نمای ساختمان | عکس ساختمان | طرح نمای ساختمان

نمای ساختمان | عکس ساختمان | طرح نمای ساختمان

وقتی اسم یک ساختمان را می‌شنویم اولین چیزی که در ذهن ما نقش می‌بندد، نمای آن ساختمان است یا اگر اسم اداره یا سازمانی یا مجتمعی را بشنویم، ابتدا نمای ساختمان آن را در ذهنمان تصور می‌کنیم. به همین دلیل نمای ساختمان یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک ساختمان است که به ساختمان و ساکنان آن اعتبار می‌بخشد و در زیبایی شهر نقش زیادی دارد.

نمای ساختمان

نمای ساختمان

معنا و مفهوم نما

واژه‌نما در لغت‌نامه دهخدا به معنی صورت ظاهری هر چیز و آنچه در معرض دید و برابر چشم است، معنی شده است.
با توجه به این تعریف نمای ساختمان قسمتی از ساختمان است که در برابر دید عموم است و از بیرون قابل‌مشاهده هست. به‌طورکلی منظره خارجی ساختمان را نمای ساختمان می‌گویند.

تاریخچه نما

به‌طورکلی از وقتی‌که برای افراد مسائلی مثل آسایش، ایمنی، آرامش، زیبایی ظاهری بنا و مهم‌تر از همه صرفه‌جویی در مصرف انرژی، در ساختمان‌ها و سازه‌ها موردتوجه قرار گرفت و انسان‌ها این مسائل را قبل از ساختن بنا و در زمان طراحی آن در اولویت قراردادند، بحث نمای ساختمان بسیار بیشتر از قبل موردتوجه و اهمیت قرار گرفت.

نماسازی در ایران

در بحث نمای ساختمان ایرانیان سابقه‌ی بسیار طولانی دارند و در طول تاریخ از روش‌ها و مصالحی گوناگون همچون گچ و آهک برای ایجاد نماهایی زیبا و منحصربه‌فرد استفاده می‌کرده‌اند. حاصل هنر و خلاقیت معماری ایرانی را می‌توانیم در بناهای تاریخی و کهن در سراسر کشورمان مشاهده کنیم؛ بناهایی مثل مساجد، عمارت های زیبا، مقبره‌ها و بسیاری از مکان‌ها تاریخی و باستانی دیگر.

نمای ساختمان قدیم

نمای ساختمان قدیم

نماسازی در شهرها

نمای ساختمان قاعدتاً خالق و ایجادکننده نمای شهراست و به همین دلیل است که در شهرسازی نمای هر ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است و نقش مهمی در شکل‌دهی مجموعه‌ی شهر دارد. طبق آمارگرفته شده در هرسال چیزی حدود 50 میلیون نفر به جمعیت شهری کشورهای درحال‌توسعه اضافه می‌شود و با توجه به رو به افزایش بودن جمعیت شهرنشینی بحث مسکن و در پی آن بحث شهرسازی و زیبایی شهر اهمیت بسیار بیشتری از قبل پیدا می‌کند.
در این میان افرادی که در کار ساخت‌وساز مسکن هستند، دوست دارند هر چه سریع‌تر مسکن خود را به فروش برسانند و سرمایه خودشان را بازگردانند؛ اینجاست که نمای ساختمان اهمیت ویژه‌ای پیدا می‌کند.

نمای ساختمان اولین ویژگی از ساختمان است که در دید عموم است و قبل از وارد شدن به ساختمان، این نمای ساختمان است که گویای بسیاری از ویژگی‌های آن ساختمان است. در بحث فروش، نمای ساختمان به‌تنهایی می‌تواند تأثیر زیادی درفروش ساختمان بگذارد.

 

نمای ساختمان شهری

نمای ساختمان شهری

هدف از نماسازی و نمای ساختمان

اهمیت نماسازی در ساختمان روزبه‌روز در حال افزایش است و درپی آن توقعات از نمای ساختمان نیز بالاتر می‌رود، به‌گونه‌ای که نماسازی فقط در جهت زیباسازی انجام نمی‌شود بلکه با نماسازی به دنبال هدف‌های بیشتری هستیم. مهم‌ترین هدف‌های نماسازی عبارتنداز:

1.      زیبایی منظره بیرونی و جلوه ظاهری ساختمان

حتی انسان‌های اولیه برای زیبایی محل سکونت خود تلاش می‌کردند چون انسان‌ها زیبایی را دوست دارند. با پیشرفت بشر اهمیت زیبایی محل سکونت و ساختمان همواره بیشتر از قبل است.

2.      صرفه‌جویی در مصرف انرژی

اهمیت صرفه‌جویی مصرف انرژی در دنیا بر هیچ‌کس پوشیده نیست. نمای ساختمان پوسته‌ای است که می‌تواند کمک زیادی به کاهش هدر رفت انرژی در ساختمان نماید.

نمای ساختمان ترکیبی

نمای ساختمان ترکیبی

3.      افزایش پایداری و دوام ساختمان

اگر نمای ساختمان درست و اصولی اجرا گردد، عمر و دوام ساختمان در برابر زلزله، شرایط سخت جوی و سایر مسائل افزایش خواهد یافت. اگر نمای ساختمان‌های مسکن مهر سرپل ذهاب به‌صورت اصولی و با فناوری روز اجرای می‌شد، هیچ اتفاقی برای این ساختمان‌ها رخ نمی‌داد.

4.      اعتباربخشی به ساختمان

قبل از ورود به یک ساختمان ابتدا نمای آن را می‌بینیم و خیلی از افراد از نمای ساختمان قضاوت‌هایی در مورد ساکنین و هزینه داخل آن انجام می‌دهند. درنتیجه نمای یک ساختمان می‌تواند برای ساختمان و ساکنان آن ارزش و اعتبار ایجاد کند.

اصول طراحی نمای ساختمان

همان‌طور که اشاره شد نمای ساختمان اولین قسمتی از هر ساختمان است که موردتوجه قرار دارد و همه‌ی افراد ساختمان را از روی نمای آن قضاوت می‌کنند و همچنین با توجه به اهداف نماسازی بایستی طراحی نما به‌گونه‌ای انجام شود که نمای ساختمان بتواند اهداف مورد انتظار را برآورده کند و کارایی لازم را داشته باشد طراحی نمای ساختمان فقط تحت تأثیر خلاقیت معمار و مالک نیست بلکه به عوامل دیگری نیز بستگی دارد که عبارتنداز:

نمای ساختمانgfrc

نمای ساختمانgfrc

1.   مقاوم و پایدار بودن مصالح

مصالحی که در نمای ساختمان استفاده می‌شوند باید از مقاومت و پایداری کافی برخوردار باشند زیرا همواره در معرض شرایط جوی، عوامل خارجی مثل یخبندان، نور خورشید، باد و باران و… قرار دارند.

2.  نورپردازی در شب

بحث نورپردازی نمای ساختمان بر روی زیبایی ساختمان در شب تمرکز دارد و همه نماهای نوین ساختمان سعی کرده‌اند که آیتم نورپردازی را داشته باشند.

طراحی نما

عاطفه قاجاری طراح نما

3.      اقلیم منطقه

اقلیم منطقه در انتخاب مصالح مورداستفاده در نما نقش اساسی دارد و باید موردتوجه قرار گیرد.

4.  هزینه و بودجه کارفرما

قاعدتاً یکی از مهم‌ترین عوامل دخیل در طراحی نما که برای کارفرمایان اهمیت زیادی دارد مقدار بودجه‌ای است که قصد دارند برای اجرای نما مورداستفاده قرار دهند.

5.  کاربری ساختمان

قطعاً نمای ساختمان باید متناسب یا نوع کاربری آن طراحی و اجرا گردد تا مخاطب با دیدن نمای آن بتواند با آن ساختمان ارتباط برقرار نماید.

6.  مصالح بومی

استفاده از مصالح بومی هر کشور باعث می‌شود هزینه‌های نمای ساختمان کاهش و محبوبیت نمای ساختمان بین مردم آن منطقه با کشور بیشتر شود.

