نمای ساختمان تجاری – انواع نماهای ساختمان های تجاری

نمای ساختمان تجاری

طراحی نمای ساختمان ها به ویژه نماهای ساختمان های تجاری در قرن اخیر تغییرات بسیار چشمگیری داشته است،که این موضوع مختص کشور و مکان خاصی نیست وشامل حال همه ی کشورها شده است،گرچه همانطور که میدانید این موضوعات در کشورهای مدرن بیشتر به چشم می خورد. در این مقاله ما می خواهیم شما را با نمای تجاری آشنا کنیم و این که نماهای تجاری باید دارای چه مشخصاتی و ویژگی هایی باشند. طراحی نماهای ساختمان های تجاری و اداری ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند،که به غیر از فرم و حجم کل پروژه بر روی طراحی کل نما نیز تاثیر دارند.

پیشنهاد مطالعه؛ انواع متریال نمای ساختمان + عکس و نمونه اجرا شده
ایده نمای ساختمان
خلاقیت در طراحی نمای ساختمان
نمای ساختمان تجاری
نمای تجاری

اهمیت نمای ساختمان تجاری

نما در ساختمان به صورت کلی اهمیت بالایی دارد. نما به ساختمان ها اعتبار و ارزش می بخشد و شأن ساختمان را بالا می برد و یا پایین می آورد. در مورد نماهای ساختمان های تجاری نیز به همین صورت است. ساختمان های تجاری به عنوان مراکزی که در همه جای دنیا مورد توجه قرار می گیرد و اهمیت بالایی دارد، بایستی در مرحله اول نمایی مناسب و خاص داشته باشند. زیرا همانطو که بیان شد این ساختمانها در همه شهر ها مورد توجه هستند و از ویژگی های هر شهر به شمار می روند. این باعث می شود که اهمیت زیبایی و خاص بودن این ساختمان ها بالاتر رود. جدای از طراحی داخلی و معماری داخلی این ساختمان ها، بایستی حتما از نمایی منحصر به فرد و خاص برخوردار باشند.

خلاقیت در طراحی نمای ساختمان
طراحی نما

طراحی نما در ساختمان تجاری

در طراحی نماهای ساختمان های تجاری بایستی دقت زیادی به عمل آید. با توجه به اهمیتی که این ساختمان ها در سراسر دنیا دارند، طراحی و اجرای آنها بایستی به بهترین شکل ممکن انجام شود. در طراحی نمای این ساختمان ها می توان از انواع متریال ها و مصالح موجود برای نمای ساختمان استفاده کرد. البته نوع مصالح و متریال برای نما بستگی به شرایط و موارد خاصی دارد که طراح بعداز بررسی های لازم نوع متریال را ارائه می دهد. طراحی باید به گونه ای باشد که ارزش و شکوه ساختمان های تجاری را نشان داده و باعث جذب افراد به این ساختمان ها شود. به صورت کلی طراحی نما باید با توجه به اصول طراحی نما انجام شود.

ایده طراحی نما | خلاقیت
ایده نمای ساختمان

انواع متریال نمای ساختمان تجاری

معرفی نمای جی اف ار سی (gfrc)، جدیدترین محصول نمای ساختمان

جی اف ار سی GFRC یا جی ار سی GRCبتن تقویت شده با الیاف شیشه می باشد. جی ار سی بتنی است که با استفاده از الیاف و مواد افزودنی خاص و طرح اختلاط خاص خود تولید شده است. GFRC به صورت پیش ساخته تولید می شود که هیچ گونه محدودیتی در طراحی و تولید پنل ها با طرح های خاص نداشته باشد. با جی ار سی GRC می توان هر طرح و شکلی را با هر ابعاد و اندازه ای تولید و اجرا کرد.

دلایل استفاده از نمای جی ار سی در ساختمان های تجاری

 • ظاهر منحصر به فرد: نمای جی ار سی با توجه به اینکه تنوع در رنگ، طرح و بافت دارد، ظاهری زیبا و مدرن به نمای ساختمان های تجاری می دهد. جی اف ار سی  می تواند با سبک های معماری های مختلف سازگاری داشته باشد.
 • قابلیت شکل پذیری: جی اف ار سی به علت انعطاف پذیری بالا، قابلیت شکل پذیری بالایی نیز دارد و می توان از آن برای ایجاد هر طرح پیچیده و منحصر به فردی استفاده کرد. این ویژگی جی اف ار سی به معماران و طراحان آزادی عمل بیشتری در خلق نماهای خلاقانه را می دهد.
 • مقاومت بالا: جی اف ار سی از مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط محیطی، برف، یخبندان، ضربه و خوردگی برخوردار است. همچنین مقاومت بسیار بالایی دربرابر زلزله نیز دارد.
 • عایق حرارتی و صوتی: یکی از رایج ترین ویژگی های جی اف ار سی عایق حرارتی و صوتی آن است. این ویژگی به کاهش مصرف انرژی برای گرمایش و سرمایش داخلی ساختمان نیز کمک می کند.
 • مقاومت در برابر آتش سوزی: جی اف ار سی متریالی غیرقابل اشتعال است ومقاومت بالایی در برابر آتش سوزی دارد. این ویژگی جی اف ار سی ایمنی ساختمان را در برابر آتش سوزی افزایش می دهد.
 • نصب آسان و سریع: اجرای جی ار سی به صورت نصب خشک می باشد و نیاز به ملات یا آب ندارد. این ویژگی باعث اجرای سریع و آسان این نما می شود.
نمای مجتمع تجاری
نمای پروژه تجاری با جی اف ار سی
ساختمان تجاری مدرن
ساختمان تجاری با نمای جی اف ار سی

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

یا بار ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

نمای آجری

در ساختمان های مسکونی و تجاری اداری از سرامیک، کامپوزیت، آجر و… استفاده می شود،که می توان نماهای آجری یا ترکیب آجر و سنگ را جز مقرون به صرفه ترین نماها محسوب کرد. در واقع آجر برخلاف اسم و ظاهر آن از آن دسته از مصالحی بوده است که از گذشته تا به امروز از کنار هم چیدنشان آثار بسیار زیبایی را خلق کرده اند.

نمای ساختمان آجری مدرن
نمای آجری

ویژگی های نمای آجری

در واقع همخوانی این مصالح با معماری ایران،قیمت مناسب،ویژگی های مثبت فیزیکی و شیمیایی آن،مقاومت زیاد آن در برابر ضربه و آتش و در نهایت تولید آسان آن باعث شده است که در نماهای تجاری و مسکونی از اهمیت خاصی برخوردار باشد.

بوم گرایی

البته باید به این نکته توجه کرد که بهتر است نمای ساختمان ها را با توجه به مصالح بومی همان منطقه طراحی کرد.

نمای ساختمان ترمه

یکی از موفق ترین طراحی نمای آجری را می توان در ساختمان ترمه همدان مثال زد. در این ساختمان به فرم و عملکرد نگاه ویژه ای شده است،گویی فرم و عملکرد یگدیگر را تکمیل می کنند.

نمای ساختمان آجری - آجر
نمای ساختمان آجری – ترمه همدان

پیشنهاد مطالعه؛ اطلاعات جامع درباره نمای ساختمان آجری، کلیک کنید.


نمای شیشه ای

امروزه با پیشترفت در زمینه ی ساخت شیشه،استفاده از شیشه در نماها به طور روزافزون افزایش یافته است.

کاربرد نمای شیشه ای در طراحی نمای ساختمان های اداری و تجاری

یکی از نماهایی که در اکثر طراحی های پروژه های اداری و تجاری به چشم میخورد،نمای کرتین وال است،که می توان برای آن برج شانگهای را مثال زد.

ایده نمای ساختمان
نمای برج – شیشه ای

نمای کرتین وال چیست؟

در واقع می توان گفت،نمای کرتین وال یک محصورکننده در جهت قائم ساختمان است که هیچ نوع باری را غیر از وزن خودش و فشارهای محیطی تحمل نمی کند. این نمای شیشه ای به منظور کمک به اسکلت و سازه ی ساختمان در تحمل بارهای وارده طراحی نشدند و هیچ دخالتی در انتقال بارهای مرده و زنده به شالوده ی ساختمان را ندارند.

امروزه برای اکثر نماهای شیشه ای از فریم آلومینیومی استفاده می کنند.

https://www.instagram.com/namasaz1/
نمای کرتین وال – اداری

چرا آلومینیومی؟

یکی از دلایل آن به خاطر نسبت عالی مقاومت به زن این متریال است و دوم قابلیت آن برای اکستروژن به هر نوع شکل و مقطع پیچیده.با چگالی 2.7 گرم بر سانتی متر مربع در حدود یک سوم از فولاد سبک تر است.همچنین آلومینیوم کمترین احتمال شکستن ترد را در خود دارد.

فواید استفاده از شیشه در نما

 • کنترل کننده ی صدا
 • جلوگیری از عبور اشعه ی ماورا بنفش
 • بهره وری از انرژی خورشید
 • تنوع در رنگ
 • کاهش هزینه
 • این نما به نسبت نماهای دیگر بار مرده ی کمتری دارد
 • با توجه به اینکه محیط های اداری تجاری باید از روشنایی مطلوبی برخوردار باشد،نمای شیشه ای این خاصیت را به محیط می دهد.

پبشنهاد مطالعه؛ همه چیز در مورد نمای ساختمان شیشه ای، کلیک کنید.


ایده نمای ساختمان تجاری
نمای ساختمان – شیشه

نمای کامپوزیت

یکی از انواع مصالح ساختمانی پیشرفته که امروزه مورد توجهی زیادی قرار گرفته است،نمای کامپوزیت است.به طوری که نمای کامپوزیت به صورت نمای قالب اکثر ساختمان ها مبدل شده است.

نمای کامپوزیت چیست؟

نوعی ورق ترکیبی آلومینیومی است. تشکیل شده است از سه لایه آلومینیوم،پلی اتیلن و لایه های رنگ و محافظ،در دو طرف ورق کامپوزیت دو لایه آلومینیومی و هسته مرکزی آن پلی اتیلن  می باشد.

ایده نمای ساختمان تجاری
نمای کامپوزیت

لایه های ورق کامپوزیت به ترتیب

 1. پوشش محافظ ضد خش
 2. لایه چسب عایق ضد خش
 3. لایه ی رنگ نانو تکنولوژی
 4. ورق آلومینیوم
 5. چسب
 6. لایه ی پلی اتیلن
 7. لایه رنگ پلی استر

پیشنهاد مطالعه؛ اطلاعات کامل در مورد نمای کامپوزیت، کلیک کنید.


نمای ساختمان 5 طبقه
نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت تفاوت هایی با سایر نماها دارد

 • در حال حاضر ورق های کامپوزیت به راحتی در سراسر دنیا قابل دسترس است
 • زمان اجرای آن با توجه به آما ده بودن ورق ها پایین می باشد
 • در نتیجه هزینه اجرا پایین می باشد.

مزایای نمای کامپوزیت

 • غیرخورنده و غیرمغناطیسی است
 • خاصیت جذب انرژی
 • عمر خستگی نمای کامپوزیت بالاست.

نحوه انتخاب ورق کامپوزیت مناسب، کلیک کنید.


نمای ساختمان
نمای کامپوزیت

 

گروه ایناب پس از ده سال سابقه در طراحی ، اجرا و تهیه ورق های کامپوزیت و همکاری با اکثر کارخانه ها و بازرگانی های ورق های کامپوزیت می تواند انواع ورق های کامپوزیت را با برندهای مختلف با کمترین قیمت و بدون واسطه ارائه نماید.


لیست قیمت ورق کامپوزیت کلیک کنید.

ورق کامپوزیت | انتخاب ورق کامپوزیت
انواع ورق کاموزیت

چند نمونه از طراحی های خاص نمای تجاری

 

تاثیرات طراحی نما در ساختمان های تجاری بر:

دید عموم

از آن جایی که نمای تجاری مختص ساختمان هایی است که عموم با آن سروکار دارند،بر روی رضایت افرادی که در آن ساختمان هستند نیز تاثیر می گذارد در نتیجه در طراحی آن خیلی باید دقت شد، نمای برخی از ساختمان ها به گونه ای طراحی شده است که حتی اگر فرد خرید و کاری در آن ساختمان نداشته باشد ولی کنجکاو می شود که به داخل برود و طراحی داخلی آن را نیز تماشا کند.

بافت شهری

نمای یک ساختمان بر مجموعه ی بافت شهری تاثیر می گذارد.در واقع اگر در هنگام طراحی نمای یک ساختمان به ساختمان های اطراف آن توجه نشود،همگونی در بین نمای شهری از بین می رود.

ارزش مادی

طراحی خاص و زیبای نمای ساختمان بر ارزش مادی آن ساختمان می افزاید زیرا همانطور که در مقالات قبلی نیز به آن اشاره کردیم این نمای ساختمان است که بر روی جذب مخاطبین خود تاثیر به سزایی می گذارد.

در کل باید بدانید که همانطور که نمای یک ساختمان مسکونی بر زیبایی نمای شهری تاثیر می گذارد به همان نسبت و حتی شاید بیشتر، نمای تجاری بر جذابیت بافت شهری تاثیر می گذارد.

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

 

ایده نمای ساختمان
نمای مدرن

هیچ وقت فراموش نکنید

مهم ترین اصل در زیبایی یک ساختمان،سادگی آن است.

برای اطلاع از قیمت انواع نمای ساختمان کلیک کنید…

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

یا با ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *