انتخاب نمای ساختمان | بهترین نمای ساختمان | نمای ساختمان

نمای ساختمان gfrc

عناوین مطالب این مقاله؛ روی عنوان مدنظرتون کلیک کنید:

نمای ساختمان یکی از مهمترین قسمتهای ساختمان می باشد که هم در زیبایی منظر شهری و هم به اعتبار بخشی ساختمان و مالکان آن کمک می کند.خیلی از شرکتهای و موسسات بزرگ دنیا هزینه های زیادی برای نمای ساختمان خود می کنند.

چون می دانند نمای ساختمان هویت و برند آن سازمان می باشد و خیلی از هتل ها و شرکتهای و دانشگاهای معروف دنیا با معماری نمای ساختمان آن شناخته می شوند. نمای هر ساختمان متفاوت از سایر نماهای می باشد و برای انتخاب نمایی مناسب برای ساختمان آیتم هایی مانند: ارزش ساختمان، نوع کاربری، مکان، هویت، معماری منطقه و …. باید مورد بررسی قرار گیرد. 

بهترین نمای ساختمان

بهترین نمای ساختمان از نظر هر کس می تواند متفاوت باشد. مثلا شاید یک نفر به زیباترین نمای ساختمان بهترین بگوید که البته خودش سلیقه ای هست ، شاید یک نفر به با دوام ترین نمای ساختمان بهترین بگوید و شاید یک نفر به ارزان ترین نمای ساختمان بهترین بگوید. نظرات و سلیقه ها به تعداد آدم های موجود وجود دارد و نمی توان گفت که دقیقا بهترین نمای ساختمان کدام نما است. هر کس متناسب با سلیقه، روحیات و سایر ویژگی های فردی خود تصمیم می گیرد که کدام نما برای او بهترین نمای ساختمان است.

کاربری ساختمان نیز بر نوع متریال مورد استفاده در نمای ساختمان اثرگذار است. ممکن است برای نمای ساختمان مسکونی متریالی انتخاب شود و نمایی اجرا شود که نتوان آن را در نمای ساختمان های تجاری و یا اداری به کار برد. به عنوان مثال نمای آجری یا نمای سنگی را نمی توان در ساختمان های بلند مرتبه استفاده کرد. همچنین در مقابل نمای شیشه ای کرتین وال یا اسپایدر را نمی توان برای ساختمان های مسکونی چند طبقه به کار برد. به صورت کلی کاربری ساختمان یکی از عوامل مهم تأثیر گذار در انتخاب نمای ساختمان مناسب است.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 05191007707 و یا 09913377500 و 09913367500 تماس بگیرید.
همچنین می توانید از طریق تلگرام و واتساپ با همین شماره ارتباط برقرار کنید.

 

می توان گفت که به صورت کلی یک نمای ساختمان خوب بایستی چه ویژگی هایی داشته باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.

نمای تلفیقی
نمای ساختمان تلفیقی سنگ و GFRC

1 – نوع معماری نمای ساختمان

یکی از اهداف نمای ساختمان زیبا بخشی به ساختمان و منظر شهری می باشد که باید با نوع کاربری ساختمان و محل و هویت منطقه و مکان سازگاری داشته باشد. مثلا در بافت های تاریخی استفاده از نماهای مدرن غربی اگر هم مدیریت شهری اجازه اجرا بدهید شایسته نمی باشد. به همین دلیل است که معماری نمای ساختمان از اهمیت بالایی برخوردار است.

2 – دوام و ماندگاری نمای ساختمان

یکی از مهمترین آیتم های ساختمان نمای آن می باشد که باید در نمای ساختمان محصولی با دوام استفاده کرد که عمر زیادی داشته در صورت مستهلک شدن نه تنها از اعتبار پروژه کاسته می شود بلکه تعمیر و تغییر نما هزینه های زیادی برای مالکان ایجاد خواهد کرد. در نتیجه در صورتی که در طراحی و اجرای نمای ساختمان به دوام و پایداری آن توجه نشود، باعث به بار آمدن خسارات زیادی خواهد شد.

3 – بروز بودن و جدید بودن

با توجه به این که روز به روز متریال های جدیدتری وارد صنعت ساختمان می شوند، نمای ساختمان هم چنانچه بخواهد در این بین حرفی برای گفتن داشته باشد بایستی با استفاده از این متریال ها طراحی و اجرا شود. نمای ساختمان به گونه ای اعتبار و ارزش برای ساختمان محسوب می شود و بایستی به آن توجه زیادی شود. از جدیدترین متریال های نمای ساختمان می توان جی اف ار سی و بتن اکسپوز را نام برد. این دو محصول منحصر به فرد می توانند تحولی در نمای ساختمان به وجود آورند.

4 – سرعت نصب

سرعت اجرا در تمامی پروژه های عمرانی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا روز به روز برای پروژه هزینه می شود و چنانچه سرعت اجرا پایین باشد هزینه ها به طور چشمگیری افزایش پیدا می کنند. هر مرحله از پروژه که سرعت اجرای بالایی داشته باشد می تواند به کاهش هزینه های پروژه کمک کند. یکی از این آیتم هایی که سرعت اجرا در آن بسیار مهم است، نمای ساختمان است. نمایی که سرعت اجرای بالایی داشته باشد مورد استقبال فراوانی قرار می گیرد. در نتیجه سرعت اجرا برای نمای ساختمان یک فاکتور مهم به شمار می رود.

5 – ضد حریق بودن

ضد حریق بودن نمای و سایر متریال های ساختمان در دنیا از اهمیت فراوانی برخوردار بود ولی در ایران نیز بعد از چند حادثه اتش سوزی به اهمیت آن پی برده شد و در انتخاب متریال نمای ضد حریق بودن یکی از مهمترین گزینه ها می باشد. بحث ضد حریق بودن متریال نمای ساختمان به خصوص در ساختمان های بلند مرتبه، اهمیت بسیار بالایی دارد. به صورتی که ساختمان های بلند مرتبه به هیچ عنوان نمی توانند از نماهایی که ضد حریق نیستند استفاده کنند.

6- ماندگاری و دوام رنگ

رنگ در نمای ساختمان اهمیت بالایی دارد. نماهایی که رنگ آمیزی در آنها انجام می شود تعمیر و نگهداری سخت تری دارند. زیرا چنانچه رنگ نما کیفیت و زیبایی خود را از دست بدهد، یعنی نمای ساختمان زیبایی خود را از دست داده است و دیگر آن جلوه ای که بایستی داشته باشد را ندارد. 

7 – مقاومت در برابر زلزله

برای مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله هزینه های زیادی می شود ولی متاسفانه در زمینه نما به این اصل کمتر توجه می گردد. نمای ساختمان باید در برابر زلزله مقاوم باشد که در صورت وقوع آسیبی به ساکنان و مجاوران نرسد. نمایی که ضد زلزله نباشد به راحتی می تواند باعث مرگ افراد شود. چنانچه ساختمان در برابر زلزله مقاوم باشد و نما مقاوم نباشد، سقوط مصالح نما می تواند خسارات جانی به بار آورد. 

8 – عایق حرارت

اگر چه استفاده از دیوار های جدیدی کمک زیادی به عایق حرارت ساختمان می کند ولی نوع متریال نمای ساختمان نیز می تواند کمک زیادی به کاهش مصرف انرژی بکند. عایق حرارت بودن نمای ساختمان هم در زمستان و هم در تابستان باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

9- سبکی نمای ساختمان

وزن زیاد نمای ساختمان می تواند ساختمان را در برابر زلزله ضعیف کند و در ساخت آن هزینه ها را نیز افزایش دهد. استفاده از نماهای سبک و نماهای خشک می تواند کمک زیادی به سبک سازی ساختمان کند.

در نتیجه با در نظر گرفتن مواد فوق متوجه می شویم که بهترین نمای ساختمان برای هر شخص و هر ساختمان متفاوت می باشد.

یکی از نماهای ساختمانی که تقریبا همه ویژگیهای یک نمای ساختمان عالی را دارد نمای جی اف ار سی gfrc می باشد.

نمای ساختمان جی اف ار سی gfrc

نمای جی اف ار سی نمایی از جدیدترین نماهای ساختمان است که کاربرد آن در کشور های توسعه یافته بسیار زیاد است. خوشبختانه این نمای خارق العاده در کشور ما نیز کم کم در حال توسعه است. این نما تقریبا می توان گفت که ویژگی های یک نمای ساختمان خوب را دارد. این نما هیچ گونه محدودیتی در طرح و اجرا ندارد. طراحان نمای ساختمان می توانند با خیالی راحت هر طرحی را که در ذهن دارند پیاده سازی کنند. متاسفانه توضیحات مفصل در مورد این نما از حوصله این مقاله خارج است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله جامع جی اف ار سی را مطالعه فرمایید و هر گونه سوال و ابهامی برایتان وجود داشت از ما بپرسید.

مقالات مرتبط: قیمت نمای جی اف ار سی 

نمای ساختمان مدرن | نمای ساختمان مسکونی
نمای ساختمان مسکونی

 

در ادامه انواع نمای ساختمان را به صورت کامل معرفی خواهیم کرد که شما می توانید به داشتن اطلاعات کامل از مزایا و معایب انواع نماهای ساختمان برای خودتان بهترین نمای ساختمان را انتخاب کنید.

طراحی نمای ساختمان
نمای ترکیبی اسلبکو و آجر و سنگ

برای دیدن شرح کامل روی نمای مورد نظر کلیک کنید.⇓⇓⇓

 1. نمای ساختمان سنگ

 2. نمای ساختمان چوبی

 3. نمای ساختمان شیشه ای

 4. نمای ساختمان آجری

 5. نمای ساختمان کامپوزیت

 6. نمای استرچ متال

 7. نمای بایرامیکس

 8. نمای مونولیت

 9. نمای فایبر سمنت

 10. نمای اسپایدر

 11. نمای جی اف ار سی (GFRC)

 12. نمای بتن اکسپوز 

 13. نمای لوور آلومینیومی 

 14. نمای کرتین وال 

 15. نمای رومی جدید

عکس و طرح نمای ساختمان سنگ

سنگ متریالی است که برای انواع ساختمان با کاربری های مختلف به کار می رود. در سراسر شهرها شاهد هستیم که بسیاری از نمای ساختمان های مسکونی، نمای ساختمان های تجاری، اداری و… از سنگ استفاده شده است.

طرح و عکس نمای ساختمان آجر | نمای ساختمان آجری | مدرن

عکس و طرح نمای ساختمان جی اف ار سی GFRC | جی ار سی GRC

عکس و طرح نمای ساختمان شیشه ای | کرتین وال | اسپایدر | فریم لس

 

عکس و طرح نمای ساختمان چوبی | ترمووود | ترموووود

 

عکس و طرح نمای ساختمان کامپوزیت

عکس و طرح نمای ساختمان بتن اکسپوز

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره 05191007707 و یا 09913377500 و 09913367500 تماس بگیرید.
همچنین می توانید از طریق تلگرام و واتساپ با همین شماره ارتباط برقرار کنید.

 

همکاری-با-ایناب
همکاری-با-ایناب
چرا ایناب
چرا ایناب