انواع نماهای ساختمان

نمای ساختمان سنگ

نمای ساختمان سنگ

انتخاب متریال و مصالح مناسب برای نمای ساختمان به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ زیبایی، مقاومت و استحکام، زمان اجرا، قیمت تمام‌شده، تنوع و نوع طرح، نوع اجرا و عواملی ازاین‌دست که برای پیمانکاران و طراحان مدنظر هست. سازندگان ساختمان با شناخت متریال ها و خصوصیات و ویژگی‌های آن‌ها و با شناسایی مزایا و معایب آن‌ها می‌توانند بهترین متریال را برای ساختمان خود انتخاب کنند.

1.      نمای سنگ طبیعی
استفاده از سنگ در نمای ساختمان سابقه‌ای بسیار طولانی دارد. شاید بهتر باشد بگویم در طول تاریخ از سنگ به‌عنوان نما استفاده می‌شده است. جدا از خصوصیات فوق‌العاده سنگ برای استفاده در نما، این متریال به دلیل اینکه از همان ابتدا در دسترس بوده است، در نمای ساختمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گرفته است. این متریال… ادامه مطلب

2. نمای چوبی
چوب یک متریال بسیار زیبا، دوست‌داشتنی، گرم و متنوع در رنگ و طرح هست. باوجوداینکه چوب در مقابل رطوبت، تابش مستقیم خورشید و تغییرات دما ضعیف است اما با پیشرفت تکنولوژی و پیداکرده راهکاری‌های محافظت از چوب این متریال درحال‌توسعه درزمینهٔ ی نمای ساختمان است. بااین‌وجود… ادامه مطلب

نمای ساختمان چوب

نمای ساختمان چوب

3.  نمای شیشه‌ای
شیشه یکی از متریال هایی است که زیبایی خاصی به‌نما می‌دهد. درصورتی‌که نما ازنظر دید روبرو مشکلی نداشته باشد شیشه یک متریال بسیار مناسب برای بنا می‌تواند باشد. در نمای شیشه‌ای به‌جای ایجاد خروجی‌های متعدد نور کافی به داخل ساختمان وارد می‌شود. این متریال بیشتر برای… ادامه مطلب

نمای ساختمان شیشه

نمای ساختمان شیشه

4. نمای آجری
آجر و نمای آجری قدمت بسیار زیادی در صنعت ساختمان دارد. امروزه نیز آجر به دلیل خصوصیاتی که دارد همچنان در نمای ساختمان مورداستفاده قرارگرفته و قابلیت ترکیب با نماهای مدرن و ایجاد یک نمای بسیار زیبا را دارد. درصورتی‌که… ادامه مطلب

نمای ساختمان آجری

نمای ساختمان آجری

5. نمای کامپوزیت
متریال های نمای کامپوزیت متشکل از دولایه ترکیبی آلومینیوم هسته پلی‌اتیلن است. خصوصیات این متریال باعث شد که موردتوجه طراحان و پیمانکاران قرار بگیرد و در مدت‌زمان اندکی استفاده از آن در نمای ساختمان افزایش یابد. خصوصیاتی مثل تنوع در طرح و رنگ، شکل‌پذیری، سبک بودن و… ادامه مطلب

نمای ساختمان کامپوزیت

نمای ساختمان کامپوزیت

6. نمای استرچ متال
این نما از ترکیب پانل‌هایی از جنس استیل، برنج، آلومینیوم، آهن و مس به وجود می‌آید که در طول پروسه تولید برش داده می‌شود و تحت کشش قرار می‌گیرد. این پانل‌ها از استحکام خوبی برخوردارند و در رنگ و ضخامت‌های مختلف تولید می‌شود. این نما، تنها نمایی است که… ادامه مطلب

7.نمای بایرامیکس
نمای بایرامیکس به‌عنوان یک پوشاننده تزیینی برای داخل و خارج ساختمان مورداستفاده قرار می‌گیرد و بر روی انواع دیوارها با متریال‌های مختلف اجرا می‌شود اما باید سطح زیر چرب، دارای گردوغبار، دوده و… نباشد. بایرامیکس به‌صورت ملاتی است که… ادامه مطلب

8. نمای مونولیت
نمای مونولیت ترکیبی از ذرات مرمر، گرانیت، کوارتز و رنگ‌های طبیعی است که روان کننده‌ها و مواد ضد اشعه UV نیز به این ترکیب اضافه می‌شود. با توجه به اینکه سعی بر سبک‌سازی ساختمان‌ها است نمای مونولیت به دلیل اینکه وزن کمی دارد می‌تواند متریال مناسبی برای … ادامه مطلب

9. نمای فایبر سمنت
فایبر سمنت‌ها درواقع صفحات تقویت‌شده سیمانی هستند. در ساخت این صفحات از الیاف سلولزی، الیاف شیشه و مواد افزودنی دیگر استفاده‌شده است که در دستگاه اتوکلاو سخت می‌شوند. به دلیل داشتن…. ادامه مطلب

10. نمای اسپایدر
این نما ترکیب زیبای فولاد و شیشه است که فولاد به‌عنوان سازه نگهدارنده و شیشه به‌عنوان نما مورداستفاده است. شفافیت و روشنایی از مزیت‌های بسیار مهم این نما است. در این نما چون از فریم استفاده نمی‌شود و به‌هیچ‌وجه دید به بیرون را صلب نمی‌کند. محصول در نماهای ساختمان‌های بلندمرتبه تجاری و اداری استفاده می‌شود. شیشه‌های مورداستفاده… ادامه مطلب

نمای ساختمان شیشه اسپایدر

نمای ساختمان شیشه اسپایدر

11. نمای سنگ اسلبکو ایناب

سنگ اسلبکو از ترکیب سنگ‌دانه‌های طبیعی با مواد پلیمری، مواد نانویی، الیاف فلزی، الیاف گلس (شیشه) و… به وجود می‌آید که این ترکیبات باعث می‌شود مقاومت خیلی بیشتری را در مقابل ضربه و شکست نسبت به سنگ‌های طبیعی را دارا باشد. به‌صورت کلی این سنگ علاوه بر دارا بودن تمام ویژگی‌ها و خصوصیات سنگ‌ها… ادامه مطلب

نمای ساختمان gfrc جی اف ار سی

نمای ساختمان gfrc جی اف ار سی

12. نمای gfrc جی اف ار سی

یکی از جدیدترین متریال های نمای ساختمان که استفاده از آن در دنیا روبه افزایش است و طراحان و معماران می‌توانند هرگونه طرحی را که با سایر متریال آن اجرای آن امکان‌پذیر نیست را با نمای جی اف ار سی اجرا نماید.

شرکت ایناب با بیش از 12 سال تجربه درزمینهٔ طراحی و اجرای نمای ساختمان و توانایی تولید نمای gfrc جی اف ار سی و سنگ‌های صنعتی آمادگی خود را جهت ارائه مشاوره‌های تخصص و رایگان درزمینهٔ نمای ساختمان اعلام می‌دارد.

تماس در ساعات اداری 0514222250-09913377500

یا ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 تا در اولین فرصت با شما تماس گرفته شود.

 

admin

مدیر وب سایت ایناب هستم. تمام تلاشم را می کنم اطلاعات مفیدی در زمینه نمای ساختمان در این وب سایت به اشتراک گذاشته شود.

دیدگاه ها (4)

  1. […] محصول جی اف آر سی و سایر محصولات نوین خود در زمینه صنعت  نمای ساختمان در این نمایشگاه حضور به عمل آورد. با توجه به تلاش هایی […]

  2. […] دارد. امروزه نیز آجر به دلیل خصوصیاتی که دارد همچنان در نمای ساختمان مورد استفاده قرار گرفته و قابلیت ترکیب با نماهای مدرن […]

  3. […] است که هرکس سلیقه و علایق خاص خودش را دارد. به این ترتیب نمای ساختمان مسکونی هم با توجه به خصوصیات و علایق افراد طراحی و اجرا […]

  4. […] و به هیچ وجه دید به بیرون را صلب نمی کند؛ روز به روز در نماهای ساختمان های بلند مرتبه تجاری و اداری استفاده می شود. شیشه های […]

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط