نمای بیرونی ساختمان | طراحی نمای بیرونی ساختمان

نمای بیرونی ساختمان | طراحی نمای بیرونی ساختمان

طراحی تخصصی نمای بیرونی ساختمان

نمای ساختمان تأثیر زیادی در جنبه‌های مختلف دارد؛ نمای ساختمان علاوه بر جلوه ساختمان در زیبایی محل نیز تأثیر دارد. زمانی که تمام ساختمان‌های یک منطقه نمای بیرونی جذابی داشته باشند، افراد تمایل زیادی برای رفتن به آن منطقه دارند و افزایش رفت و آمد به معنای رونق کسب و کارها در آن محل است.

نمای ساختمان در روحیه ساکنین نیز تأثیرگذار است؛ به این فکر کنید که بعد از یک روز سخت کاری به خانه می‌رسید، خانه‌ای که نمای بیرونی ساختمان آن جذاب است و حس خوبی برای شما دارد. در دراز مدت این تفکر مثبت در مورد منزل در ضمیر ناخودآگاه شما حک می‌شود و از رسیدن به خانه خوشحال می‌شود. آیا تا به حال برای شما پیش آمده است که در فضایی دیگر ساختمانی با نمای مشابه با ساختمان مورد علاقه خود ببینید؟ حس خوب آشنایی تنها بخاطر شباهت نماهای ساختمان به وجود می‌آید. تمامی این مثال‌ها نشان می‌دهد که نمای بیرونی ساختمان علاوه بر زیبایی ساختمان، اثرات مثبت روانی برای ساکنین ساختمان نیز به دنبال دارد.

طرح نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان

در این مقاله قصد داریم اطلاعات مفیدی در مورد انواع نمای بیرونی ساختمان و اجرای‌ آن‌ها به شما ارائه دهیم.

(برای دیدن طرح های بیشتر از هر نوع نمای ساختمان به انتهای مقاله مراجعه فرمایید)

نمای جی اف ار سی (GFRC)

بتن جی اف ار سی (GFRC) ترکیبی از بتن به همراه الیاف شیشه است که با استفاده از آن می‌توان طرح‌های جذابی برای نمای بیرونی ساختمان ارائه داد. در واقع در جی اف ار سی (GFRC) به جای فولاد از الیاف شیشه برای افزایش قدرت بتن استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های شیشه نسبت به فولاد، زنگ نزدن آن است.

جی اف ار سی (GFRC) مقاومت بسیار زیادی دارد و می‌توان قطعاتی با ضخامت بین ۱۰ تا ۳۰ میلی‌متر تولید کرد. وزن این نوع بتن نسبت به بتن‌های معمولی کم‌تر است و این موضوع باعث می‌شود برای نمای بیرونی ساختمان مناسب باشد.

از جی اف ار سی (GFRC) در ساخت پانل‌های تزئین سقف و دیوارها، ستون و سر ستون و سایر قطعات تزئینی نمای بیرونی ساختمان استفاده می‌شود. جی اف ار سی (GFRC) مقاومت بسیار بالایی در مقابل تغییرات آب و هوایی دارد؛ تا جایی که در بسیاری از موارد برای سازه‌های دریایی از آن استفاده می‌شود. جی اف ار سی (GFRC) در برابر زلزله نیز مقاوم است. همچنین قابلیت اجرای نمای جی اف ار سی (GFRC) در تمامی سطوح وجود دارد.

نمای کامپوزیت

کامپوزیت جزو محبوب‌ترین متریالی است که برای نمای بیرونی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. کامپوزیت از جنس ورق های آلومینیومی است.

هزینه اجرای نمای کامپوزیت نسبت به سایر نماهای بیرونی ساختمان کم‌تر است و می‌تواند در زمان کوتاهی انجام شود؛ همچنین نمای کامپوزیت با آب و هوای اکثر شهرهای ایران سازگار است. این عوامل باعث شده است که در ایران نیز مانند سایر نقاط جهان، نمای کامپوزیت محبوبیت زیادی داشته باشد.

ورق‌های کامپوزیت نسبت به سایر متریالی که برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می‌شوند، از انعطاف بیشتری برخوردار است. طراحان نمای بیرونی ساختمان می‌توانند رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی برای نمای کامپوزیت در نظر بگیرند.

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

نمای ترموود (چوب)

نمای چوبی یکی از جذاب‌ترین و زیباترین مواردی است که می‌توانید برای نمای بیرونی ساختمان در نظر بگیرید. در فرآیند ترمو که روی چوب انجام می‌شود، هیچ گونه مواد شیمایی استفاده نمی‌شود؛ این نمای بیرونی ساختمان کاملا با طبیعت سازگار است. بیایید کمی بیشتر از فرآیند ترموود صحبت کنیم. در این فرآیند چوب با استفاده از بخار آب و فشار هوا خشک می‌شود؛ مغز چوب چند ساعت با دمای بالا باقی می‌ماند. پس از آن چوب در مقابل حمله حشرات و رشد قارچ‌ها مقاوم می‌‌شود و می‌توان از آن برای اجرای نمای بیرونی ساختمان استفاده کرد.

چوب‌ها انواع مختلفی دارند؛ چوب‌های نرم مانند کاج یا صنوبر برای نمای بیرونی ساختمان مناسب‌تر هستند. چوب‌‌های نرم ترموود شده، بافت زیبایی دارند. وزن آن‌ها نیز نسبت به سایر چوب‌های ترمو شده کم‌تر است. البته چوب‌های سخت برای برخی از نماها کاربرد دارند. بهتر است در مورد نوع چوب مورد استفاده در نمای ترموود با کارشناسان مشورت کنید.

نمای سرامیک خشک

سرامیک خشک یکی دیگر از متریالی است که به کمک آن می‌توان نمای بیرونی جذابی برای ساختمان‌های مختلف ایجاد کرد. سرامیک‌ها خواص فلزی ندارند و به همین دلیل زنگ نمی‌زنند، در برابر تغییرات آب و هوایی مقاوم هستند و آب جذب نمی‌کنند.

سرامیک خشک سرامیکی است پیشرفته که معمولا با استفاده از روش‌های اکسترودی ساخته می‌شود. می‌توان این نوع سرامیک را با استفاده از دستگاه در ورقه‌هایی با ضخامت یک سانتی متر برش داد.

 در نمای بیرونی ساختمانی که با استفاده از سرامیک ساخته شده باشد، هزینه‌های تعمیر نما تا حد زیادی کاهش می‌یابد. همچنین سرامیک می‌تواند در ذخیره انرژی داخل ساختمان موثر باشد.

سرامیک‌های خشک انواع مختلفی دارند؛ برای مثال سرامیک خشک پرسلانی یکی از انواع آن‌هاست که خود به دو نوع مجوف و توپر تقسیم می‌شود. مهندسان باتجربه وحرفه‌ای ما می‌توانند بهترین نوع سرامیک خشک را برای نمای بیرونی ساختمان شما انتخاب کنند.

 

نمای بتن اکسپوز

نمای بیرونی ساختمانی که با استفاده از بتن اکسپوز پوشیده شده است، صاف و صیقلی است. شاید به این فکر کنید که بتن اکسپوز جلوه جذابی ندارد. این نوع نمای بیرونی ساختمان برای فضاهای عمومی و پر تردد بهترین انتخاب است؛ چرا که مقاومت بسیار بالایی در برابر عوامل فرسایشی دارد.

نمای بتن اکسپوز می‌تواند رنگ‌های مختلفی داشته باشد. حتی می‌توانید طرح‌های خاص و جذابی برای این نوع نمای بیرونی سفارش دهید؛ برای مثال بتن‌ اکسپوز می‌تواند سطحی صاف داشته باشد یا به صورت مجوف ارائه شو.د. البته بدون شک سایر ملات‌هایی که برای ساخت نمای بیرونی ساختمان استفاده می‌شوند، نمای بیشتری دارند. بتن اکسپوز برای برخی از فضاهای خاص انتخاب خوبی است.

بتن اکسپوز برای فضاهای صنعتی نیز بهترین نمای بیرونی است. این متریال انرژی درون ساختمان را حفظ می‌کند، طول عمر بالایی دارد و برای تمام فصل‌های سال مناسب است. از دیگر مزایای نمای خارجی بتن اکسپوز این است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توان آن را اجرا کرد.

 

نمای لوور آلومینیومی

استفاده از لوور آلومینیومی در نمای بیرونی ساختمان بیشتر جنبه یک سایبان را دارد. نور خورشید برای بسیاری از متریال‌های نمای بیرونی ساختمان اثر سوء دارد. همچنین در فصل‌های گرم سال با تابش مستقیم خورشید به ساختمان، انرژی بیشتری برای خنک کردن آن مورد نیاز است. استفاده از سایه‌بان‌هایی که دید را محدود می‌کنند نیز چندان جذاب نیست و ممکن است ظاهر زیبای ساختمان را از بین ببرد. بهترین راهکار برای حل این مشکلات استفاده از لوور آلومینیومی است.

لوور آلومینیومی انواع مختلفی دارد که در میان آن‌ها لوور ثابت کم‌هزینه‌تر است. لوورهای متحرک نیز با طراحی خاصی که دارند به وسیله ریموت کنترل حرکت می‌کنند و می‌توان متناسب با زاویه تابش خورشید، زاویه آن‌ها را نیز تغییر داد.

آلومینیوم یکی از فلزهایی است که انعطاف پذیری بالایی دارد. به همین دلیل می‌توان لوورهای آلومینیومی را به گونه‌ای طراحی کرد که بخشی از نمای بیرونی ساختمان شما را تشکیل بدهند و در کنار مزایایی که دارند، باعث زیبایی بیشتر نمای بیرونی ساختمان نیز باشند.

نمای سنگ خشک

سنگ نیز از دیگر متریالی است که برای نمای بیرونی ساختمان استفاده می‌شود. می‌توان سنگ‌ها را با استفاده از ملات (روش تر) در نمای بیرونی ساختمان کار کرد یا از روش بدون ملات (روش خشک) استفاده کرد. اجرای نمای سنگ خشک خود به دو صورت نمایان و غیر نمایان امکان پذیر است.

روش سنگ خشک با استفاده پیچ و مهره و چارچوب‌های فلزی انجام می‌شود. در این روش فضای خالی میان سنگ و دیوار باقی می‌ماند که به عنوان عایق عمل می‌کند. سنگ‌هایی که به روش مکانیکی یا خشک نصب شده‌اند، دیرتر ترک می‌خورند.

سنگ‌هایی که به صورت خشک در نمای بیرونی ساختمان نصب می‌شوند، باید ضخیم‌تر از سایر سنگ‌ها باشند، چرا که برای نصب باید سوراخ شوند. همچنین افراد ماهر و باتجربه باید این کار را انجام دهند، چرا که در صورت ناشیانه عمل کردن، احتمال ترک خوردن و از بین رفتن ورقه‌های سنگ تا حد زیادی وجود دارد.

اجرای نمای سنگ خشک

نمای سنگ خشک

نمای سنگ صنعتی

سنگ‌های صنعتی در عامیانه به عنوان سنگ مصنوعی شناخته می‌شوند. معمولا نمای بیرونی ساختمان‌های لوکسی مانند ویلاها و… با استفاده از این نوع سنگ ساخته می‌شود. سنگ صنعتی حتی در دکوراسیون داخلی منزل نیز کاربرد دارد.

سنگ‌های صنعتی وزن بسیار کم‌تری نسبت به سنگ‌های دیگر دارند و به همین دلیل نصب آن‌ها کار ساده‌تری است. طرح‌ها و رنگ‌هایی که برای سنگ‌های مصنوعی ارائه شده است، بسیار متنوع است و به سادگی به شما کمک می‌کند نمای بیرونی ساختمان مورد نظر خود را منحصر به فرد اجرا کنید.

به یاد داشته باشید که سنگ مصنوعی تماما ساخته دست بشر نیست! این نوع سنگ با استفاده از خرده‌ سنگ‌های طبیعی، سیمان، مواد پلیمری و چسب‌های خاص تولید می‌شود.

بازسازی نمای ساختمان قدیمی

زمانی که دست به بازسازی خانه‌های قدیمی می‌زنید، بازسازی نمای بیرونی آن نیز اهمیت زیادی دارد؛ به خصوص زمانی که قصد فروش ملک خود را داشته باشید.

در بسیاری از مواقع نیازی به طراحی و ساخت نمای بیرونی جدید برای ساختمان نیست و می‌توان با بازسازی نمای قبلی، جلوه جذابی برای نمای بیرونی ساختمان ایجاد کرد. البته به یاد داشته باشید که باید این کار را به گروه‌های حرفه‌ای بسپارید تا نتیجه مطلوب دریافت کنید. در ضمن اگر قصد دارید نمای جدیدی برای ساختمان اجرا کنید، حتما متریال نمای قبلی را از ساختمان جدا کنید.

در بازسازی نمای بیرونی ساختمان کارهای مختلفی می‌توان انجام داد که وابسته به سلیقه شما و هزینه‌ای که برای این کار در نظر گرفته‌اید، دارد.

بازسازی نمای قدیمی

بازسازی نمای قدیمی

طراحی نمای بیرونی ساختمان | طرح نمای جی اف ار سی 

طراحی نمای بیرونی ساختمان | طرح نمای کامپوزیت

طراحی نمای بیرونی ساختمان | طرح نمای بتن اکسپوز

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.
یا بار ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

 


محمد اسلام دوست

محمد اسلام دوست هستم.کارشناس عمران. مدیر تولید محتوای وب سایت ایناب. تلاش می کنم محتوایی ارزشمند و مفید برای بازدیدکنندگان وب سایت ایناب تهیه و تولید کنم.از شما تقاضا دارم برای بهبود محتوا نظراتتان را پایین هر مطلب برام ارسال کنید.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید