن بیشتر می شود. مدرنیته روز به روز تأثیر بیشتری بر زندگی مردم می گذارد. همواره در سراسر دنیا استفاده از متریال ها و المان های مدرن در ساختمان ها دیده می شود که روز به روز رو به افزایش است. معماران و طراحان در تلاش اند برای پاسخ به نیازهای مردم، ساختمان هایی با مصالح جدید و مدرن طراحی کنند.

معماران، نمای داخلی و دکوراسیون داخلی و همچنین نمای خارجی ساختمان را باید به گونه ای طراحی کنند که نیازهای مردم را برطرف سازد. در عین حال در طراحی از متریال ها و المان های مدرن استفاده شده باشد.

نمای ترموود

نمای ترموود

نمای ترمووود ( چوب)  در ساختمان های مدرن

در سال های اخیر استفاده از چوب در ساختمان افزایش پیدا کرده است. چوب امروزه به عنوان المانی برای طراحی نما و دکوراسیون داخلی و همچنین برای نمای خارجی ساختمان (نمای ترمووود) مورد استفاده قرار می گیرد. این استفاده زیاد از چوب به دلایل مختلفی مثل زیبایی، انعطاف پذیری در طراحی و اجرا، طبیعی بودن و ماندگاری می باشد.

به دلیل اینکه چوب مقاومت کافی در برابر شرایط محیطی را ندارد، به همین دلیل بایستی از چوبی که با روش های مختلف فرآوری شده و در مقابل شرایط مقاوم سازی شده است (ترمووود)، استفاده شود.

نمای ترموود | termowood

نمای ترموود | termowood

ترمو (ترمووود)

ترمووود از جدیدترین روش های مقاوم کردن چوب است. با این روش می توان با خیال راحت چوب را در فضای باز استفاده کرد.

از ویژگی های چوب هایی که با روش ترمو عمل آوری شده اند می توان ماندگاری بالا در انواع شرایط آب و هوایی، ثابت بودن ابعاد چوب (باد نمی کند)، خالص بودن چوب، سبکی و طبیعی بودن چوب را نام برد.

فرآیند ترمووود

فرآیند ترمووود در سه مرحله انجام می شود:

بالابردن دما و خشک کردن چوب در نمای بالا
در این مرحله دمای چوب را به یک باره تا حدود 100 درجه افزایش می دهند. این عمل با استفاده از گرما و بخار آب انجام می شود. سپس به طور یکنواخت و به تدریج دما را تا 130 درجه افزایش می دهند. در این مرحله برای جلوگیری از ترک برداشتن چوب از بخار آب استفاده می شود. در این مرحله رطوبت موجود در چوب تقریبا به صفر می رسد.
حرارت دهی
در این مرحله پس از خشک کردن چوب از رطوبت در مرحله اول، حرارت چوب را تا حدود180 تا 215 درجه افزایش می دهند. پس از اینکه چوب به دمای مورد نظر رسید، با توجه به نوع چوب و کارایی که از چوب مورد انتظار است به مدت 2 تا 3 ساعت دمای چوب را در همین درجه نگه می دارند. در این مرحه از بخار آب برای جلوگیری از آتش گرفتن چوب استفاده می شود.
رطوبت دهی و خشک کردن
در این مرحله که آخرین مرحله از فرآیند است، با اسپری کردن آب بر روی چوب دمای آن را کاهش می دهند. بعد از پایین آمدن دمای چوب و رسیدن به دمای حدود 80 درجه، رطوبت دهی مجدد به چوب برای رسیدن به رطوبت مورد نیاز انجام می شود. در نهایت ترموود با رطوبت 4 تا 6 درصد حاصل می شود.
نمای ترموود | termowood

نمای ترموود | termowood

ویژگی های نمای ترمووود (ترمو چوب)

مقاومت بالا در برابر پوسیدگی و حمله حشرات

بعد از فرآیند ترمووود، همه ی مواد و عواملی که باعث می شود که حشرات به چوب حمله ور شوند و یا چوب دچار پوسیدگی شود از بین می رود. به این دلیل است که ترمووود کاملا در برابر پوسیدگی و حمله جانوران موذی مقاوم می شود.

ماندگاری و دوام بالا (بادنکردن)

عملیات ترمووود باعث می شود که رطوبت چوب پایین آمده (حدود 4 تا 6 درصد) و چوب به تعادل رطوبتی برسد. تعادل رطوبتی باعث می شود که چوب با محیط اطراف تبادل رطوبتی نداشته باشد. وقتی چوب با محیط اطراف تبادل رطوبتی نداشته باشد باعث ثبات ابعاد و عدم ترک خوردگی چوب می شود.

خالص بودن و یکنواختی

همانطور که اشاه شد بعد از عمل آوری چوب، همه باکتری ها و مواد مضر موجود در چوب از بین می رود و این باعث می شود که چوب به خلوص و یکنواختی قابل توجهی برسد.

قابل شستشو بودن

عملیات ترمووود باعث عایق شدن چوب نیز می شود. به صورتی که آب هیچ گونه جذب رطوبتی ندارد. با توجه به این ویژگی، ترمووود را می توان شستشو داد.

نصب آسان و سریع

نمای ترمووود به راحتی قابل نصب است و همچنین سرعت نصب و اجرای بالایی نیز دارد. ترمووود قابلیت جابجایی نیز دارد یعنی چوب های نصب شده را می توان باز کرد ود ر قسمتهای دیگر نیز استفاده کرد.

حس بودن در طبیعت

معمولا همه ی افراد زندگی در طبیعت را دوست دارند و بودن در طبیعت لذت می برند و انرژی می گیرند. شاید به همین دلیل باشد که برخی از افراد دوست دارند در کلبه های چوبی زندگی کنند. با توجه به ساختمان های جدید که همه از بتن و فلز ساخته شده اند، دیگر حس طبیعت و بودن در طبیعت وجود ندارد و همه مردم در ساختمان های خشک و بی روح زندگی می کنند. نمای ترمووود می تواند اندکی از سرد و خشک بودن ساختمان ها بکاهد و حس شادابی و نشاط را به ساختمان ها بدهد. زیرا ترمووود هم در نمای داخلی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و هم در نمای خارجی ساختمان کاربرد دارد.

انواع ترمووود

نرم چوب

نرم چوب، چوبهای درختان سوزنی برگ مانند کاج و صنوبر هستند. درختان سوزنی برگ معمولا در فصل پاییز برگ ریزان ندارند و به آنها درختان همیشه سبز می گویند. چوب سوزنی برگان وزن مخصوص پایین تری نسبت به پهن برگان دارد. درختان کاج فنلاند از بهترین کاج های موجود در جهان هستند که از آنها در ساخت ترمووود استفاده می شود.

سخت چوب

سخت چوب، چوبهای درختان پهن برگ هستند. درختان پهن برگ معمولا برگ ریزان دارند و به آنها درختان خزان کننده می گویند. چوب پهن برگان وزن مخصوص بیشتری نسبت به سوزنی برگان دارد. این درختان بافت بسیار زیبایی به دلیل نداشتن گره های داخلی، دارند.

معرفی نمای جی اف ار سی (gfrc)، جدیدترین محصول نمای ساختمان

نمای جی اف ار سی ( gfrc | grc)  یکی از جدیدترین نماهای ساختمان می باشد که عده کمی با آن آشنایی دارند.
ازآنجایی‌که بتن یک ماده ترد و شکننده هست برای تقویت شکنندگی آن تلاش‌های بسیاری شده است. در طی تحقیقات اثر الیاف بر مقاومت خمش بتن بسیار موفقیت‌آمیز بوده و اثر شگفت‌انگیزی داشته است.
با استفاده از الیاف شیشه در بتن، محصولی مقاوم به نام بتن تقویت‌شده با الیاف شیشه (Glass Fiber Reinforced Concrete)، که مخفف آن می‌شود GRC  یا GFRC  ایجاد می‌شود. نمای جی اف ار سی یک نوع کامپوزیت هست، که با داشتن تمام مزیت‌های بتن معمولی مقاومت کششی و خمشی بسیار بالایی دارد که… ادامه مطلب

نمای جی اف ار سی

نمای جی اف ار سی

نمای جی اف ار سی

نمای جی اف ار سی

برای آشنایی با انوع  نمای ساختمان کلیک کنید…

 

برای اطلاع از قیمت انواع نمای ساختمان کلیک کنید…

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.
یا بار ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

 

 

محمد اسلام دوست

محمد اسلام دوست هستم.کارشناس عمران. مدیر تولید محتوای وب سایت ایناب. تلاش می کنم محتوایی ارزشمند و مفید برای بازدیدکنندگان وب سایت ایناب تهیه و تولید کنم.از شما تقاضا دارم برای بهبود محتوا نظراتتان را پایین هر مطلب برام ارسال کنید.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط