لوگوی بارگذاری
همه چیز در مورد نمای کامپوزیت | نمای کامپوزیت| ورق کامپوزیت

همه چیز در مورد نمای کامپوزیت | نمای کامپوزیت| ورق کامپوزیت

نمای آلومینیومی یا به اصطلاح نمای کامپوزیت نمایی است که در پوشش نهایی آن ورق آلومینیوم استفاده شده است.  امروزه خیلی مورد استقبال قرار گرفته و دلیل این استقبال وزن کم این متریال و در نتیجه سهولت در اجرا می باشد.  ولی باید دقت کرد که از متریال با کیفیت و افراد خبره در اجرا استفاده کرد. علاوه بر این که آن نما از زیبایی خاصی برخوردار نمی شود، زیبایی ساختمان های اطراف و در نتیجه زیبایی شهر را تحت تاثیر قرار می دهد.

نمای مجتمع تجاری

نمای مجتمع تجاری

 

رقابت نمای کامپوزیت با نماهای دیگر

نمای کامپوزیت به دلیل مزایا و ویژگی هایی که داشت در بدو ورود به عرصه ساختمان سازی و نمای ساختمان به سرعت جا افتاده و بسیاری از ساختمان ها از این نما در ساختمان های خود استفاده کردند. در این سالها روز به روز متریال های جدیدتری معرفی می شوند که باعث می شود متریال های قدیمی جای خود را به متریال های جدیدتر بدهند. در میان نمای کامپوزیت خود را در رقابت نگه داشته است و روز به روز با تولید و عرضه ورقهای کامپوزیت جدیدتر و با ویژگی های خاصتر باعث شده است که این نما هنوز هم جایگاه خود را حفظ کند.

 

نمای ساختمان مسکونی 4 طبقه

نمای ساختمان 4 طبقه

همانطور که گفتیم در پوشش نهایی این ورق ها از آلومینیوم استفاده شده پس چرا به آن نمای کامپوزیت می گویند؟

در واقع کامپوزیت به معنی مواد ترکیبی که از ترکیب دو یا چند مواد تشکیل شده است می باشد. ورق های کامپوزیت معمولا تشکیل شده از دو لایه آلومینیوم و یک هسته از جنس مواد معدنی و یا مواد پلی اتیلنی می باشد. در ادامه ی مقاله برای آشنایی بیشتر شما با ورق های کامپوزیت توضیحات مختصری در مورد آن ارائه شده است. اما برای کسب اطلاعات تکمیلی در مورد ورق های کامپوزیت بایستی مقاله همه چیز در مورد ورق کامپوزیت را مطالعه فرمایید.

مقالات مرتبط : نمای کامپوزیت مغازه

نمای دانشکده علوم پزشکی شاهرود

ساختمان دانشکده پزشکی شاهرود

مزایای نمای کامپوزیت

 1. سبک بودن نمای کلاسیک
  یک دلیل بسیار مهمی که از این نما بسیار استفاده می شود کم وزن بودن آن می باشد،در واقع این ورق ها داری وزنی معادل 5 الی 8 کیلوگرم در هر متر مربع می باشند که قطعا در مقایسه با دیگر مصالح نظیر سنگ،شیشه،سیمان دارای وزن کمتری می باشند.
 2. سهولت در مونتاژ
  از آنجایی که نمای کامپوزیت به صورت خشک اجرا می شود و پنل های ورق کامپوزیت نیز وزن کمی دارند، نصب و مونتاژ آنها به راحتی انجام می شود. سبکی ورق ها به صورت کلی در راحتی اجرای نمای کامپوزیت اثر گذار است. 
 3. خاصیت عایق صوتی
  ورقهای نمای کامپوزیت خود تا حدودی عایق صوت و آکوستیک می باشند. علاوه بر این بعد از اجرای نمای کامپوزیت و ایجاد یک لایه هوا بین دیوار ساختمان و نمای ساختمان، قابلیت عایق صوتی بودن نمای کامپوزیت افزایش پیدا می کند.
 4. تنوع در رنگ
  برخی از متریال ها از محدودیت رنگ برخوردار هستند ولی ورقهای نمای کامپوزیت همانند سنگ های جی اف ار سی به دلیل اینکه برای رنگ کردن آن ها از سیستم های پیشترفته ای استفاده می شود، محدودیتی در رنگ و رنگ بندی تقریبا ندارند.
 5. مقاومت در برابر حریق
  نمای کامپوزیت معمولی هیچ گونه مقاومتی در برابر حریق ندارد و این یکی از مشکلات عمده این نما محسوب می شد. با تولید ورقهای کامپوزیت نسوز، این مشکل به یک مزیت برای نمای کامپوزیت تبدیل شد. نمای کامپوزیت با ورق های نسوز در برابر حریق کاملا مقاوم می باشد.
 6. عملکرد مناسب در هنگام زلزله
  پنل های ورق کامپوزیت به صورت جداگانه با یک درز ریز نسبت به هم نصب و اجرا می شوند. این باعث می شود که در هنگام زلزله هر پنل به صورت جداگانه عکس العمل نشان دهد و از تغییر شکل های بزرگ در سازه جلوگیری کند.

  نمای ساختمان مسکونی

  نمای ساختمان

 7. امکان آب بندی نما
  یکی از مزایای این نما مخصوصا در مکان هایی که باران زیاد است این است که زمان بارش برف و باران امکان نفوذ آب به زیر نما وجود ندارد زیرا بر روی این نما شیارهایی تعبیه می شود که آب از داخل این شیارها به سمت بیرون هدایت می شود در برابر سایش مقاوم هستند در نتیجه هیچ گونه عامل جوی باعث از بین رفتن این نمی شود. به عبارتی این نما در برابر آب، آب بندی شده و آب را برای جلوگیری از نفوذ به زیر نما به بیرون هدایت می کنند.
 8. سرعت در اجرا
  نماهای خشک به سرعت در اجرا معروف هستند. همچنین سبکی پنل ها و اجرای خشک آنها باعث افزایش هر چه بیشتر سرعت نمای کامپوزیت می شود.
 9. اجرای خشک
  نمای کامپوزیت به صورت خشک اجرا می شود. نمای خشک مزایای زیادی را به همراه دارد. از مهم ترین آنها می توان سرعت اجرا، سبکی و… را نام برد.
  برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نمای خشک، مقاله نمای خشک را مطالعه فرمایید.
 10. امکان ایجاد طرح و شکل روی نما
  ورق های نمای کامپوزیت انعطاف پذیری و شکل پذیری بالایی دارند. به همین دلیل می توان روی نمای کامپوزیت انواع طرح ها و شکل های دلخواه را با استفاده از دستگاه هایی مانند سی ان سی ایجاد کرد. این باعث می شود که نمای کامپوزیت، نمایی خاص شود.
 11. قابلیت تعویض
  از آنجایی که هر پنل از ورقها به صورت جداگانه نصب می شود، می توان هر پنل را به صورت جدا تعویض و تعمیر کرد. این یکی از مهم ترین قابلیت های نمای کامپوزیت محسوب می شود. تعویض پنل ها هزینه های تعمیر و نگهداری نمای ساختمان را نیز کاهش می دهد. 
نمای ساختمان تجاری | مسکونی

نمای ساختمان

 معایب نمای کامپوزیت

هر محصول، متریال و… علاوه بر تمام مزایا و ویژگی هایی که دارد، معایبی نیز دارد. هیچ محصولی پیدا نمی شود که هیچ گونه معایب و مشکلاتی نداشته باشد.  نمای کامپوزیت هم از این قائده مستثنی نیست و معایبی دارد که به بررسی آنها می پردازیم.

 1. صرفه ی اقتصادی
  نمای کامپوزیت با ورقهای کامپوزیت معولی قیمت تقریبا مناسبی دارد. اما اگر بخواهیم از ورقهای نسوز در نمای کامپوزیت استفاده کنیم قیمت و هزینه های آن خیلی بالا می رود. در نتیجه نمای کامپوزیت نسوز نسبت به بسیاری از نماهای دیگر گران است.
 2. دوام
  سبک بودن و نازک بودن ورق ها باعث سهولت در اجرای نمای کامپوزیت می شود. اما در مقابل بر دوام نمای تأثیر گذار است. چنانچه در انتخاب ورقها دقت لازم را به عمل نیاوریم و از ورق های غیر استاندارد و نازک استفاده کنیم، نمای کامپوزیت ما دوام چندانی نخواهد داشت.
 3. جرم پذیری
  این نما از فلز آلومینیوم با رنگ کوره بوده که این خود جز معایب این نما است زیرا ذرات ذرات معلق در هوا را به خود جذب می کند و جالب است بدانید که در خارج از ایران نمای کامپوزیت با رنگ استاتیک تولید می شود که خود باعث عدم جذب ذرات معلق در هواست ولی در ایران به مقرون به صرفه نبودن این کار انجام نمیشود و باعث می شود که یک مزیت به عیب تبدیل شود.
 4. اجرای صحیح
  نمای کامپوزیت برای اجرا نیازمند افراد متخصص و کارآمد می باشد. چنانچه نمای کامپوزیت به درستی اجرا نشود، سرمایه و وقت ما به هدر خواهد رفت. به همین دلیل باید حتما از افراد متخصص در اجرای نمای کامپوزیت بهره برد.
نمای ساختمان مسکونی | مجتمع مسکونی

نمای ساختمان مسکونی

نمای کامپوزیت | طرح های نمای کامپوزیت

روش های اجرای نمای کامپوزیت

 1. هنگ (ریلی)
  در این روش زیرسازی نما با پرفیل های آلومینیومی انجام می گردد و سپس ورق های کامپوزیت به صورت ریلی با سرعت بالا روی آن نصب می گردد.  این روش بهترین و استاندارد ترین روش اجرای ورق های کامپوزیت است که از سرعت بالایی نیز برخوردار است. ولی هزینه های اجرای این روش بسیار بالا می باشد.

  ورق کامپوزیت آشاکو

  ورق کامپوزیت | آشاکو

   

 2. فیکس (ثابت)
  در این روش ابتدا زیرسازی نما با پرفبل های آهنی اجرا می گردد و ورق های توسط پیچ به قوطی ها متصل می گردد. از مزایای این روش این است که می توان هر پانل را به صورت جداگانه تعویض کرد و هزینه تمام شده نما کمتر از روش ریلی می باشد.
  "اجرای 
 3. روش زیوار یا HL
  در این روش همانند روش فیکس زیرسازی نما توسط پرفیل های آهنی اجرا می گردد و ورق ها بدون لورلب توسط زیوارهای آلومینومی روی قوطی های آهنی نصب می گردد. این روش فقط در ایران اجرا می گردد که استاندار نمی باشد و مورد تایید شرکتهای مشاور و خیلی از مهندسین نمی باشد.

  اجرای نمای ساختمان سوله

  نمای سوله

 اهمیت اجرای نمای کامپوزیت

یکی از دلایل استفاده از نمای کامپوزیت زیبایی می باشد. اگر نمای کامپوزیت به صورت درست و اصولی اجرا نگردد نه تنها زیبایی به ساختمان نخواهد داد بلکه باعث هدر رفت سرمایه ها و وقت ما خواهد شد. بر خلاف تصور خیلی از افراد ، اجرای نمای کامپوزیت امری بسیار تخصصی می باشد که باید توسط شرکتها یا افراد مجرب و حرفه ای انجام گردد.

گروه ایناب با بیش از 12 سال تجربه در زمینه نمای کامپوزیت و اجرای بیش از 1000 پروژه نمای ساختمان آمادگی خود را جهت همکاری با شما اعلام می دارد.

نمای ساختمان تجاری | مجتمع تجاری

نمای ساختمان تجاری

نمای کامپوزیت در ساختمان های بلند مرتبه

در گذشته نمای کامپوزیت برای همه ساختمان ها به کار می رفت و ارتفاع ساختمان و اهمیت ساختمان، آنچنان مورد توجه قرار نمی گرفت.  این باعث شد نماهایی که از ورق های با کیفیت پایین استفاده کرده اند دچار مشکلات بسیار جدی شدند.  در سال های گذشته شاهد آتش سوزی های بزرگ در چند ساختمان بلند مرتبه بودیم. یکی از دلایل گسترش آتش و ایجاد آتش سوزی بزرگتر، آتش گرفتن نمای کامپوزیت ساختمان بوده است.  به همین دلیل برای جلوگیری از ایجاد چنین حادثه هایی ساختمان های بلند مرتبه موظف شدند که در صورت استفاده از نمای کامپوزیت، حتما از ورقهای نسوز در نمای خود استفاده کنند.

ایده نمای ساختمان

نمای ساختمان بلند مرتبه

ایجاد نماهای خلاقانه با نمای کامپوزیت

این نما از نماهایی است که انعطاف پذیری بالایی در طراحی دارد.  طراحان نمای ساختمان می توانند با استفاده از نمای کامپوزیت ایده نمای طراحی خود را بهتر پیاده کنند.  با نمای کامپوزیت می توان انواع طرح ها و ایده ها را به مرحله اجرا رساند. در سطح شهر ها نماهایی را می بینیم که با استفاده از کامپوزیت بسیار خاص تر و جذاب تر از سایر نماهای ساختمانی هستند. این انعطاف در طراحی را تقریبا هیچ نمای دیگری مانند نمای کامپوزیت ندارد.

مقالات مرتبط : ایده طراحی نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان | ایده نمای ساختمان

طراحی نمای ساختمان | ایده نمای ساختمان

ورق کامپوزیت چیست؟

ورق کامپوزیت پنل  (Aluminum Composite Panel) که مخفف آن می شود  ACP  متشکل از دولایه ترکیبی آلومینیوم  و پلی اتیلن یا مواد معدنی  می باشد. مزایای برتر ورق كامپوزيت باعث شد که در مدت کوتاهی مورد توجه طراحان و کارفرمایان قرار بگیرد و در مدت زمان اندکی استفاده از آن در نمای ساختمان افزایش یابد.  تنوع در طرح و رنگ، شکل پذیری، سبک بودن ، سرعت در نصب و قیمت نسبتا پایین از مزایای برتر ورق کامپوزیت می باشد. 

نمای ساختمان تجاری

نمای ساختمان تجاری

مشخصات فنی ورق کامپوزیت

 • ضخامت کل ورق های کامپوزیت معمولا 4 میلی متر می باشد.
 • ضخامت استاندار هر یک از لایه های ورق کامپوزیت نیم میلی متر می باشد ولی ضخامتهای پایین تر نیز در بازار موجود می باشد.
 • ابعاد ورق های کامپوزیت در حالت عادی 125*320 سانتی متر می باشد ولی خیلی از شرکت ها می توانند ابعاد دلخواه مشتری را تولید نمایید.
 • لایه محافظ روی ورق های کامپوزیت با ضخامتی حدود 6 تا 8 میکرون می باشد.
 • ضخامت پوشش رنگ ورق های کامپوزیت با توجه به نوع پوشش از 20 تا 35 میکرون می باشد.

مقالات مرتبط: انتخاب بهتر و مناسبتر ورق کامپوزیت

نمای ساختمان مسکونی 3 طبقه

نمای ساختمان مسکونی

 انواع ورق کامپوزیت از نظر پوشش 

 1. ورق کامپوزیت نانو
  درپوشش رنگ  این ورق ها از مواد نانویی استفاده شده است که باعث می شود ورق کامپوزیت کمتر آلایندگی به خود جذب نماید. و سطح آن نیز براق و صیقلی می باشد.

  ورق کامپوزیت | انواع ورق کامپوزیت

  ورق کامپوزیت | انواع ورق کامپوزیت

   

 2. ورق کامپوزیت خش دار
  پوشش سطح این ورق ها همانطور که از اسمش پیداست به صورت خش دار بوده و به ودلیل مقاومت در برابر خوردگی و زیبایی خاصی که دارد می توان از آن در دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

  ورق کامپوزیت پرمیوم

  ورق کامپوزیت پرمیوم

 3. ورق کامپوزیت طرح سنگ
  پوشش رنگ این نوع ورق کامپوزیت به صورت طرح سنگ می باشد.  وقتی این نوع ورق کامپوزیت در نما کار می شود، کاملا شبیه به سنگ طبیعی می باشد اما مزایای ورق کامپوزیت را دارد.

  انواع ورق های کامپوزیت

  ورقهای کامپوزیت

   

 4. ورق کامپوزیت طرح چوب
  پوشش رنگ این نوع ورق کامپوزیت کاملا شبیه چوب بوده و کسانی که دوست دارند طرح نمای آنها شبیه چوب باشد می توانند از این نوع ورق کامپوزیت استفاده نماید.

  کالر چارت ورقهای کامپوزیت پرمیوم باند

  کالر چارت ورقهای کامپوزیت

 5. ورق کامپوزیت رنگی
  عمده مصرف ورق کامپوزیت به صورت رنگی می باشد که همه رنگ های پرکاربرد نیز موجود می باشد.

  انواع ورق های کامپوزیت

  ورقهای کامپوزیت

 6. ورق کامپوزیت آینه ای
  نوع دیگری از ورق کامپوزیت ها به صورت آینه ای تولید می گردد که دقیقا طرح آن شبیه آینه یا استیل می باشد. همچنین آینه ای طلایی هم یکی از ورق های پر کاربرد می باشد.

  ورق کامپوزیت | انواع ورق کامپوزیت

  ورقهای آینه ای

   

اگر نیاز به مشاوره رایگان در این زمینه دارید می توانید از طریق تماس،پیامک یا واتساپ به شماره 09913377500  ارتباط برقرار کنید.
 

مزایای ورق کامپوزیت ها 

 • سبک بودن
 • تنوع در طرح و رنگ
 • مقاومت بسیار خوب در مقابل فرسایش
 • قابلیت برشکاری
 • عایق صوت
 • سرعت اجرای بالا

مقالات مرتبط : ابعاد ورق کامپوزیت

نمای ساختمان اداری

نمای ساختمان اداری

موارد مهم درانتخاب ورق کامپوزیت نما

 • ضخامت لایه های آلومینیوم
 • مواد بین لایه های آلومینیوم

 

نمای ساختمان تجاری 4 طبقه

نمای ساختمان تجاری

ورق های کامپوزیت از نظر مقاومت در حریق

 1. ورق های معمولی با مواد پلی اتیلین
  در تولید این ورق ها از مواد پلی اتیلین استفاده می شود که طبیعتا هیچ مقاومتی در برابر آتش ندارد.  ولی به دلیل اقتصادی بودن مصرف زیادی دارد.

  https://www.instagram.com/namasaz1/

  ورق کامپوزیت

 2. ورق های کند سوز
  این نوع ورق ها به دلیل استفاده از ترکیبات خاص در پلی اتیلین مصرفی در برابر آتش کمی از خود مقاومت نشان داده و از گسترش آتش جلوگیری می کند.

  انواع ورق های کامپوزیت

  ورقهای کامپوزیت

 3. ورق های نسوز
  این نوع ورق ها به دلیل استفاده از مواد معدنی به جای مواد پلی اتیلن در مقابل آتش کاملا مقاوم می باشند و از نظر قیمتی نیز بالاتر از سایر ورق های می باشند.

مقالات مرتبط : ورق کامپوزیت نسوز

ورق کامپوزیت ضدحریق

ورق کامپوزیت ضدحریق

ورق های کامپوزیت از نظر نوع پوشش رنگ 

با توجه با اهمیت نما در ساختمان و مشکلات دسترسی به نما ، کیفیت و ماندگاری رنگ در نمای ساختمان بسیار اهمیت دارد. پوشش رنگ ها نیز در ورق های کامپوزیت مختلف می باشد.

ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت نمای ساختمان

پوشش رنگ ورق های کامپوزیت

 1. پوشش PVDF 
 2. پوشش FEVE
 3. پلی استر

 

 

نمای مجتمع تجاری

نمای مجتمع تجاری

 

نمای ترکیبی | تلفیقی

طراحی نمای ساختمان

اگر نیاز به مشاوره رایگان درزمینه‌ی نمای ساختمان دارید با شماره 05142222550  و یا 09913377500 حاصل نمایید.
یا با ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
همچنین می توانید از طریق واتساپ وتلگرام با همین شماره ارتباط برقرار کنید.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید.

چرا اینابهمكاري با ايناب


محمد اسلام دوست

محمد اسلام دوست هستم.کارشناس عمران. مدیر تولید محتوای وب سایت ایناب. تلاش می کنم محتوایی ارزشمند و مفید برای بازدیدکنندگان وب سایت ایناب تهیه و تولید کنم.از شما تقاضا دارم برای بهبود محتوا نظراتتان را پایین هر مطلب برام ارسال کنید.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط

کلیدواژه خود را وارد کنید