همه چیز در مورد نمای کامپوزیت | نمای کامپوزیت| ورق کامپوزیت

همه چیز در مورد نمای کامپوزیت | نمای کامپوزیت| ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت پنل  (Aluminum Composite Panel) که مخفف آن می شود  ACP  متشکل از دولایه ترکیبی آلومینیوم  و پلی اتیلن یا مواد معدنی  می باشد. مزایای برتر ورق كامپوزيت باعث شد که در مدت کوتاهی مورد توجه طراحان و کارفرمایان  قرار بگیرد و در مدت زمان اندکی استفاده از آن در نمای ساختمان افزایش یابد.  تنوع در طرح و رنگ، شکل پذیری، سبک بودن ، سرعت در نصب و قیمت نسبتا پایین از مزایای برتر ورق کامپوزیت می باشد.
مهمترین مزیت نمای کامپوزیت نسبت به سایر متریال هایی که در نماسازی استفاده می شوند سبک بودن آن است به گونه ای که وزن یک مترمربع آن حدود6 تا 8 کیلوگرم وزن دارد.
 

نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت

مشخصات فنی ورق کامپوزیت

ضخامت کل ورق های کامپوزیت معمولا 4 میلی متر می باشد.

ضخامت استاندار هر یک از لایه های ورق کامپوزیت نیم میلی متر می باشد ولی ضخامتهای پایین تر نیز در بازار موجود می باشد.

ابعاد ورق های کامپوزیت در حالت عادی 125*320 سانتی متر می باشد ولی خیلی از شرکت ها می توانند ابعاد دلخواه مشتری را تولید نمایید.

لایه محافظ روی ورق های کامپوزیت با ضخامتی حدود 6 تا 8 میکرون می باشد.

ضخامت پوشش رنگ ورق های کامپوزیت با توجه به نوع پوشش از 20 تا 35 میکرون می باشد.

پیشنهاد میکنم برای انتخاب راحت تر و بهتر ورق کامپوزیت این مقاله را مطالعه فرمایید 

نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت

 انواع ورق کامپوزیت از نظر پوشش 

ورق کامپوزیت نانو

درپوشش رنگ  این ورق ها از مواد نانویی استفاده شده است که باعث می شود ورق کامپوزیت کمتر آلایندگی به خود جذب نماید.  و سطح آن نیز براق و سیقلی می باشد.

انواع ورق کامپوزیت | انتخاب ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت خش دار

پوشش سطح این ورق ها همانطور که از اسمش پیداست به صورت خش دار بوده و به ودلیل مقاومت در برابر خوردگی و زیبایی خاصی که دارد می توان از آن در دکوراسیون داخلی استفاده کرد.

ورق کامپوزیت | انواع ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت طرح سنگ

پوشش رنگ این نوع ورق کامپوزیت به صورت طرح سنگ می باشد. وقتی این نوع ورق کامپوزیت در نما کار می شود ، کاملا شبیه به سنگ طبیعی می باشد اما مزایای ورق کامپوزیت را دارد.

ورق کامپوزیت | انتخاب ورق کامپوزیت

انواع ورق کاموزیت

ورق کامپوزیت طرح چوب

پوشش رنگ این نوع ورق کامپوزیت کاملا شبیه چوب بوده و کسانی که دوست دارند طرح نمای آنها شبیه چوب باشد می توانند از این نوع ورق کامپوزیت استفاده نماید.

ورق کامپوزیت | انواع ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت | طرح چوب

ورق کامپوزیت رنگی

عمده مصرف ورق کامپوزیت به صورت رنگی می باشد که همه رنگ های پرکاربرد نیز موجود می باشد.

ورق کامپوزیت | انتخاب ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت رنگی

ورق کامپوزیت آینه ای 

نوع دیگری از ورق کامپوزیت ها به صورت آینه ای تولید می گردد که دقیقا طرح آن شبیه آینه یا استیل می باشد. همچنین آینه ای طلایی هم یکی از ورق های پر کاربرد می باشد.

ورق کامپوزیت | انواع ورق کامپوزیت

ورق کامپوزیت آینه ای

اگر نیاز به مشاوره رایگان در این زمینه دارید می توانید از طریق تماس،پیامک یا واتساپ به شماره 09913377500  ارتباط برقرار کنید.
 

روش های اجرای نمای کامپوزیت

هنگ (ریلی)

در این روش زیرسازی نما با پرفیل های آلومینیومی انجام می گردد و سپس ورق های کامپوزیت به صورت ریلی با سرعت بالا روی آن نصب می گردد.  این روش بهترین و استاندارد ترین روش اجرای ورق های کامپوزیت است که از سرعت بالایی نیز برخوردار است. ولی هزینه های اجرای این روش بسیار بالا می باشد.

اجرای نمای کامپوزیت

اجرای نمای کامپوزیت

فیکس (ثابت)

در این روش ابتدا زیرسازی نما با پرفبل های آهنی اجرا می گردد و ورق های توسط پیچ به قوطی ها متصل می گردد. از مزایای این روش این است که می توان هر پانل را به صورت جداگانه تعویض کرد و هزینه تمام شده نما کمتر از روش ریلی می باشد.

اجرای نمای کامپوزیت

اجرای نمای کامپوزیت

روش زیوار یا H L 

در این روش همانند روش فیکس زیرسازی نما توسط پرفیل های آهنی اجرا می گردد و ورق ها بدون لورلب توسط زیوارهای آلومینومی روی قوطی های آهنی نصب می گردد. این روش فقط در ایران اجرا می گردد که استاندار نمی باشد و مورد تایید شرکتهای مشاور و خیلی از مهندسین نمی باشد.

 

نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت

 

مزایای ورق کامپوزیت ها 

– سبک بودن
– تنوع در طرح و رنگ
– مقاومت بسیار خوب در مقابل فرسایش
– قابلیت برشکاری 
– عایق صوت
– سرعت اجرای بالا

 

موارد مهم درانتخاب ورق کامپوزیت نما

 

 ورق های کامپوزیت با توجه به کاربردهای مختلف با مشخصات فنی مختلفی تولید و عرضه می شود که در اینجا مختصر توضیحی در مورد آیتم های مهم انتخاب ورق کامپوزیت می پردازیم.

ضخامت لایه های آلومینیوم

یکی از تاثیر گزارترین موارد به کیفیت و قیمت ورق های کامپوزیت نما ضخامت آلومینیوم می باشد. سال های اول که ورق کامپوزیت توسط کمپانی های بزرگ تولید و عرضه شد ضخامت لایه های آلومینیوم 5 دهم میلیمتر بود. ولی با افزایش تولید کنندگان و رقابتی شدن این محصول و تقاضای محصولات ارزان توسط برخی مشتریان باعث شده برخی تولید کنندگان با ضخامت های 2 دهم و حتی کمتر نیز تولید کنند. برخی شرکتها نیز جهت پاسخ گویی به تمام نیازها ضخامتهای مختلف را نیز تولید می نمایند. در ظاهر ضخامت لایه های آلومینیوم دیده نمی شود.  متاسفانه برخی از این موضوع سو استفاده کرده و ورق هایی با لایه های آلومینیوم بسیار پایین را به ضخامت کلی 4 میلیمتر به جای ورق های معمولی به فروش می رسانند.

مواد بین لایه های آلومینیوم

ابتدای به وجود آمدن صنعت ورق کامپوزیت کلیه تولید کنندگان ورق کامپوزیت را با  مواد معدنی نسور تولید می کردند که مقاوم در برابر حریق بود. رفته رفته به دلیل اقتصادی کردن این محصول  برخی شرکتها اقدام به تولید با مواد پلی اتیلین معمولی و حتی بازیافتی کردند. که شاهد حوادث گوناگون آتش سوزی در نمای ساختمانها بوده ایم.

 

نمای ساختمان کامپوزیت

نمای ساختمان کامپوزیت

ورق های کامپوزیت از نظر مقاومت در حریق

ورق های معمولی با مواد پلی اتیلین

در تولید این ورق ها از مواد پلی اتیلین استفاده می شود که طبیعتا هیچ مقاومتی در برابر آتش ندارد.  ولی به دلیل اقتصادی بودن مصرف زیادی دارد.

ورق های کند سوز

این نوع ورق ها به دلیل استفاده از ترکیبات خاص در پلی اتیلین مصرفی در برابر آتش کمی از خود مقاومت نشان داده و از گسترش آتش جلوگیری می کند.

ورق های نسوز

این نوع ورق ها به دلیل استفاده از مواد معدنی به جای مواد پلی اتیلن در مقابل آتش کاملا مقاوم می باشند و از نظر قیمتی نیز بالاتر از سایر ورق های می باشند.

 

نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت

ورق های کامپوزیت از نظر نوع پوشش رنگ 

با توجه با اهمیت نما در ساختمان و مشکلات دسترسی به نما ، کیفیت و ماندگاری رنگ در نمای ساختمان بسیار اهمیت دارد. پوشش رنگ ها نیز در ورق های کامپوزیت مختلف می باشد.

پوشش رنگ ورق های کامپوزیت

پوشش رنگ در ورق های کامپوزیت یکی از مهم ترین آیتم های انتخاب می باشد. در ورق های آشاکوباند  از دو تکنولوژی pvdf و feve استفاده شده است.

پوشش PVDF 

پوشش( PVDF فلوئور-کربن) متشکل از رزین فلوئورکربن، رنگدانه و حلال استر، که تحت حرارت زیاد، رنگ به حالت جامد درآمده تا  با مقاومت بسیار بالا در برابر هوا خشک کند. این تکنولوژی سالهااست که مورد استفاده در ورق های کامپوزیت قرار گرفته است.

پوشش FEVE

یکی از جدیدترین فناوریهای رنگ F.E.V.E( flouro ethylene vinyl ether ) می باشد. در این تکنولوژی هسته پلی اورتان و پوشش رویه پلیمر فلوئور باعث سطحی براق و از زیبایی و مقاومت بسیار بالایی  دارد.

پلی استر

ساده ترین  و ارزان ترین نوع پوشش رنگ روی ورق آلومینوم می باشد.  در این روش رنگ بدون هیچ لایه محافظی روی لایه آلومنیوم اجرا می شود. این نوع ورق در مقابل شرایط  سخت جوی واشعه  نور خورشید آسیب پذیر می باشد.  بنابراین بهتر است از این نوع پوشش رنگ  در محیط های بسته مانند دکوراسیون داخلی و نمای داخلی استفاده شود.

 

نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت

 
اهمیت اجرای نمای کامپوزیت

یکی از دلایل استفاده از نمای کامپوزیت زیبایی می باشد. اگر نمای کامپوزیت به صورت درست و اصولی اجرا نگردد نه تنها زیبایی به ساختمان نخواهد داد بلکه باعث هدر رفت سرمایه ها و وقت ما خواهد شد. بر خلاف تصور خیلی از افراد ، اجرای نمای کامپوزیت امری بسیار تخصصی می باشد که باید توسط شرکتها یا افراد مجرب و حرفه ای انجام گردد.

گروه ایناب با بیش از 12 سال تجربه در زمینه نمای کامپوزیت و اجرای بیش از 1000 پروژه نمای ساختمان آمادگی خود را جهت همکاری با شما اعلام می دارد.

 

اگر نیاز به مشاوره رایگان درزمینه‌ی نمای ساختمان دارید به شماره 05142222550  و یا 09913377500 در ساعات 8 تا 20 تماس حاصل نمایید.
یا با ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
همچنین می توانید از طریق ایدی @Inabinfo توسط تلگرام ارتباط برقرار کنید.
 

 

چرا ایناب                همكاري با ايناب

محمد اسلام دوست

محمد اسلام دوست هستم.کارشناس عمران. مدیر تولید محتوای وب سایت ایناب. تلاش می کنم محتوایی ارزشمند و مفید برای بازدیدکنندگان وب سایت ایناب تهیه و تولید کنم.از شما تقاضا دارم برای بهبود محتوا نظراتتان را پایین هر مطلب برام ارسال کنید.

پیام خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مرتبط