نمای آلومینیومی یا به اصطلاح نمای کامپوزیت نمایی است که در پوشش نهایی آن ورق آلومینیوم استفاده شده است. امروزه خیلی مورد استقبال قرار گرفته و دلیل این استقبال وزن کم این متریال و در نتیجه سهولت در اجرا می باشد. ولی باید دقت کرد که از متریال با کیفیت و افراد خبره در اجرا استفاده کرد.  علاوه بر این که آن نما از زیبایی خاصی برخوردار نمی شود، زیبایی ساختمان های اطراف و در نتیجه زیبایی شهر را تحت تاثیر قرار می دهد. در این مقاله توضیحاتی در رابطه با نمای آلومینیومی ارائه شده است که امیدوارم مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

نمای کامپوزیت

طراحی و اجرای نمای کامپوزیت

 

رقابت نمای کامپوزیت با نماهای دیگر

این نما به دلیل مزایا و ویژگی هایی که داشت در بدو ورود به عرصه ساختمان سازی و نمای ساختمان به سرعت جا افتاده و بسیاری از ساختمان ها از این نما در ساختمان های خود استفاده کردند. در این سالها روز به روز متریال های جدیدتری معرفی می شوند که باعث می شود متریال های قدیمی جای خود را به متریال های جدیدتر بدهند. در این میان نمای آلومینیوم خود را در رقابت نگه داشته است و روز به روز با تولید و عرضه ورقهای کامپوزیت جدیدتر و با ویژگی های خاصتر باعث شده است که این نما هنوز هم جایگاه خود را حفظ کند.

نمای کامپوزیت

طراحی و اجرای نمای کامپوزیتی آلومینیوم

همانطور که گفتیم در پوشش نهایی این ورق ها از آلومینیوم استفاده شده پس چرا به آن نمای کامپوزیت می گویند؟

در واقع کامپوزیت به معنی مواد ترکیبی است که از ترکیب دو یا چند مواد تشکیل شده است.  ورق های کامپوزیتی معمولا تشکیل شده از دو لایه آلومینیوم و یک هسته از جنس مواد معدنی و یا مواد پلی اتیلنی می باشد. این ورق ها خصوصیات و مشخصات فنی خاص خودشان را دارد. با توجه به همین خصوصیات و ویژگی ها قیمت آنها مشخص می شود. توضیحات کامل در مورد این ورق ها از حوصله این مقاله خارج است اما برای کسب اطلاعات تکمیلی پیشنهاد میکنم حتما مقاله جامع  همه چیز در مورد ورق کامپوزیت را مطالعه فرمایید.

نمای کامپوزیت آلومینیوم

نمای کامپوزیت خانه

مزایای نمای کامپوزیت

 • سبک بودن نما

یک دلیل بسیار مهمی که از این نما بسیار استفاده می شود کم وزن بودن آن می باشد،در واقع این ورق ها داری وزنی معادل 5 الی 8 کیلوگرم در هر متر مربع می باشند که قطعا در مقایسه با دیگر نماهای ساختمان نظیر نمای سنگ، نمای شیشه، نمای سیمانی و… دارای وزن کمتری می باشند.

نمای کامپوزیت آلومینیوم | نمای ساختمان

نمای کامپوزیت آلومینیوم

 

 • سهولت در مونتاژ

از آنجایی که این نما به صورت خشک اجرا می شود و پنل های ورق نیز وزن کمی دارند، نصب و مونتاژ آنها به راحتی انجام می شود. سبکی ورق ها به صورت کلی در راحتی اجرای نما اثر گذار است و باعث راحتی اجرا و سرعت در اجرا می شود.

 

 • خاصیت عایق صوتی

ورقهای کامپوزیتی خود تا حدودی عایق صوت و آکوستیک می باشند. علاوه بر این بعد از اجرای نما و ایجاد یک لایه هوا بین دیوار ساختمان و نمای ساختمان، قابلیت عایق صوتی بودن نما افزایش پیدا می کند.

 • تنوع در رنگ

برخی از متریال ها از محدودیت رنگ برخوردار هستند ولی ورقهای نمای کامپوزیت همانند سنگ های جی اف ار سی به دلیل اینکه برای رنگ کردن آن ها از سیستم های پیشترفته ای استفاده می شود، محدودیتی در رنگ و رنگ بندی تقریبا ندارند.

نمای کامپوزیت بیمارستان

نمای اورژانس بیمارستان 22 بهمن نیشابور

 

 • مقاومت در برابر حریق

نمای کامپوزیت معمولی هیچ گونه مقاومتی در برابر حریق ندارد و این یکی از مشکلات عمده این نما محسوب می شد. با تولید ورقهای کامپوزیتی نسوز، این مشکل به یک مزیت برای نماهای کامپوزیتی تبدیل شد. نمای ساختمان با ورق های نسوز در برابر حریق کاملا مقاوم می باشد.

 • عملکرد مناسب نمای ساختمان در هنگام زلزله

پنل های ورق کامپوزیت به صورت جداگانه با یک درز ریز نسبت به هم نصب و اجرا می شوند. این باعث می شود که در هنگام زلزله هر پنل به صورت جداگانه عکس العمل نشان دهد و از تغییر شکل های بزرگ در سازه جلوگیری کند.

نمای کامپوزیت

نمای ساختمان مسکونی

 

 • امکان آب بندی نمای کامپوزیت

یکی از مزایای این نما مخصوصا در مکان هایی که باران زیاد است این است که زمان بارش برف و باران امکان نفوذ آب به زیر نما وجود ندارد. زیرا بر روی این نما شیارهایی تعبیه می شود که آب از داخل این شیارها به سمت بیرون هدایت می شود. این شیارها در برابر سایش مقاوم هستند.  در نتیجه هیچ گونه عامل جوی باعث از بین رفتن این نمی شود. به عبارتی این نما در برابر آب، آب بندی شده و آب را برای جلوگیری از نفوذ به زیر نما به بیرون هدایت می کنند.

 • سرعت در اجرا

نماهای خشک به سرعت در اجرا معروف هستند. همچنین سبکی پنل ها و اجرای خشک آنها باعث افزایش هر چه بیشتر سرعت نمای کامپوزیت می شود.

نمای کامپوزیت | نمای کامپوزیت آلومینیوم

طراحی و اجرای نمای ساختمان

 

 • اجرای خشک

نمای کامپوزیت به صورت خشک اجرا می شود. نمای خشک مزایای زیادی را به همراه دارد. از مهم ترین آنها می توان سرعت اجرا، سبکی و… را نام برد.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نمای خشک، مقاله نمای خشک را مطالعه فرمایید.

 • امکان ایجاد طرح و شکل روی نما

ورق های کامپوزیت انعطاف پذیری و شکل پذیری بالایی دارند. به همین دلیل می توان روی نمای کامپوزیت انواع طرح ها و شکل های دلخواه را با استفاده از دستگاه هایی مانند سی ان سی ایجاد کرد. این باعث می شود که این نما، نمایی خاص شود.

 • قابلیت تعویض

از آنجایی که هر پنل از ورقها به صورت جداگانه نصب می شود، می توان هر پنل را به صورت جدا تعویض و تعمیر کرد. این یکی از مهم ترین قابلیت های نمای کامپوزیت محسوب می شود. تعویض پنل ها هزینه های تعمیر و نگهداری نمای ساختمان را نیز کاهش می دهد. 

 

نمای کامپوزیت

نمای ساختمان اداری تجاری

 

 معایب نمای کامپوزیت

هر محصول، متریال و… علاوه بر تمام مزایا و ویژگی هایی که دارد، معایبی نیز دارد. هیچ محصولی پیدا نمی شود که هیچ گونه معایب و مشکلاتی نداشته باشد.  نمای کامپوزیت هم از این قائده مستثنی نیست و معایبی دارد که به بررسی آنها می پردازیم.

 • قیمت بالای ورقهای با کیفیت

نمای کامپوزیت با ورقهای کامپوزیت معولی قیمت تقریبا مناسبی دارد. اما اگر بخواهیم از ورقهای نسوز در نمای کامپوزیت استفاده کنیم قیمت و هزینه های آن خیلی بالا می رود. در نتیجه نمای کامپوزیت نسوز نسبت به بسیاری از نماهای دیگر گران است.

نمای ساختمان ترکیبی | نمای کامپوزیت

نمای ساختمان ترکیبی

 • دوام

سبک بودن و نازک بودن ورق ها باعث سهولت در اجرای نمای کامپوزیت می شود. اما در مقابل بر دوام نمای تأثیر گذار است. چنانچه در انتخاب ورقها دقت لازم را به عمل نیاوریم و از ورق های غیر استاندارد و نازک استفاده کنیم، نمای کامپوزیت ما دوام چندانی نخواهد داشت.

 • جرم پذیری

این نما از فلز آلومینیوم با رنگ کوره بوده که این خود جز معایب این نما است.  زیرا ذرات معلق در هوا را به خود جذب می کند. جالب است بدانید که در خارج از ایران نمای کامپوزیت با رنگ استاتیک تولید می شود. رنگ استاتیک خود باعث عدم جذب ذرات معلق در هواست ولی در ایران به مقرون به صرفه نبودن این کار انجام نمیشود. که باعث می شود که یک مزیت به عیب تبدیل شود.

 

 • اجرای صحیح

نمای کامپوزیت برای اجرا نیازمند افراد متخصص و کارآمد می باشد. چنانچه نمای کامپوزیت به درستی اجرا نشود، سرمایه و وقت ما به هدر خواهد رفت. به همین دلیل باید حتما از افراد متخصص در اجرای نمای کامپوزیت بهره برد.

نمای ساختمان تجاری | کامپوزیت

نمای ساختمان تجاری

 

نمونه طرح های نماهای کامپوزیت آلومینیوم

 

روش های اجرای نمای کامپوزیت

 • هنگ (ریلی)

در این روش زیرسازی نما با پرفیل های آلومینیومی انجام می گردد و سپس ورق های کامپوزیت به صورت ریلی با سرعت بالا روی آن نصب می گردد.  این روش بهترین و استاندارد ترین روش اجرای ورق های کامپوزیت است که از سرعت بالایی نیز برخوردار است. ولی هزینه های اجرای این روش بسیار بالا می باشد.
]

 • فیکس (ثابت)

در این روش ابتدا زیرسازی نما با پرفبل های آهنی اجرا می گردد و ورق های توسط پیچ به قوطی ها متصل می گردد. از مزایای این روش این است که می توان هر پانل را به صورت جداگانه تعویض کرد و هزینه تمام شده نما کمتر از روش ریلی می باشد.

 • روش زیوار یا HL

در این روش همانند روش فیکس زیرسازی نما توسط پرفیل های آهنی اجرا می گردد و ورق ها بدون لورلب توسط زیوارهای آلومینومی روی قوطی های آهنی نصب می گردد. این روش فقط در ایران اجرا می گردد که استاندار نمی باشد و مورد تایید شرکتهای مشاور و خیلی از مهندسین نمی باشد.

نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت

 

اهمیت اجرای نمای کامپوزیت

یکی از دلایل استفاده از نمای کامپوزیت زیبایی می باشد. اگر نمای کامپوزیت به صورت درست و اصولی اجرا نگردد نه تنها زیبایی به ساختمان نخواهد داد بلکه باعث هدر رفت سرمایه ها و وقت ما خواهد شد. بر خلاف تصور خیلی از افراد ، اجرای نمای کامپوزیت امری بسیار تخصصی می باشد که باید توسط شرکتها یا افراد مجرب و حرفه ای انجام گردد.

گروه ایناب با بیش از 12 سال تجربه در زمینه نمای کامپوزیت و اجرای بیش از 1000 پروژه نمای ساختمان آمادگی خود را جهت همکاری با شما اعلام می دارد.

نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت

 

نمای ساختمان های بلند مرتبه

در گذشته نمای کامپوزیتی برای همه ساختمان ها به کار می رفت و ارتفاع ساختمان و اهمیت ساختمان، آنچنان مورد توجه قرار نمی گرفت.  این باعث شد نماهایی که از ورق های با کیفیت پایین استفاده کرده اند دچار مشکلات بسیار جدی شدند.  در سال های گذشته شاهد آتش سوزی های بزرگ در چند ساختمان بلند مرتبه بودیم. یکی از دلایل گسترش آتش و ایجاد آتش سوزی بزرگتر، آتش گرفتن نمای ساختمان بوده است.  به همین دلیل برای جلوگیری از ایجاد چنین حادثه هایی ساختمان های بلند مرتبه موظف شدند که در صورت استفاده از ورقهای کامپوزیتی، حتما از ورقهای نسوز در نمای خود استفاده کنند.

نمای کامپوزیت اصفهان | طراحی و اجرای نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت اصفهان | طراحی و اجرای نمای کامپوزیت

 

ایجاد نماهای خلاقانه با نماهای کامپوزیت آلومینیوم

این نما از نماهایی است که انعطاف پذیری بالایی در طراحی دارد.  طراحان نمای ساختمان می توانند با استفاده از این نما ایده های خود را بهتر پیاده کنند.  با این نما می توان انواع طرح ها و ایده ها را به مرحله اجرا رساند. در سطح شهر ها نماهایی را می بینیم که با استفاده از کامپوزیت بسیار خاص تر و جذاب تر از سایر نماهای ساختمانی هستند. این انعطاف در طراحی را تقریبا هیچ نمای دیگری مانند نمای کامپوزیت ندارد.

اگر نیاز به مشاوره رایگان درزمینه‌ی نمای ساختمان دارید با شماره 05142222550  و یا 09913377500 حاصل نمایید.
یا با ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.
همچنین می توانید از طریق واتساپ وتلگرام با همین شماره ارتباط برقرار کنید.

چرا اینابهمكاري با ايناب