همه چیز در مورد نمای رومی – ویژگی ها – مزایا و معایب

نمای رومی - نمای ساختمان رومی

ما را در اینستاگرام دنبال کنید

اهمیت طراحی و اجرای نمای ساختمان روز به روز بیشتر می شود. در ایران نماهای زیادی در ساختمان ها اجرا می شود. در بین این نماها، نمای رومی از پرطرفدار ترین نماهای مورد استفاده در کشور می باشد. در این مقاله در مورد نمای رومی توضیحاتی ارائه شده شده است. با ما همره باشید.

نمای رومی - نمای رومی ساختمان
نمای ساختمان رومی

نمای ساختمان

نمای ساختمان به قسمت خارجی و منظر بیرونی ساختمان اطلاق می شود که بیشتر جنبه ی عمومی دارد و بیشتر در دید عموم است. نما از مهم ترین قسمت های هر ساختمان به شمار می رود. با یک سوال ساده که می توانیم با پاسخ دادن به آن به اهمیت نما پی ببریم این است که اولین تصور و یادآوری شما از یک ساختمان چیست؟ کدام قسمت از ساختمان ابتدا یه ذهن شما می رسد و در ذهن شما نقش می بندد؟ مسلماً نمای ساختمان است. اهمیت نمای ساختمان روز به روز بیشتر می شود و ما شاهد طراحی و اجرای نماهایی خاص و جالب در سطح شهرها هستیم.

نمای رومی - نمای ساختمان رومی
نمای رومی

پیشنهاد مطالعه؛اطلاعات جامع درباره نمای ساختمان کلیک کنید.

 

نمای رومی نمای ساختمان
نمای رومی نمای ساختمان

نمای رومی (کلاسیک)

نمای رومی همانطور که از اسمش پیداست، الهام گرفته از سبک معماری روم و یونان باستان است. در سبک معماری کلاسیک ستون های زیادی به کار می رود. قرنتی، یونیک و دوریک از شیوه های معماری کلاسیک هستند.سبک های زیادی هستند که از معماری کلاسیک روم و یونان الهام گرفته اند و دچار تغییرات شده اند. سبک نئوکلاسیک از آن سبک هایی است که تحت تاثیر معماری کلاسیک قرار گرفته است که باعث بازسازی و دگرگونی یونان در قرن 20 شده است. سبک نئوکلاسیک، بر روی نمای ساختمان های دارای امکانات داخلی مدرن اجرا می شود، یعنی به عنوان پوسته ای از ساختمان های کلاسیک بر روی ساختمان های مدرن عمل می کند.

نمای رومی - نمای ساختمان
نمای رومی – نمای ساختمان

ویژگی های بارز نمای رومی

اصلی ترین ویژگی های نمای رومی نسبت به سایر نماهای ساختمان:

 • قوس های به صورت گرد شکل و عریض اجرا می شوند.
 • دیوارهای نمای ساختمان به عنوان ستونهای تزئینی عمل می کنند.
 • ستون ها، به شیوه های نمای رومی، دوریک، قرنتی و یونیک، اجرا می شوند.
نمای ساختمان رومی - نمای رومی
نمای ساختمان رومی

نمای رومی در ایران

نمای رومی از نماهایی است که در سراسر جهان طرفدار دارد. در ایران هم به وفور نماهای رومی اجرا می شوند و در بسیاری از شهرها تعداد بسیاری از نماهای ساختمان به سبک رومی است. این نما به دلیل زیبایی و خاص بودن مورد توجه قرار می گیرد. نمای رومی همانطور که گفتیم از معماری کلاسیک روم باستان الهام گرفه شده است و با توجه به کاخ ها و قصرهای رومیان در قدیم، این سبک معماری نیز بر روی ایجاد نماهایی با همان شکل و زیبایی تمرکز دارد. برخی از روانشناسان و جامعه شناسان بر این باورند که این نمای رومی به عنوان پاسخی به نیاز جامعه در سندروم تجملگ گرایی و کاخ نشینی ایجاد شده است که در تضاد با سبک معماری اسلامی است.

طراحی نمای رومی - نمای رومی
نمای رومی

همسویی معماری ایران با معماری و نمای رومی؟

نمای رومی یا نمای کلاسیک از آن دسته از سبک های معماری است که در کل دنیا طرفدار دارد و گستردگی دارد که ایران را نیز شمال می شود. نمای رومی بسیار مناسب برای افرادی است که به معماری کلاسیک علاقه مند هستند. از آنجایی که این نما در ایران طرفداران زیادی دارد، بسیاری از منتقدان بر این باورند که نمای ساختمان بایستی متناسب با فرهنگ کشور و جامعه باشد و نمای رومی با فرهنگ کشور ایران سازگار نیست. اما باید گفت که اگر به دوران ایران باستان برگردیم و نگاهی به تاریخ ساختمان سازی ایران باستان بیندازیم، سازه هایی مثل تخت جمشید را خواهیم دید که کاملا مطابق با سبک معماری کلاسیک است. پس می توانیم سبک نمای رومی را با معماری ایرانی همسو بدانیم.

نمای ساختمان مسکونی 4 طبقه - سنگ
نمای ساختمان مسکونی 4 طبقه – سنگ
نمای ساختمان رومی - نمارومی
نمای رومی

نمای رومی سنگی یا نمای رومی سیمانی؟

در بحث مقایسه ی نمای رومی سنگی و نمای رومی سیمانی بایستی فاکتورهایی همچون، اقلیم، کیفیت، قیمت، مصالح بومی و… را مدنظر قرار داد تا بتوان گزینه ی بهتر را انتخاب کرد. نمای رومی سنگی مسلماً در بحث کیفیت بهتر است و نمای رومی سیمانی در بحث قیمت می تواند گزینه بهتری از نمای رومی سنگی باشد. اما همانطور که اشاره شد باید فاکتورهای دیگر را نیز در نظر گرفت تا بتوان تصمیم بهتر را اتخاذ کرد. برای مثال در استانهایی مثل اصفهان و مرکزی که مرکز و قطب تولید سنگ های نمای ساختمان می باشند، می توان به راحتی از نمای رومی سنگی استفاده کرد.

نمای رومی - نمای ساختمان
نمای رومی – نمای ساختمان

نورپردازی نمای رومی 

یکی از مهم ترین بخش هایی که در طراحی نماهای رومی بایستی مورد توجه قرار بگیرد نورپردازی نما می باشد. نورپردازی نقش اساسی در زیبایی و جذابیت نمای رومی دارد. نورپردازی نمای ساختمان طبق نظر طراح و کارفرما انجام می شود. در نورپردازی بایستی از لامپ ها و وسایل با کیفیت استفاده کنیم تا بعد از اجرا و گذشت زمان دچار مشکل نشویم. همچنین در اجرا باید از افراد خبره و کاربلد بهره برد تا امکان خرابی و خسارت به حداقل برسد.

نمای رومی - نمای ساختمان
نمای رومی – نمای ساختمان

هزینه و بودجه نمای رومی

نمای رومی نقش ها و طرح های فراوانی دارد. این طرح و نقش ها همه باید با استفاده از دستگاه سی ان سی ایجاد شود و هزینه ی سی ان سی کردن سنگ ها بسیار بالا می باشد. این هزینه ی زیاد مورد نیاز سی ان سی مقدار بودجه برای اجرای نمای رومی را بالا می برد. می توانید هزینه ها و قیمت های مربوط به نمای رومی را در مقاله قیمت نمای رومی مطالعه فرمایید.

معایب اجرا نمای رومی

اجرای نمای رومی علاوه بر زیبایی و مزایای بسیار زیادی که دارد، معایب قابل‌توجهی دار که هرکدام را به تفکیک بررسی خواهیم کرد:

 • افزایش وزن ساختمان: با استفاده از مصالح سنگی با وزن بالا و همچنین استفاده از بتن بار چسباندن این متریال به نمای ساختمان، تماماً باعث افزایش بیش‌ازحد وزن کلی ساختمان می‌شود.
 • عدم امنیت: با توجه به این‌که سنگ و متریال های نمای رومی وزن بالایی دارد و عموماً به روش ملاتی اجرا می‌شوند. در صورت جدا شدن قطعه‌ای از نما و سقوط آن امنیت عابرین و ساکنین ساختمان برقرار نیست. (استفاده از نمای رومی در مناطق زلزله‌خیز جلوگیری شود)
 • طراحی سخت: طراحی نمای رومی کار هرکسی نیست و هر طراحی نمی‌تواند به‌صورت دقیق پلان و برش برای اجرای نمای رومی را در اختیار سازنده و مجری قرار بدهد.
نمای رومی - نمای ساختمان رومی
نمای ساختمان رومی

اصلی‌ترین مصالح اجرای نمای رومی

عموماً در بین مردم نمای رومی نمایی با سنگ شناخته‌شده است. اجرای این نما معمولاً به روش ملاتی و سنتی اجرا می‌شود. این روش از قدیم مرسوم بوده اما امروزه به دلیل معایب و کمبود امنیتی که برای ساکنین و عابرین دارد، کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرد.

در میان سنگ‌های طبیعی، سنگ تراورتن مناسب‌ترین و پرطرفدارترین است. عموماً از سنگ‌های تراورتن بدون موج برای نمای رومی استفاده می‌شود. مزایایی که باعث محبوبیت این سنگ شده:

 • مقاومت بالا
 • ترکم و استحکام بالا
 • سازگاری با محیط‌زیست
 • کیفیت بالای سنگ

جهت مشاهده قیمت سنگ های سی ان سی و طرح دار کلیک کنید


سنگ نقش برجسته - سنگ طرح دار
سنگ نقش برجسته – سنگ طرح دار

پیشنهاد شرکت ایناب در اجرای نمای رومی

ما در شرکت ایناب برای کاهش هزینه های شما در اجرای نمای رومی و عدم صرف هزینه های هنگفت جهت استفاده از طرح های نقش برجسته در نما، پیشنهاد استفاده از سنگ های طرح نقش برجسته ی ایناب را داریم.  سنگ های طرح نقش برجسته ایناب با قیمت بسیار پایین تر از سی ان سی و کیفیت بسیار بالاتر ارائه می گردد. این سنگ ها دارای مقاومت و دوام بسیار بالاتر از سنگ معمولی باشد و به صورت پیش ساخته تولید می شود.  همچنین شرکت ایناب آمادگی تولید هرطرح، نقش، شکل، نوشته و… مدنظر شما عزیزان در هر ابعاد و رنگی دارد.

نمای رومی - نمای ساختمان رومی
نمای مسکونی با پنل های جی اف ار سی ایناب

جهت مشاهده سنگ های نقش برجسته ایناب کلیک کنید.


سنگ نقش برجسته
سنگ cnc

معرفی نمای جی اف ار سی (gfrc)، جدیدترین محصول نمای ساختمان

جی اف ار سی بتن تقویت شده با الیاف شیشه می باشد که با استفاده از الیاف و مواد افزودنی و طرح اختلاط خاص خود تولید شده است. این بتن به صورت پیش ساخته و بدون هیچ محدودیتی تولید می شود. جی اف ار سی به علت انعطاف پذیری بالا می توان آن را به اشکال و اندازه های مختلف قالب گیری و تولید کرد. در زیر به برخی از ویژگی های جی اف ار سی می پردازیم؛

 • مقاومت بالا در برابرتنش و ضربه
 • سبک سازی ساختمان
 • مقاوم در برابر حریق
 • ارزش آفرینی برای ساختمان
 • تعمیر و تغییر آسان
 • مقاوم در برابر شرایط محیطی
 • مقاومت بالا در برابر زلزله
 • جذب آب پایین
 • قابلیت انعطاف پذیری
 • سرعت در اجرا
 • تنوع در طرح

 

پیشنهاد مطالعه؛ اطلاعات جامع درباره جدیدترین متریال نما جی اف ار سی را مشاهده نمایید.
جی اف ار سی
نمای جی اف ار سی

 

پنل جی ار سی - نمای جی ار سی - gfrc - grc
جی اف ار سی gfrc
gfrc - grc- جی اف ار سی
نمای جی اف ار سی ایناب – دزفول

پیشنهاد مطالعه؛ برای آشنایی با انواع نمای ساختمان کلیک کنید.

جهت اطلاع از قیمت انواع متریال نمای ساختمان کلیک کنید.

اگر نیاز به مشاوره  رایگان درزمینهٔ  نمای ساختمان دارید  با شماره 05142222550 و یا 09913377500 تماس حاصل نمایید.

یا بار ارسال عدد 5 به شماره 09913377500 همکاران ما در اولین فرصت با شما تماس خواهند گرفت.

همچنین می توانید از طریق واتساپ یا  تلگرام با همکاران ما در ارتباط  باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *